35-årig mand kendt skyldig i bedrageri for over 3 millioner kroner

dato

Manden blev idømt en behandlingsdom.

En 35-årig mand er i dag af Retten i Esbjerg kendt skyldig i bedrageri af særlig grov karakter. Manden, som på gerningstidspunkterne var bosat i Esbjerg Kommune, blev fundet skyldig i bedrageri og forsøg på bedrageri for mere end 3 millioner kroner begået mod 13 forskellige pengeinstitutter. 

Den 35-årige mand var tiltalt for i forening med flere medgerningsmænd at have begået bedragerierne i perioden mellem juli 2021 til februar 2022. Manden bedragede sig blandt andet til billån på mellem 250.000-400.000 kr. ved at anvende falsk navn og falske dokumenter.

Manden erkendte en række af forholdene i retten, og den 35-årige mand blev herefter fundet skyldig i 18 ud af de 21 forhold, som han var tiltalt for.

Manden blev idømt en behandlingsdom. 
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Syd- og Sønderjyllands Politi.
Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi
Mest læste artikler