Jævndøgnstur i Esbjerg: March mod ensomhed og for sundhed

dato

Foreningen Mennesker Mødes og Nordea-Fonden inviterer hele Esbjerg til Jævndøgnsturen den 22. september 2024. Deltag i en meningsfuld march mod ensomhed, for sundhed og livsglæde. Turen starter kl. 11:00 fra Sædding Fritidscenter.

Foreningen Mennesker Mødes og Nordea-Fonden indbyder hele Esbjerg til Jævndøgnsturen. Marchen, som nu afholdes for sjette gang, har til formål at bekæmpe ensomhed og fremme sundhed og livsglæde. Turen begynder ved Fyrparken 1 i den gamle skolegård på Sædding Fritidscenter søndag den 22. september kl. 11:00.

Vælg din egen rute
Deltagerne kan vælge mellem to ruter på enten 5 eller 10 km. Du bestemmer selv, om du vil løbe, trave eller spadsere. Det er også muligt at tage turen i kørestol eller crosser. Arrangementet er åbent for alle, og målet er at få så mange mennesker som muligt ud i naturen for at nyde en fælles oplevelse og forberede sig på vinterens komme.

Program for dagen
Turen starter kl. 11:00 fra Fyrparken 1. Efter marchen vil der blive serveret suppe og en øl eller vand til alle deltagere. Arrangementet afsluttes med et krus kaffe og en småkage kl. 14:00.

Målgruppe og tilmelding
Arrangementet er åbent for alle voksne mellem 18 og 108 år. Der er et maksimum på 150 deltagere, og tilmelding er nødvendig. Prisen for deltagelse er 50 kr.

Om foreningen Mennesker Mødes
Foreningen Mennesker Mødes blev grundlagt i 2018 med 70 medlemmer og har nu vokset til 800 medlemmer. Formålet med foreningen er at forebygge ensomhed, fremme sundhed og leve livet - hele livet. Læs mere om foreningen på www.menneskermødes.dk.

Praktisk information
Dato: Søndag den 22. september 2024
Tid: Kl. 11:00
Sted: Sædding Fritidscenter, Fyrparken 1 F, 6710 Esbjerg V
Entré: 50 kr
Arrangør: Foreningen Mennesker Mødes og Nordea-Fonden
Tilmelding: Nødvendig
Maksimum antal deltagere: 150 personer

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Esbjerg

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.