Esbjerg bibliotek inviterer til færøsk kulturaften

dato

Den 26. februar byder Esbjerg Kommunes Biblioteker på en unik kulturrejse til Færøerne, hvor deltagerne kan opleve den færøske kulturhistorie. Arrangementet finder sted på Hovedbiblioteket kl. 18.00, hvor forfatter Anne Valbjørn vil være aftenens guide. Hun vil med indsigt og varme introducere gæsterne til Færøernes fortælletraditioner og moderne kunstformer fra 1900-tallet.

Gæster opfordres til at se dokumentaren “Sporene gror ud af ord” på Filmstriben som en del af opvarmningen inden arrangementet. Filmen fokuserer på den færøske forfatter og digter Jóanes Nielsen, som også vil blive omtalt under foredraget.

Billetter kan reserveres via link i bibliotekets Facebook-kommentarspor, og interesserede er velkomne til at deltage i denne aften med færøsk ånd og fortællekunst.