Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
1 time siden

Ribe-Esbjerg HH spillere takker sponsorer for sæsonstøtte

Spillere fra Ribe-Esbjerg HH benytter i disse dage lejligheden til at besøge deres personlige sponsorer og udtrykke taknemmelighed for støtten gennem hele sæsonen. Det er en gestus, der understreger den betydning, som opbakning fra lokale virksomheder og samarbejdspartnere har for holdet både på og uden for banen.

Marcus Mørk og Elvar Ásgeirsson har blandt andet besøgt deres sponsor, Phønix Tag, som en del af disse takkevisitter. Ribe-Esbjerg HH fremhæver, hvor meget de værdsætter alle deres støtter, herunder Phønix Tag, i et opslag på deres Facebook-side.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg Kommune ønsker deltagerne god tur til Royal Run

Esbjerg Kommune har delt deres begejstring og heldønsker på Facebook til de mange deltagere i årets Royal Run, som løber af stablen i fem nye byer.

Mindet om sidste års motionsfest i Ribe står stadig klart i erindringen hos kommunen. Den 9. juni 2025 blev gaderne i Ribe fyldt med glæde, idet H.M. Kongen og 10.000 deltagere oplevede byen fra sin mest festlige side.

Nu er det andre byers tur til at opleve dette specielle event, og kommunen sender deres varmeste ønsker om en forrygende dag til de heldige deltagere.

Lokalt nyt
1 time siden

Surfskole i Hvide Sande vender tilbage til efteråret

UngEsbjerg - Fritid opfordrer alle interesserede til at overveje surfing til efteråret, da Surf Skole i Hvide Sande åbner for en ny sæson. Efter en succesfuld sæson tidligere på året lover de en mindst lige så spændende oplevelse, når surfkurserne starter op igen efter sommerferien.

Skolen tilbyder introduktion og instruktion, hvilket gør det nemt at deltage uden tidligere erfaring. Der er fokus på sjov og tid i vandet, så det eneste, deltagere skal medbringe, er badetøj og håndklæde. Tilmeldingen åbner i august, og det anbefales at holde øje med deres Facebook-side for yderligere detaljer.

Boligmarked
Sponsoreret
1 time siden

Særdeles flot indflytningsklar Ejerlejlighed i den indre by, med stor altan og 2 min gang til Esbjerg Torv samt banegård.

Oplev en smukt renoveret 1-værelses ejerlejlighed på ca. 54 m², beliggende i hjertet af byen tæt på både Torvet og grønne områder. Med adgang til en solrig altan og fælles tagterrasse, tilbyder denne perle også moderne bekvemmeligheder og stilfuld indretning. Kontakt CIBO Ejendomskontor, der har lejligheden til salg, for en fremvisning.

Særdeles flot indflytningsklar Ejerlejlighed i den indre by, med stor altan og 2 min gang til Esbjerg Torv samt banegård.
Boligmarked
2 timer siden

Spangsbjerg Kirkevej 100 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Esbjerg - se boligerne her.

10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Esbjerg. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Spangsbjerg Kirkevej 100 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Esbjerg - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
2 timer siden

Esbjerg Gymnasium fejrer IB Class of 2026's dimission

Esbjerg Gymnasium har fejret dimissionen af deres IB Class of 2026 med en ceremoni, hvor de stolte roste elevernes indsats og resultater. Studerende, der har udvist stor dedikation og modstandskraft gennem deres studier, blev hædret for deres gennemførelse af det internationale program.

Dimissionen markerer kulminationen på elevernes rejse ved Esbjerg Gymnasium, og der blev fra skolens side også sendt gode ønsker for deres fremtidige vej efter denne store milepæl.

Det sker
3 timer siden

Oplev aktiviteter for enhver smag i Esbjerg den kommende uge

Esbjerg byder på et utal af spændende arrangementer den kommende uge. Uanset om du er til skøjteløb, kunstudstillinger, eller film, så er der noget for enhver. Tag et kig på, hvad der venter rundt om hjørnet.

Oplev aktiviteter for enhver smag i Esbjerg den kommende uge
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
3 timer siden

Esbjerg parkrun byder internationale gæster velkommen

Lørdagens Esbjerg parkrun blev endnu engang en succesfuld formiddag i Parken med deltagelse af både lokale og internationale løbere. I alt 56 deltagere nød det fælles løb, hvoraf der var gæster fra både Tyskland og England.

Arrangementet bød på tre nye personlige rekorder og hilste på nye deltagere, der deltog i deres første Parkrun. De træder nu ind i det globale parkun-fællesskab.

Stor tak rettes til de seks frivillige hjælpere, der gjorde begivenheden mulig. Næste parkrun finder sted kommende lørdag, hvor forhåbentlig endnu flere vil deltage.

Lokalt nyt
4 timer siden

Love From Esbjerg: Late Night shopping og musik i Esbjerg City

Esbjerg City inviterer til en særlig oplevelse på fredag med Love From Esbjerg – Late Night fra kl. 10-22. Byen og Broen Shopping fyldes med musik og aktiviteter for hele familien.

Lokale og internationale kunstnere optræder på små scener rundt omkring i byen, og der er betalingstilbud i butikkerne samt fristelser hos caféer og restauranter.

Arrangementet lover fællesskab, sommerstemning og shopping i hjertet af Esbjerg. Tag venner og familie med til en festlig bydag.

Lokalt nyt
4 timer siden

Marinehjemmeværnet Esbjerg deltog som startskib ved Nordsø Regatta

Marinehjemmeværnet Esbjergs skib og besætning spillede en central rolle ved Nordsø Regatta, der blev afviklet under strålende forhold. I dag fungerede de både som start- og målskib for regattaen, hvilket understreger deres maritime ekspertise.

Efter at have fuldført opgaven satte skibet kurs mod Helgoland. Her havde besætningen mulighed for at opleve øens naturskønhed og nyde en betagende udsigt, som afslutning på en hændelsesrig dag.

Lokalt nyt
4 timer siden

Esbjerg Fuzztival tilbyder eksklusiv øl fra Fanø Bryghus

Esbjerg Fuzztival byder i år på en særlig festivaløl fra Fanø Bryghus, som endnu engang har udviklet en unik craft beer specielt til begivenheden. Valget faldt på en risale, som beskrives som både glat og frisk med en let citrusnote – en ideel drik til de solrige festivaldage.

Fuzz beer kan findes sammen med et udvalg af Fanø Bryghus' andre øl, sodavand og drinks i begge festivalbarer. Barerne er strategisk placeret i merchandiseområdet og foran scenen, så gæsterne let kan nyde lækkerierne under festivalen.

Boligmarked
5 timer siden

Granly Alle 5E er til salg for kun 425.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Esbjerg her

Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Esbjerg.

Granly Alle 5E er til salg for kun 425.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Esbjerg her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
6 timer siden

Strikning, herrefrokost og lørdagscafé i Bryndum Sognegård

I juni måned byder Bryndum Sognegård på en række spændende arrangementer for både mænd og kvinder. Fra strikning af dåbsklude og hyggelige herrefrokoster til lørdagscafé for kvinder, er der noget for enhver smag og interesse. Alle arrangementer finder sted i Sognegården i Bryndum, hvor fællesskab og hygge er i højsædet.

Strikning, herrefrokost og lørdagscafé i Bryndum Sognegård
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Det sker
8 timer siden

Tag med på en tidsrejse til Esbjerg i 1990'erne

Oplev Esbjergs vilde 1990'ere gennem en fascinerende fotorejse arrangeret af Esbjerg Byhistoriske Arkiv. Tirsdag den 2. juni 2026 kl. 19:00 kan du gense ikoniske øjeblikke fra en svunden tid og måske genopfriske minder fra byens livlige fortid.

Tag med på en tidsrejse til Esbjerg i 1990'erne
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21 timer siden

Esbjerg Judo Klub tog medalje ved Horsens mini cup

Esbjerg Judo Klub deltog for nylig i Horsens mini cup, hvor tre unge kæmpere og en dommer repræsenterede klubben med flotte præstationer. Asger sikrede sig en 3. plads og en bronzemedalje, mens Krestine og Nikolaj begge kæmpede sig til en 5. plads.

Cecilie, som også var medholdt i holdet, bidrog som dommer ved stævnet, hvor alle deltagerne fik værdifuld erfaring med hjem. Klubben udtrykker stor tilfredshed med indsatsen fra både kæmpere og dommer på deres Facebook-side.