UngEsbjerg - Fritid annoncerer, at deres populære "Jagt & Vildtpleje"-kursus genoptages efter sommerferien. Kurset henvender sig til dem, der ønsker at tage jagttegn og opleve naturen på nærmeste hold.
Deltagerne får chancen for at lære de grundlæggende elementer af jagt og kan gennemgår både skydeprøve og jagttegn. Kurset tilstræber at imødekomme den nysgerrighed de har for natur og ansvar.
Interesserede bør holde øje med deres Facebook-side, da tilmeldingen åbner i august.
Esbjerg Festuge annoncerer et imponerende program med mere end 150 forskellige events, som finder sted i løbet af festugen. Det oplyser arrangørerne på deres officielle Facebook-side, hvor de opfordrer lokale til at planlægge deres egen festuge.
Festugens gæster kan udforske det komplette program på esbjergfestuge.dk, hvor de har mulighed for at markere de events, de ønsker at deltage i. Ved at tilføje dem til deres favoritter, kan deltagere nemt holde styr på deres udvalgte begivenheder og sikre sig en minderig festivaloplevelse.
Spillerne fra Ribe-Esbjerg HH bruger lige nu deres tid på at vise taknemmelighed over for klubbens sponsorer gennem personlige besøg. Det er en tradition for holdet at udtrykke deres tak for den støtte og det samarbejde, de har modtaget gennem hele sæsonen.
Et særligt øjeblik blev foreviget, da Niklas Kraft besøgte Michael og teamet hos Nørgaard Anlæg. Her havde han mulighed for at anerkende det 10-årige samarbejde, som har været af stor betydning for klubben. Ribe-Esbjerg HH understreger, hvor afgørende det er at have opbakning fra lokale virksomheder både på og uden for banen.
Esbjerg Festuge 2026 nærmer sig med stormskridt, og byen gøres klar til at byde velkommen til en uge fyldt med festligheder. Fra den 12. til den 20. juni vil Esbjerg blive centrum for musik, kunst, performere samt en lang række workshops og aktiviteter.
Eventen tiltrækker både lokale og besøgende fra fjern og nær. Initiativet "New in Esbjerg / Ny i Esbjerg" opfordrer alle til at planlægge deres festuge på forhånd for at få mest muligt ud af programmet. Tjek de mange spændende muligheder på esbjergfestuge.dk.
EfB har meddelt den triste nyhed, at den tidligere forsvarsspiller Ben Aziz Zagre er afgået ved døden i en alder af blot 27 år. Zagre kom til EfB i 2018 og spillede fem førsteholdskampe for klubben.
EfB udtrykker dyb medfølelse med de efterladte i denne svære tid og ærer mindet om den unge spiller.
Esbjerg Jazz Collective inviterer til en festlig jazz jam denne onsdag den 10. juni på Bluesette. Aftenens musikalske program byder på en spændende åbningssekvens med titlen "Rasa’s Big Brazil Bag", hvor klassiske og moderne brasilianske numre vil blive præsenteret.
Åbningssættet vil blive opført af et erfarent hold bestående af Rasa Goryté på vokal, Emil Brinch på klaver, Andreas Knudsen på guitar, Thomas Occhionero på fløjte, Magnus Langager på bas og Anders Vase på trommer. Deltagere kan både lytte til de håndplukkede numre og deltage i jammen.
Fredag aften lyder startskuddet til Esbjerg Festuge, hvor lokale musikere indleder festlighederne på Torvet. Med et rocktema lover "Esbjerg Hylder Rocken"-arrangementet høj energi og fuld lydstyrke fra første tone.
Esbjerg Festuge opfordrer alle musikelskere til at sætte kryds i kalenderen for en aften fyldt med rock'n'roll, der garanterer at kickstarte festugen med manér.
Til november bliver isen i Granly Hockey Arena, Esbjerg, centrum for verdensklasse-ishockey, når Gruppe A ved Kvinde-VM rammer byen. Nationer som USA, Tjekkiet, Schweiz, Tyskland og Østrig vil kæmpe om VM-point og slutspilspladser.
Det danske landshold spiller i Herning, hvor både gruppekampe, semifinaler og finaler skal afvikles. Esbjerg ENERGY opfordrer lokale til at gribe chancen for at opleve topishockey og den unikke stemning.
Billetsalget åbner den 15. juni via Ticketmaster, så det er tid til at samle venner og familie til en sportsoplevelse ud over det sædvanlige.
Esbjerg City annoncerer, at det populære rockband Magtens Korridorer vil optræde under Esbjerg Festuge. Det bliver en aften fyldt med potenst rock og livlig feststemning på Torvet.
Koncerten, der finder sted fredag den 12. juni kl. 22.45, lover at blive et højdepunkt for festugen, hvor musikken fylder natten og øllet flyder. Esbjerg City opfordrer til, at man ikke går glip af denne energiske oplevelse.
Esbjerg Jazz Collective inviterer til en speciel jazz jam session på Bluesette på onsdag den 10. juni. Deltagerne kan nyde et åbningssæt med brasilianske numre, både klassiske og moderne, som Rasa Goryté og hendes band har nøje udvalgt.
Åbningsholdet består af talentfulde musikere som Rasa Goryté på vokal, Emil Brinch på klaver, Andreas Knudsen på guitar, Thomas Occhionero på fløjte, Magnus Langager på bas og Anders Vase på trommer. Jam-sessionen er en fremragende mulighed for jazzelskere til både at opleve og deltage i en stemningsfuld musikalsk aften.
TV2 har været forbi Esbjerg Kommunes Biblioteker for at tale om forfatteren Ole Lund Kirkegaard og hans værker. Den charmerende Lille Virgil-udstilling dannede den perfekte kulisse under besøget.
Esbjerg Biblioteks læseklub deltog aktivt med både interviews og oplæsninger, hvilket skabte en mindeværdig oplevelse for alle involverede. Besøget kan opleves på TV2 i aften kl. 19, hvor seerne kan få et indblik i forfatterens fortryllende univers gennem de lokale læseres fortællinger.
Julen kom tidligt til Esbjerg, da FDF Esbjerg 1. Sædding fejrede "Jul i Juni" med deres Puslinge og Tumlinge.
Arrangementet bød på en hyggelig aften fyldt med juleaktiviteter, herunder fremstilling af julepynt, indtagelse af æbleskiver og dans omkring juletræet.
Der var ingen tvivl om, at både børn og voksne nød godt af den festlige julestemning, selvom termometeret viste sommertemperaturer udenfor.
Forleden drog eleverne fra Vittenbergskolens 3. klasse til Guldager Naturskole for at deltage i en dag dedikeret til teambuilding. Formålet med dagen var at styrke fællesskabet blandt børnene ved at bygge huler i skoven.
Et centralt element i aktiviteterne var, at eleverne skulle reflektere over deres samarbejdsevner. Hver elev blev opfordret til at tage en ting med hjem fra oplevelsen, som de er særligt dygtige til i en samarbejdskontekst. Denne øvelse gav børnene mulighed for at finde en positiv egenskab ved sig selv.
UngEsbjerg inviterer alle interesserede til at deltage i en spændende bueskydningsevent over to dage i efteråret. Aktiviteten finder sted i samarbejde med Esbjerg Archery, som vil stå for at introducere deltagerne til bueskydningens kunst.
Arrangementet byder på nye discipliner inden for sporten, og deltagelse kræver ingen tidligere erfaring. Det er en gratis mulighed for dem, der ønsker at udfordre sig selv med en anderledes aktivitet. UngEsbjerg vil åbne for tilmelding i august og opfordrer alle til at følge med via deres Facebook-side.
Esbjerg City melder om friske blomster i Heerups Have på Skolegade, der nu pryder stedet med deres skønhed og duft. Dette initiativ skaber en perfekt anledning til at besøge haven, tage en pause og nyde de flotte blomsterbede på tæt hold.
Den lokale oase frister desuden med en afslappet atmosfære, hvor besøgende kan nyde de nye blomster i fuldt flor. Esbjerg City opfordrer alle til at tage forbi og opleve denne farverige fornyelse af haven.
Festivalen Suset 2026 i Esbjerg har netop annonceret, at den verdenskendte sanger Kelis vil være fredagens hovednavn. Kendt for hits som "Milkshake," vender Kelis tilbage til Danmark for sin første festivalkoncert på dansk jord i 12 år.
Kelis, der har turneret globalt og samarbejdet med store stjerner, bringer sin jordnære og innovative lyd til Danmarks vestkyst. Koncerten finder sted på Esbjergs havn den 21. august 2026 som en del af festivalens musikalske lyspunkt.
Suset Festival opfordrer alle til at deltage i festlighederne, der strækker sig over den 21. og 22. august. Det bliver en unik mulighed for bl.a. at opleve Kelis' grænsesøgende musik live på scenen i Esbjerg.