EfB opfordrer alle fans til at støtte holdet på lørdag kl. 16.00, når der venter en spændende topkamp mod Kolding på Blue Water Arena. De vigtige tre point i spil betyder, at EfB har brug for masser af opbakning fra tribunerne.
Klubben lover en dag fyldt med underholdning, hvor der vil være god fodbold, lækre drinks, kolde øl og mad til hele familien. Fans kan glæde sig til en uforglemmelig atmosfære og fællesskab på stadion. Billetter kan købes via klubbens hjemmeside.
Jerne IF Gymnastik er på udkig efter flere frivillige trænere til den kommende sæson 2025/2026, og tilmeldingen til holdene er allerede åbnet. Foreningen har opdateret sæsonplanen, men mangler fortsat hjælp for at få alle hold helt klar.
Der er behov for trænere til TeamGym U14 piger, TeamGym seniorholdet og drengeholdene. Erfaring er ikke et krav, blot en lyst til at gøre en forskel.
Sæsonen starter i uge 35 for TeamGym og i uge 36 for de øvrige hold. Jerne IF Gymnastik inviterer også til årsmøde i Bakkeskolens festsal den 19. august, for alle interesserede. Interesserede kan kontakte Maria Christensen eller Charlotte De Fries for mere information.
Ny i Esbjerg opfordrer lokalbefolkningen til at prøve kræfter med foreningslivet ved at deltage i en række åbne hus-arrangementer og "Assoc's Day". Gennem disse begivenheder får interesserede en chance for at opleve alt fra cricket og bordtennis til bouldering og bueskydning.
I de kommende dage er der åbne huse på programmet med fokus på forskellige sportsgrene og aktiviteter, såsom bouldering og Latin dance. Programmet giver en unik mulighed for at introducere sig selv til nye fritidsaktiviteter. Interesserede kan finde yderligere information på de tilknyttede links.
Tall Ships Esbjerg lover en uforglemmelig musikoplevelse, når The Tall Ships Races indtager havneområdet. Begivenheden krydres med optrædener fra kendte navne som Scarlet Pleasure, Poul Krebs, Carpark North og Queen Machine.
Arrangementet præsenteres gennem en opdatering på Facebook, hvor interesserede opfordres til at finde det fulde musikprogram via et link i kommentarfeltet. Det store musikalske program skal sikre en fantastisk stemning og tiltrækker både lokale og besøgende til havnebyen.
Esbjerg Svømmeklub inviterer voksne til at lære at svømme eller forbedre deres svømmefærdigheder på vejen mod tryghed i vandet. Klubben melder, at mange voksne hvert år tilmelder sig holdene for at opnå succesoplevelser i vandet.
Med små hold og et roligt tempo skaber klubben plads til både spørgsmål og smil. Erfarne undervisere fokuserer på tryghed og sikrer, at deltagerne føler sig velkomne og succesfulde.
Interesserede kan læse mere og tilmelde sig via Esbjerg Svømmeklubs hjemmeside.
Esbjerg Museum annoncerer, at de to første guidede ture på Fovrfeld Gravlund, ledet af historikerne Søren Kjær Rasmussen og Ida Larsen, allerede er udsolgt. Dette understreger lokal interesse for at lære om historien bag krigsgravene fra 2. Verdenskrig.
Kirkegården er unik med Europas største samling af allierede flyvere samt tyske soldater i Danmark. I lyset af den stor interesse har museet tilføjet to nye datoer for turene. Interesserede opfordres til at læse mere og tilmelde sig på museets hjemmeside.
SIF Gymnastik i Esbjerg sparkede den nye sæson i gang med en konkurrence, der vækker glæde blandt de lokale gymnastikentusiaster. Klubben lokker med chancen for at vinde et gratis kontingent til sæsonen 2025/2026, til en værdi af op til 700 kr.
Hvis du vil deltage, skal du "synes godt om" opslaget, kommentere hvilket hold du drømmer om at gå på, og nævne venner, der også bør have en chance for at vinde.
Vinderen annonceres den 15. august, så det er værd at holde øje med SIF Gymnastiks Facebook-side. Præmien kan ikke ombyttes til kontanter, og deltagelsen er fuldstændig frivillig og uden forbindelse til Facebook.
Esbjerg City annoncerer åbningen af en ny Skechers Performance-butik i Kongensgade, der henvender sig til aktive sjæle. Butikken, som er specialiseret i performance-footwear, åbner sine døre torsdag den 7. august og er indrettet til at inspirere sportsudøvere af alle slags.
Besøgende kan se frem til et udvalg af sko designet til at optimere præstationer inden for aktiviteter som løb, gåture, padel, golf og fodbold. De første 50 kunder, der køber et par sko, bliver forkælet med en Goodiebag. Interesserede kan finde Skechers-butikken på Kongensgade 36.
Esbjerg City bringer ægte sydlandsk stemning til byens centrum onsdag, når en spansk gadeteatergruppe udfolder et komisk show i Kongensgade. Fra kl. 17.00 til 17.45 kan gæster opleve 'en helt almindelig familie – i størrelse XXXL' midt i byens gader.
Forestillingen byder på kaos, kærlighed og store grin, når mor og hendes tre livlige børn, herunder tvillinger på trehjulede cykler, navigerer gennem byen. Gruppen lover underholdning for alle aldre med en humoristisk og sydlandsk charme, hvilket gør det til en uforglemmelig oplevelse for alle lokale og turister.
UngEsbjerg annoncerer stolt et nyt kursus i kunsten at mestre surdej. Her kan deltagerne lære at skabe deres egen surdej, som de kan pleje og bruge igen og igen i fremtiden.
Tilmeldingen til det eftertragtede kursus åbner den 14. august. Interesserede kan finde flere oplysninger og sikre sig en plads via UngEsbjergs officielle hjemmeside.
Esbjerg City inviterer børn til en række sjove og kreative aktiviteter i forbindelse med The Tall Ships Races, som finder sted fra onsdag til lørdag.
Aktiviteterne på onsdag omfatter blandt andet en workshop, hvor børn kan bygge deres eget skib på Torvet fra kl. 12.00 til 16.00, og Mikkel Matros, som vil lave maritimt inspirerede ballondyr i Gågaden fra kl. 13.00 til 17.00.
For flere sjove initiativer i forbindelse med Tall Ships Races kan interesserede finde informationer via Esbjerg Citys Facebook-side.
Esbjerg City bringer liv og rytmer til Kongensgade, mens The Tall Ships Races gør deres indtog. Den festlige begivenhed byder på musikalske oplevelser i centrum af Esbjerg.
Festlighederne startede med Tall Ships Street Paraders, der jazzede dagen op fra kl. 14.00 til 17.00. Senere, fra kl. 14.30 til 18.30, underholdt sangeren Nicklas Burman de besøgende med sin imponerende vokal og gavmilde musikrepertoire.
Esbjerg City opfordrer alle til at tage del i festlighederne og nyde den gode stemning. Eventprogrammet kan ses online via det vedhæftede link.
Esbjerg Svømmeklub er på udkig efter nye undervisere til deres svømmeskole. Klubben søger engagerede svømmere over 17 år, som er interesserede i at lære fra sig og blive en del af et dedikeret team.
Positionen tilbyder en timeløn på 115 kr., livredder- og førstehjælpskursus samt erfaring, der kan være værdifuld på CV'et. Arbejdstiderne kan tilpasses, så det er muligt at kombinere jobbet med studier eller andet arbejde.
Interesserede opfordres til at kontakte Line via e-mail eller telefon for yderligere information, eller de kan finde flere detaljer via klubbens link i bio.
Oplev Esbjerg inviterer operaelskere til at overvære åbne prøver på operaen "Ragnarok," som er en del af Den Ny Opera Esbjergs fortolkning af "Nibelungens Ring" af Richard Wagner. Dette er den fjerde opera i rækken, og de foregående opsætninger har allerede tiltrukket publikum fra hele Danmark.
De åbne prøver finder sted i Musikhuset Esbjergs koncertsal, hvor interesserede kan få et indblik i den kreative proces bag operaens tilblivelse. For mere information om prøvetidspunkter kan man besøge operaens hjemmeside.
Esbjerg City byder på en spektakulær oplevelse, når Havets Helte optræder på stylter i farverige kostumer.
Besøget finder sted onsdag den 6. august i de centrale handelsgader Kongensgade og Torvegade. Opvisningerne er planlagt til kl. 13, 14, 15 og 16.
Arrangementet er en del af Tall Ships-programmet, der finder sted i byen i denne periode. Der er mulighed for at se det fulde program for Tall Ships på det link, Esbjerg City har delt på deres Facebook-side.