Anne-Cathrine Riebnitzsky deler hemmelighederne bag "Tempel" på Esbjerg Hovedbibliotek

dato

Mandag den 24. februar 2025 kl. 19:00 inviteres alle interesserede til Esbjerg Hovedbibliotek for at høre Anne-Cathrine Riebnitzsky fortælle om skriveprocessen bag den historiske roman "Tempel". Få et indblik i de omfattende researchrejser og de overvejelser, der ligger bag denne fascinerende fortælling.

Anne-Cathrine Riebnitzsky vil denne aften dele sin oplevelse med at skrive den første del af en planlagt trilogi, "Tempel". Romanen tager læserne med til udkanten af Romerriget for to tusind år siden, hvor en ny stjerne ændrer livene for mange.

En rejse gennem historie og tro

Forfatteren vil give et unikt indblik i sine researchrejser til Israel og Jordan, der gav hende inspiration til at skrive om en af vestens største fortællinger. Hun vil også diskutere de udfordringer og overvejelser, hun mødte undervejs i skriveprocessen.

En fængslende fortælling

I "Tempel" følger vi flere karakterer, herunder karavaneføreren på vej gennem ørkenen, Herodes den Store, præsten Zakarias, en romersk slave og den unge Maria. Disse historier væves sammen omkring Jesu fødsel, og Riebnitzsky vil dele de spændende detaljer bag denne imponerende fortælling.

Praktisk information
Dato: Mandag 24. februar 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Esbjerg Hovedbibliotek, Nørregade 19, 6700 Esbjerg
Entré: 125 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut