I mødelokale 4 på 2. sal i Frivillighuset Vindrosen vil cafégruppen i Esbjerg byde velkommen til en aften, der sætter fokus på de svære følelser og den sorg, der følger i kølvandet på selvmord.
En aften med Preben BøgelundPreben Bøgelund, formand i lokalafdelingen for efterladte efter selvmord i Aarhus og medlem af bestyrelsen i Landsforeningen for efterladte efter selvmord, vil holde et oplæg med overskriften "At leve med tabet - mine erfaringer med selvmord".
Gennem egne erfaringer vil Preben dele de udfordringer og den sorg, han har mødt på sin rejse. Han håber, at denne aften kan skabe et fællesskab, hvor der er plads til både ord og stilhed, og hvor ingen skal stå alene i deres smerte.
Åben samtale og fællesskabEfter Prebens oplæg vil der være mulighed for debat, samtale og samvær. Uanset om du selv har oplevet et tab til selvmord eller kender nogen, der har, er du velkommen til at deltage i en åben og ærlig samtale. Aftenen afsluttes med kaffe/te og kage.
Praktisk information:
Dato: Tirsdag den 1. april 2025
Tid: Kl. 19.00-21.00
Sted: Frivillighuset Vindrosen, Exnersgade 4, 6700 Esbjerg
Arrangør: Landsforeningen for efterladte efter selvmord
Målgruppe: Alle er velkomne
Læs mere om arrangementet her
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her