Bliv indsamler for Folkekirkens Nødhjælp i Gjesing Kirke

dato

Tag del i en meningsfuld søndag den 9. marts 2025, når Gjesing Kirke inviterer alle til at blive indsamlere for Folkekirkens Nødhjælp. Sammen kan vi skabe varig forandring for mennesker ramt af krig og katastrofer i lande som Gaza, Ukraine og Zimbabwe.

Folkekirkens Nødhjælps indsamling er en oplagt mulighed for at gøre en forskel i verden. Ved at deltage som indsamler kan du bidrage til at skaffe midler til katastrofehjælp, klimahjælp, uddannelseshjælp og fødevarehjælp. Hjælp, der kan skabe varig forandring i mange menneskers liv.

Gør en forskel med din tid

Det er nemt at deltage. Du kan tilmelde dig ved at sende en mail til kikultur@gjesingkirke.dk. Når du bruger din tid på at samle ind, giver du ikke kun penge, men også håb og mening til dem, der har mest brug for det.

En fælles indsats mod krig og katastrofer

Indsamlingen fokuserer på at hjælpe mennesker i nød i blandt andet Gaza, Ukraine og Zimbabwe. Ved at deltage, hjælper du med at veksle tid og penge til akut hjælp og støtte, der kan forbedre livskvaliteten for dem, der er ramt af krig og klimakatastrofer.

Praktisk information:
Dato: Søndag den 9. marts 2025
Tid: Kl. 11:30
Sted: Gjesing Kirke, Ulvevej 112, 6715 Esbjerg N
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut