Esbjerg City byder på en uge fyldt med gratis aktiviteter og musikoplevelser i midtbyen. Initiativet løber af stablen i uge 31 og inkluderer kreative værksteder og spændende musikalske indslag.
Besøgende kan se frem til at male på sten og deltage i dragebygning henholdsvis den 29. og 30. juli. Musikelskere kan opleve Mandekoret Rød Aalboys i Heerups Have den 29. juli og René Jakobsen, som synger grand prix sange den 1. august.
Derudover byder Kongensgade den 2. august på både Varde Garden og Mads Jørgensens Jazzkapel. Esbjerg City opfordrer de lokale til at dele, hvad de ser mest frem til i denne festlige uge.
Esbjerg ENERGY anerkender talenter blandt de lokale spillere og fremhæver Thomas Mondrup for hans præstationer og potentiale. Ifølge cheftræner Markus Åkerblom har Thomas, som er opvokset i Esbjerg, bevist sine evner til at være en spiller, holdet kan stole på.
Marks Åkerblom roser Mondrups dedikation og evne til at læse spillet, selvom han ikke er den største på isen. Træneren forventer, at Thomas vil opnå endnu større styrke gennem sommerens intensive træning, hvilket vil styrke både hans personlige udvikling og holdets præstationer. Læs mere på Esbjerg ENERGYs website.
Oplev Esbjerg inviterer unge mellem 10 og 15 år til at deltage i Dungeons & Dragons-spilaktiviteter i Folkekirkens Hus, beliggende på Skolegade 52 i Esbjerg. Arrangementet er en del af Sommerliv-programmet og er åbent for både nybegyndere og erfarne spillere.
Der er tale om et gratis arrangement, der byder på masser af eventyr og sjov. Interesserede kan udforske hele Sommerliv-programmet på Oplev Esbjergs hjemmeside og finde flere sommerevents at deltage i.
Hjerting IF har lanceret en ny fitnessaftale til lokale borgere med en pris, der starter ved 199 kr. pr. måned. Der er ingen tilmeldingsgebyr og ingen bindingsperiode, hvilket giver frihed og fleksibilitet for medlemmer.
Med abonnementet får man ubegrænset adgang til alle hold og mulighed for at få skræddersyet et personligt træningsprogram. Uanset om du er helt ny i fitnesscentret eller en erfaren vægtløfter, står instruktørerne klar til at hjælpe. Interesserede kan tilmelde sig via Hjerting IF's hjemmeside.
Esbjerg Byhistoriske Arkiv inviterer interesserede til en spændende byvandring i morgen formiddag fra kl. 10 til 12.
Turen fokuserer på Esbjerg under 2. Verdenskrig og giver deltagerne indsigt i, hvordan byen blev påvirket af besættelsen. Gennem besøge ved centrale steder, hvor dramatiske begivenheder fandt sted, vil man kunne udforske sporene af modstandskamp, samarbejde og de udfordringer, som indbyggerne stod overfor.
Billetter kan købes via Place2Book.
Kirkens Korshær Varmestue i Esbjerg gør klar til at slå dørene op igen efter sommerferien. I en venlig søndagshilsen fra de frivillige, meddeler de, at varmestuen åbner mandag den 28. juli klokken 8.30.
Varmestuen ser frem til at byde både venner og bekendte velkommen tilbage. Med sommerlige hilsner ønsker de at skabe en hyggelig start på den nye sæson.
Esbjerg ENERGY inviterer deres følgere til at deltage i en konkurrence, der kan forberede dem til sommerens festivaler med stil. Konkurrencen, der netop er blevet annonceret på deres Facebook-side, giver deltagerne mulighed for at vinde attraktive sæt bestående af en bøllehat, svedbånd, tennissokker og en drikkedunk fra faxe_kondi.
To sæt er på højkant, og to heldige vindere vil blive trukket næste tirsdag. Esbjerg ENERGY oplyser, at konkurrencen ikke er sponsoreret af Meta. Følgere kan deltage både på Facebook og Instagram.
SIF Gymnastik i Esbjerg inviterer nu kvinder til at deltage i deres spændende nye træningshold. Med fokus på både sundhed og glæde tilbyder klubben træning, der passer til formiddagstidspunkter i Gjesing Fritidscenter, Sal 1.
Hold som "Kom i Form", der foregår tirsdag morgen, er målrettet kvinder med respekt for forskellighed og udfordringer på alle niveauer. "Munter Motion" og "Dans Dig Glad" tilbyder torsdagsmuligheder med henholdsvis inspirerende musik og plads til personlig udfoldelse i dans, som både styrker fysisk og mental trivsel.
Esbjerg IF92 Parasport offentliggør, at de glæder sig over at kunne præsentere kampdagene for den kommende sæson i Parasport Syd regionsturneringen 2025/26. Turneringen starter i september, men datoer og tidspunkter for kampene annonceres senere.
Efter sommerferien vil klubben vende deres fokus mod Sommerbold på heden i Hammerum, et spændende indslag før den nye sæson går i gang. Fans og deltagere opfordres til at følge med på Esbjerg IF92 Parasports Facebook-side for opdateringer.
Esbjerg City inviterer alle cirkusentusiaster til Torvet i Esbjerg, hvor Cirkus Trapez i dag præsenterer deres mini Open Air cirkusforestilling kl. 13.
Forestillingen byder på et spændende program med både ponyer, hunde, jonglering, magi og diverse kunstnere, som en del af byens Summer City-arrangementer.
Oplevelsen er en del af en række gratisaktiviteter, der er tilgængelige for både børn og voksne, og markerer en festlig dag i Esbjergs centrum.
Esbjerg City inviterer til en fortryllende dag med Cirkus Trapez, som optræder på Torvet i Esbjerg lørdag den 26. juli. Publikum kan glæde sig til forestillinger kl. 11.30 og 13.00, hvor magiske cirkusoplevelser venter.
Cirkus Trapez vil bringe ægte cirkusstemning til byen med tricks, komik, og søde dyr i manegen. Du kan forvente latter, glæde og den klassiske duft af savsmuld og popcorn, som skaber den ultimative cirkusoplevelse.
For flere aktiviteter kan nysgerrige se Summer City-programmet via det link, der er delt i Esbjerg Citys opslag.
EfB har lanceret en ny funktion i deres app, som gør det muligt for fans at opbevare deres billetter eller abonnementskort direkte i Wallet. Dette initiativ gør det bekvemt at have adgang til Blue Water Arena lige ved hånden.
Med denne digitale løsning undgår fans således besværet med fysiske billetter og har altid deres entré sikret. Funktionaliteten er tilgængelig via appens seneste opdatering, der kan downloades i App Store.
I dag blev endnu en succesfuld udgave af Esbjerg parkrun afviklet med 60 energiske deltagere, ifølge arrangør Lars’ opslag på Facebook.
Begivenheden talte 10 nye løbere, 8 der slog personlige rekorder samt flere deltagende turister. På trods af den store tilslutning mangler stadig en deltager at blive identificeret - placerings nummer 11 må gerne henvende sig.
I opslaget rettes der også en varm tak til de frivillige, der gør løbet muligt hver uge. Esbjerg parkrun ser frem til at fejre deres 700. løb den 16. august 2025.
Esbjerg Kommune opdaterer om arbejdet med at udbedre skaderne på veje efter regnvejret i går. En del af de berørte strækninger er allerede blevet genåbnet, mens arbejdet fortsætter på resterende strækninger.
Kommunen roser de lokale borgere for deres hensyntagen og forståelse under arbejdet. For dem, der søger information om vejenes status, kan en opdateret liste findes på kommunens hjemmeside.
Fra 6. til 9. august bliver Esbjerg havn centrum for den spektakulære finale af The Tall Ships Races 2025, som annonceret af New in Esbjerg. Arrangementet byder på et væld af aktiviteter og underholdning for hele familien.
Besøgende kan glæde sig til musik, mad, gadeteater, kunstudstillinger og maritime opvisninger. Der er også mulighed for at komme ombord på internationale sejlskibe og møde besætninger fra lande som Peru, Norge, Spanien og mange flere.
For dem, der ønsker at følge med, tilbyder Tall Ships Esbjerg fuldt program på engelsk, dansk og tysk via deres hjemmeside.