Politiet søger vidner, der har hørt eller set noget i forbindelse med sagen.
Den 39-årige mand, som i dag klokken 08.00 blev anholdt på E. Hansens Vej i Esbjerg og sigtet for drab, fremstilles tirsdag klokken 07.45 i grundlovsforhør ved Retten i Esbjerg.Syd- & Sønderjyllands Politi arbejder fortsat på stedet med bistand fra Nationalt Kriminalteknisk Center og Retsmedicinsk Institut. Efterforskningen består blandt andet af tekniske undersøgelser på og omkring adressen samt afhøring af de vidner, som politiet kender til.
”Vi vil også meget gerne i kontakt med andre personer, som har været vidne til noget, der kan være relevant for vores efterforskning,” siger vicepolitiinspektør Sønke Iwersen, Syd- & Sønderjyllands Politi.
Den Mobile Politistation vil være til stede på E. Hansens Vej igen i morgen fra klokken 10-12, hvor borgere er velkomne til at henvende sig med spørgsmål eller eventuelle oplysninger til sagen.
Af hensyn til den igangværende efterforskning af det formodede drab har Syd- & Sønderjyllands Politi ikke yderligere oplysninger.
Offerrådgivningen kan i en situation som denne tilbyde anonym og gratis krisehjælp til borgere, der har behov for det. Det kan både være ofre, vidner og pårørende.
Offerrådgivningen træffes på tlf. 116 006 eller via chat på Offerrådgivningens hjemmeside.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Syd- og Sønderjyllands Politi.
Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi