Vor Frelsers Kirke i Esbjerg åbner dørene for en unik læseoplevelse, hvor deltagerne kan fordybe sig i litteraturen sammen. Med udgangspunkt i korte højtlæste tekster vil gruppen udforske de følelser, erindringer, perspektiver og holdninger, som litteraturen kan vække.
En mangfoldighed af stemmerLæsegruppen er et åbent fællesskab, hvor fire til otte personer mødes for at dele deres oplevelser og perspektiver på litteraturen. Gruppen mødes hver anden torsdag fra kl. 15.30 til 17.00 i Sognehuset, og et forløb strækker sig over seks mødegange.
Guidet fælleslæsningMed en læseguide fra Læseforeningen vil deltagerne blive introduceret til 'guidet fælleslæsning'. Læseguiden, Britta Martinsen, udvælger og læser højt for gruppen, hvorefter der er plads til samtale og refleksion. Hvis du ønsker at tilmelde dig eller vide mere, kan du kontakte Britta på telefon 51335197 eller via mail på brittamartinsen@gmail.com.
Praktisk information
Dato: Torsdag 27. februar 2025
Tid: Kl. 15.30-17.00
Sted: Vor Frelsers Kirke, Kirkegade 24, 6700 Esbjerg
Målgruppe: Alle
For mere information: Læseforeningen.dk
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her