Niels Krause-Kjær begejstrede fuldt hus på Esbjerg Hovedbibliotek

dato

Esbjerg Kommunes Biblioteker kunne byde 140 gæster velkommen til et udsolgt foredrag med Niels Krause-Kjær, hvor både latter og dybe tanker blev delt. Aftenen tog udgangspunkt i hans slægtsroman "Ude for uden", der førte til en rejse gennem barndommens landbrugsliv i Østjylland og frem til nutidige landbrugstemaer.

Krause-Kjær fortalte humoristisk om, hvordan han skulle have været en pige ved navn Sofie, og hvordan hans fars vandrebog fra Rødding Højskole inspirerede romanen. Han blev mødt med smil og latter fra publikum, der også kunne stille spørgsmål om emner som landbrug og politik.

Bøgerne blev revet væk af entusiastiske deltagere, inden forfatteren kunne afsløre, at "Ude for uden" er på vej til at blive filmatiseret. Manuskriptet er undervejs, og filmprojektet forventes klar om cirka tre år.