Langs Kongeåen mellem Vilslev og Kongeåslusen blomstrer et rigt insektliv, hvor 13 forskellige arter af guldsmede og vandnymfer er registreret. Dette er det seneste resultat af undersøgelser foretaget af LIFE Naturprojekt Kongeåen, der fokuserer på naturgenopretning.
Blandt de observerede arter er Grøn Kølleguldsmed og Blåbåndet Pragtvandnymfe særligt bemærkelsesværdige. Især Grøn Kølleguldsmed har nu etableret sig stabilt i området siden sin første registrering i 2014, takket være det klare vand og den sandede bund.
Projektets resultater bidrager med vigtig viden til fremtidige naturgenopretningstiltag langs åen, da der skal tages særlige hensyn til beskyttede arter som Grøn Kølleguldsmed. Den Europæiske Union medfinansierer indsatsen ved Kongeåen.