Dans og musik i Kultur- og Fritidshuset i Esbjerg

dato

Esbjerg byder på en uge fyldt med musik og dans i Kultur- og Fritidshuset på Skolegade 54. Fra en dansefest med Pensionistorkesteret til en koncert med danske viser og Zenobias egne numre, er der noget for enhver smag.

Kom og dans med Pensionistorkesteret

Onsdag den 28. januar 2026 kl. 09.30 inviteres ældre til en festlig formiddag i Kultur- og Fritidshuset. Her kan man få sig en svingom akkompagneret af skøn musik fra Pensionistorkesteret. Arrangementet er gratis, og der vil være mulighed for at købe drikkevarer og andet godt i cafeen.

Koncert med Zenobia under Folk og Fæstival

Søndag den 1. februar 2026 kl. 14.00 bliver Kultur- og Fritidshuset igen fyldt med musik, når Zenobia optræder med danske viser og egne numre som en del af Folk og Fæstival. Billetter til koncerten kan købes i døren for 100 kr., men hvis man har et festival-armbånd, er der fri entré. Billetter sælges efter først til mølle-princippet, og festival-billetter kan bestilles online.

For at sikre sig en plads til festivalen, kan man købe festival-billetter her: Folk og Fæstival 2026 Billetter

Praktisk information

Kom og Dans:
Dato: Onsdag 28. januar 2026
Tid: Kl. 09.30
Sted: Kultur- og Fritidshuset, Skolegade 54, 6700 Esbjerg
Entré: Fri entré
Målgruppe: Ældre

Koncert med Zenobia:
Dato: Søndag 1. februar 2026
Tid: Kl. 14.00
Sted: Kultur- og Fritidshuset, Skolegade 54, 6700 Esbjerg
Entré: 100 kr. (fri entré med festival-armbånd)
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut