Røde Kors fejrer frivillige med musik og hygge i Esbjerg Bypark

dato

Kom og vær med til at fejre Røde Kors' 150-års jubilæum i Esbjerg Bypark lørdag den 5. september 2026. Arrangementet er en hyldest til de mange frivillige og esbjergensere, der støtter det humanitære arbejde. Oplev blandt andet Swingerklubben med sangerinden Natascha Estrup.

Røde Kors Esbjerg inviterer til en festlig dag i Esbjerg Bypark for at fejre organisationens 150-års jubilæum. Arrangementet er en tak til de mange frivillige, der gør en forskel i lokalsamfundet, samt de esbjergensere, der bidrager med donationer til det humanitære arbejde.

Musikalsk underholdning med Swingerklubben

På dagen kan du opleve det lokale Esbjerg band, Swingerklubben, med sangerinden Natascha Estrup i front. Bandet vil sørge for en hyggelig atmosfære med deres repertoire af klassikere, bossa nova, western-swing og danske viser. Deres musik vil uden tvivl bringe god stemning til arrangementet.

En dag for alle

Arrangementet er åbent for alle, og det er en fantastisk mulighed for at nyde en dag i fællesskabets tegn. Det er også en chance for at lære mere om Røde Kors' arbejde og møde de mennesker, der står bag organisationens mange initiativer i Esbjerg.

Praktisk information
Dato: Lørdag 5. september 2026
Tid: Kl. 16:00
Sted: Esbjerg Bypark, Havnegade 20, 6700 Esbjerg
Entré: Fri entré
Arrangementet er støttet af Esbjerg Kommunes Kulturpulje.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler