Marinehjemmeværnet Esbjerg ser tilbage på endnu en succesfuld afvikling af Tall Ships Esbjerg, hvor de spillede en aktiv rolle i det maritime eventyr i byen.
I løbet af ugen støttede Marinehjemmeværnet blandt andet med pressesejlads for medierne og medvirkede i en redningsøvelse på havnen. På det maritime torv fik de også mulighed for at møde mange nysgerrige gæster.
Stemningen var i top både på vandet og ved kajen, og Marinehjemmeværnet takker alle, der kiggede forbi for en uforglemmelig oplevelse. Der var god mulighed for at se deres arbejde på tæt hold og nyde de mange sejl, der prydede havnen.
Esbjergs SIF Gymnastik har mistet en af sine mest betydningsfulde medlemmer med Aase Lauersens bortgang. Hun var med til at starte foreningen i 1960'erne og har gennem næsten seks årtier haft en markant indflydelse som medlem, leder, formand og redaktør for foreningens blad.
Aase Lauersen huskes for sin lyttende natur og åbne sind overfor nye ideer, hvilket har påvirket de mange gymnastikhold og skabt en stærk sammenhængskraft i fællesskabet. Som formand i 38 år overlod hun en livskraftig forening til efterfølgeren Alex Herold. Hendes engagement fortsatte næsten til det sidste, hvor hun stod i spidsen for stolegymnastikholdet, der favnede både unge, ældre og personer med handicap.
Foreningen udtrykker dyb taknemmelighed for Aases indsats, der har været central for SIF Gymnastiks udvikling. Æret være Aases minde.
FDF Esbjerg 1. Sædding åbner dørene for nye medlemmer med opstart i uge 35, hvor de første tre gange er gratis for alle interesserede børn og unge. Det er en oplagt mulighed for at få en smagsprøve på FDF-livet.
Aktiviteterne foregår i kredshuset på Fyrparken 1D, hvor de yngste, puslinge og tumlinge, mødes mandag kl. 17.00-18.30. Pilte og væbnere er velkomne tirsdag kl. 17.00-18.30, mens seniorvæbnere og seniorer mødes onsdag aften.
For yderligere information kan interesserede kontakte Bjarke Holmboe Rimmer eller Stefan Rødgaard Greisen.
Esbjerg Amatør Teater - Skarntyden byder tirsdag aften på kaffe, kage og fællesskab, når de slår dørene op for den nye teatersæson. Åbningsaftenen er åben for alle interesserede, uanset om man er nyt eller gammelt medlem, eller blot ønsker at vide mere om foreningens aktiviteter.
Teatret præsenterer både kommende forestillinger og muligheder for at engagere sig i diverse opgaver bag kulisserne. Skarntyden ser frem til at skabe nye gode historier sammen med deltagerne i teatret i løbet af den kommende sæson.
UngEsbjerg inviterer nu musikinteresserede til at deltage i "Klaver for begyndere", som byder på undervisning i Esbjerg, Ribe og Bramming.
Lige meget om du aldrig har rørt en tangent, er du velkommen til at deltage. Det eneste krav er entusiasmen for at lære at spille klaver.
Tilmeldingen til klaverholdene åbner den 14. august, og mere information kan findes via UngEsbjs hjemmeside.
Ribe-Esbjerg HH måtte erkende nederlag i deres seneste træningskamp mod Nordsjælland. Selvom resultatet ikke gik deres vej, er holdet klar til at tage lærdommen med videre.
En stor tak rettes mod de mange REHH-fans, som trods alt mødte op for at støtte holdet.
Klubben ser frem til næste uges kampe, som inkluderer en udekamp mod Mors-Thy tirsdag og en hjemmekamp torsdag i Blue Water Dokken. Efter torsdagens kamp bydes der på gratis pølser og drikkevarer samt en officiel spillerpræsentation. Klubben håber på stor opbakning fra fansene både ude og hjemme.
Esbjerg havn summede af liv og aktivitet, da Idræt Esbjerg i år bidrog til Tall Ships Races med et væld af sportslige oplevelser. Foreninger fra hele byen gik sammen om at tilbyde alt fra volleyballturneringer til løberuter gennem den smukke havneby.
Deltagerne kunne også nyde yoga under åben himmel i byparken, mens Esbjerg roklub sørgede for sjove vandaktiviteter. Derudover var der mulighed for at udfordre sig selv med padeltennis og CrossFit-træning. Arrangementet bragte både smil og sved på panden hos de mange fremmødte.
Esbjerg Svømmeklub inviterer forældre og deres små børn til sjove og trygge oplevelser i vandet. Deres populære småbørnshold er ideelle for babyer og tumlinger i alderen 0-2 år, hvor de kan vænne sig til vandet gennem leg og sang.
Holdene afholdes fredage og lørdage med sessioner på 30 minutter hver, hvilket sikrer masser af læring og sansemotorisk udfoldelse for de små. Interesserede forældre kan tilmelde sig holdene via klubbens hjemmeside.
Team Esbjerg opfordrer håndboldfans til at sikre sig en plads til det kommende hjemmekampsprogram i Blue Water Dokken.
Med start den 9. august er salget af sæsonkort i gang via deres hjemmeside. Fordelene inkluderer adgang til alle hjemmekampe, en fast siddeplads og forkøbsret til næste sæson.
Interessenter kan finde yderligere information og købe deres sæsonkort på Team Esbjergs officielle website.
Lørdagens Esbjerg parkrun blev en festlig begivenhed, da 83 deltagere krydsede mållinjen og dermed satte en ny rekord for arrangementet. Ifølge det officielle opslag fra Esbjerg Parkrun lykkedes det 8 deltagere at sætte nye personlige rekorder, mens 20 var første gangsløbere hos eventet. Blandt dem løb hele 9 deres allerførste parkrun.
Deltagerne kom fra både nær og fjern, herunder lande som Tyskland, Polen, Norge og Australien, hvilket bidrog til den festlige stemning. I næste uge løber Esbjerg Parkrun deres 700. udgave, og der er høje forventninger om at slå den nye deltagerrekord igen.
EfB's sportschef, Sebastian Brydegaard, vil i dag omkring kl. 15.15 være til stede i klubbens café for at svare på spørgsmål fra interesserede.
Fans og nysgerrige har mulighed for at få indsigt i holdets sammensætning og strategi, og Sebastian Brydegaard står klar til at give et indblik i dagens opstilling og besvare øvrige spørgsmål, når han besøger caféen til en Q&A-session. Eventet er en chance for at lære mere om EfB og få direkte svar fra klubbens sportschef.
Jerne IF Fodbold åbner dørene for nye og gamle medlemmer på deres U9 fodboldhold. Træningen starter op igen onsdag i uge 33 og foregår på Jerne Stadion hver mandag og onsdag fra kl. 17.00-18.00.
Tilbuddet gælder alle børn, uanset om de er nybegyndere eller erfarne spillere, og der bliver lagt vægt på fællesskab og hygge lige så meget som på spillet i sig selv. Klubben lover spændende træninger med engagerede trænere og unge hjælpetrænere, der gør hver træning til en oplevelse.
Interesserede kan kontakte Steen for flere detaljer på telefonnummer 28442923. Jerne IF ser frem til at byde nye medlemmer velkommen til en sæson fyldt med sjov og sammenhold.
Esbjergs byliv blev i dag beriget af et glædeligt syn, da kadetterne fra skoleskibet Georg Stage tog en bytur, ledsaget af et sjældent besøg fra Politiets Rytterisektion. Esbjerg City delte denne oplevelse på Facebook med stemningsfulde billeder.
Det var ikke kun på gadens brosten, der var liv, men også i butikkerne, som havde åbent til klokken 19. Esbjerg City benyttede anledningen til at minde om shoppingmulighederne i aften.
Fra mandag den 11. august til fredag den 15. august vil krydset ved Havnegade, Smedegade og Hulvejen i Esbjerg være lukket for trafik på grund af kloakarbejde.
Esbjerg Kommune opfordrer bilister til at benytte alternative ruter via Østre Havnevej, Toldbodvej og Stormgade i denne periode. Kommunen udtrykker taknemmelighed for offentlighedens tålmodighed, mens arbejdet finder sted.
UngEsbjerg byder på et væld af nye fritidshold efter sommerferien for unge i 7. klasse og under 25 år. Tilbyderne spænder bredt fra danse- og gaminghold til madlavning, kunst og forskellige sportsaktiviteter.
De nye initiativer, der for størstedelens vedkommende er gratis, er en del af UngEsbjergs mål om at skabe fællesskab og engagement blandt unge i Esbjerg-området. Tilmeldingen til holdene åbner snart, og interesserede opfordres til at finde det perfekte match på UngEsbjergs hjemmeside.