Esbjerg Svømmeklub imponerer ved DM-DJM 2026 i Herning

dato

Esbjerg Svømmeklub har netop afsluttet en succesfuld sæson 25/26 med deltagelse i DM-DJM 2026 i Herning. Klubben kunne vende hjem med en tilfredsstillende samling medaljer og en stigning i personlige rekorder blandt deres svømmere.

Finalerne blev et højdepunkt, hvor flere medlemmer gjorde en flot indsats, heriblandt Mikkel Stougaard, som opnåede PR i 200 bryst og kvalificerede sig til C-finalen, samt Bell Jacobsen, der svømmede sig til C-finalen i 200 ryg og slog sin PR. Christian Pedersen formåede også at imponere i A-finalen i 200 ryg ved at forbedre sin personlige rekord både i indledende og finale.

Stævnet strakte sig over fire dage med en opadgående kurve i personlige rekorder, der startede på 20% og nåede 42% på den sidste dag, hvilket vidner om holdets og klubbens stærke præstation.

Mest læste artikler