Seneste lokale nyheder i 6700 Esbjerg.

Få overblik over de seneste lokale nyheder for 6700 Esbjerg - Din guide til de vigtigste og mest aktuelle lokale nyheder i Esbjerg.

Lokalt nyt
02-08-2025 14:00

New in Esbjerg tilbyder jobmuligheder i september

New in Esbjerg opfordrer til deltagelse i flere spændende jobarrangementer i september, hvor der er fokus på jobmuligheder og networking.

Den 5. september kan jobsøgende møde virksomheder med ledige stillinger til "Jobdating"-eventet. Her er der en unik mulighed for at præsentere sig selv direkte for mulige arbejdsgivere.

Senere på måneden, den 23. september, inviteres man til "Jobcafe". Her kan man netværke med andre jobsøgere samt få råd og anbefalinger fra Newcomer Service og Esbjerg Jobcenter.

Afslutningsvis afholdes den årlige "Career Fair" den 25. september, hvor både små og store virksomheder vil være til stede for at møde potentielle kandidater.

Lokalt nyt
02-08-2025 13:45

Jerne IF søger nye spillere til deres U13-hold

Jerne IF Fodbold inviterer unge omkring 13 år til at blive en del af deres U13-hold, hvor spilleglæde og fællesskab er i centrum.

Klubben lægger vægt på, at det handler om meget mere end fodbold – det handler om nye venskaber, sjov og støtte både på og uden for banen. Holdet mødes til træning hver mandag og onsdag fra kl. 18.00 til 19.30 på Jerne Stadion.

Uge 32 markerer starten, og interesserede kan kontakte Steen direkte på telefonnummer 28442923 for at få flere oplysninger. Der er altid plads til flere, så alle er velkomne til at kigge forbi og prøve det af.

Lokalt nyt
02-08-2025 13:40

Tilmelding til ny sæson hos SIF Gymnastik åbner i morgen

SIF Gymnastik i Esbjerg minder om, at tilmeldingen til den kommende sæson åbner i morgen, søndag kl. 10.00. Gymnastikforeningen opfordrer alle interesserede til at være klar ved tasterne, da flere af holdene hurtigt bliver fyldt op.

Der er mulighed for at tilmelde sig på foreningens hjemmeside, hvor man nu også kan finde flere nye betalingsmuligheder for at gøre processen lettere. Træningerne vil begynde i uge 36, men nogle Grand Prix hold starter allerede i uge 34.

Lokalt nyt
02-08-2025 13:15

Ribe-Esbjerg HH vinder sæsonens første træningskamp

Ribe-Esbjerg HH annoncerede en succesfuld start på sæsonen med en sejr i deres første træningskamp mod GOG. Kampen, som fandt sted i Højby Hallen, endte med en slutstilling på 32-29. Holdet udtrykte tilfredshed med præstationen og lagde vægt på den stærke indsats fra spillernes side.

Næste på programmet er en træningskamp mod Nordsjælland Håndbold, som finder sted fredag den 8. august kl. 15:00 i Vojens Hallerne. Det bliver en ny mulighed for at teste formen og styrken op til den kommende sæson. Klubben ser frem til endnu en spændende kamp.

Lokalt nyt
02-08-2025 12:50

Esbjerg Ishockey Klub byder velkommen til ny ishockeysæson

Esbjerg Ishockey Klub inviterer til en ny sæson for nybegyndere, der starter tirsdag den 19. august kl. 17.00–18.00. Klubben opfordrer både nye og velkendte ansigter til at møde op, hvor der er fokus på tryghed og sjov læring gennem leg på isen.

For at gøre oplevelsen behagelig opfordres deltagerne til at medbringe egne handsker og cykelhjelm for ekstra tryghed. Træningssessionerne vil indeholde lege som slalom og fangeleg, designet til at forbedre motorik og skøjtebalance hos børn.

Trænerteamet sikrer en imødekommende atmosfære med fokus på sammenhold og fællesskab. Alle, inklusive forældre, er velkomne til at deltage på isen med hjelm.

Lokalt nyt
02-08-2025 11:50

Esbjerg skateforening afholder skatedag med præmier og musik

Esbjerg skateforening inviterer til endnu en actionfyldt dag på tobakken lørdag kl. 12. Her er der mulighed for at vinde den eftertragtede pokal, Mogens, samt en række andre skate-gevinster.

Arrangementet vil have ramper leveret af @roll.in.ramps og DJ-opsætning fra @spytogsproejt, der sørger for musik gennem dagen. Uanset om du medbringer dit skateboard eller blot ønsker at opleve festlighederne, er alle velkomne til at deltage i denne begivenhed, som skateforeningen lover bliver en vild oplevelse.

Lokalt nyt
02-08-2025 11:45

Midlertidige spærringer på Gl. Vardevej opstartet i august

Esbjerg Kommune oplyser, at Gl. Vardevej vil blive spærret for trafik i aften- og nattetimerne i visse perioder i august. Dette sker i forbindelse med asfalteringsarbejde, der skal sikre bedre veje for områdets beboere og trafikanter.

Fra den 6. til den 7. august og igen fra den 13. til den 19. august vil arbejdet foregå mellem kl. 18.00 og 06.00. I disse tidsrum vil Gl. Vardevej være helt spærret fra rundkørslen til Grådybet i begge retninger, mens vejstrækningen fra Grådybet til stadion kun vil være spærret i sydgående retning. Nordgående trafik kan fortsætte normalt.

Kommunen anbefaler, at bilister vælger alternative ruter i de berørte tidsrum og takker for borgernes forståelse og tålmodighed, mens vejene forbedres.

Lokalt nyt
02-08-2025 11:20

Vandvaks afsluttet i Esbjerg Svømmeklub med succes

Esbjerg Svømmeklub har netop afsluttet en spændende uge af Vandvaks på Svømmestadion Danmark, hvor et hav af aktiviteter satte rammerne for en uforglemmelig oplevelse for de unge deltagere.

Børnene har haft mulighed for at dykke ned i forskellige svømmeaktiviteter, lige fra livredning til leg og svømmeteknikker. Klubben roser deltagernes engagement og mod, hvad enten de prøvede at svømme med tøj eller lagde en makker i stabilt sideleje.

Den vellykkede uge giver blod på tanden til endnu flere oplevelser, når næste hold deltagere står klar til uge 32. Her fortsætter klubben med at tilbyde sjove og lærerige aktiviteter for alle vandglade børn.

Lokalt nyt
01-08-2025 19:35

Sidste chance for feedback på Esbjerg Festuge 2025

Esbjerg Festuge opfordrer besøgende til at dele deres oplevelser fra årets festuge via et spørgeskema, før det snart lukkes.

Alle interesserede har stadig muligheden for at give deres mening til kende og hjælpe med at forme Esbjerg Festuge 2026.

Ved at udfylde spørgeskemaet kan deltagere bidrage til, hvad der skal gøres anderledes eller forbedres til næste års festuge. Link til spørgeskemaet findes i opslaget på Esbjerg Festuges Facebook-side.

Lokalt nyt
01-08-2025 19:05

eSport Esbjerg klar til IEM turnering i Köln

Trods rejseudfordringer er eSport Esbjergs hold ankommet til Köln for at deltage i IEM Major. Rejsen bød på forsinkelser og et aflyst hotelbooking, hvilket sendte holdet ud for at finde ny indkvartering.

Efter endelig at have fundet et sted at bo sent om aftenen, er holdet nu udhvilet og parat til at kaste sig ud i turneringen. De ser frem til intense kampe og at opleve Counter-Strike på højeste niveau.

Lokalt nyt
01-08-2025 18:40

Esbjerg Festuge søger feedback til kommende arrangement

Esbjerg Festuge opfordrer lokale og besøgende til at dele deres oplevelser fra årets festuge, der i år fandt sted i byen. Der er stadig mulighed for at udfylde spørgeskemaet, hvilket bidrager til planlægningen af næste års festuge.

Gennem feedbacken håber arrangørerne at forbedre og tilpasse Esbjerg Festuge 2026, så den bliver en større succes. Interessenter kan give deres mening til kende via det tilgængelige spørgeskema på nettet.

Lokalt nyt
01-08-2025 18:20

Esbjerg Energy præsenterer ny spiller Valtteri Jeskanen

Esbjerg Energy har offentliggjort, at den talentfulde finske forsvarsspiller Valtteri Jeskanen bliver en del af holdet. Cheftræner Markus Åkerblom udtrykker stor begejstring over tilføjelsen til holdets opstilling, idet han roser Jeskanens evne til at spille både offensivt og defensivt.

Jeskanen beskrives som værende en meget bevægelig spiller med gode færdigheder på skøjter, som kan styre pucken på en hurtig og intelligent måde. For dem, der ønsker yderligere information, henvises til den fulde pressemeddelelse på Esbjerg Energys hjemmeside.

Lokalt nyt
01-08-2025 17:35

Rosé Walk i Esbjerg med musikalske oplevelser i weekenden

Esbjerg City er vært for den festlige Rosé Walk, hvor musikken spiller en central rolle og bidrager til den gode stemning i byens gader. Arrangementet, der løber af stablen fredag og lørdag, byder på en perlerække af musikalske optrædener.

Fredag kan man opleve René Jakobsen fra kl. 14.30 til 17.30. Han byder på hits fra Tommy Seebach og grand prix-genren. Lørdag fortsætter festlighederne med Varde Garden, der giver marching band oplevelser kl. 11.30 og 13.30. Samme dag sørger Mads Jørgensens Jazzkapel for jazz i gågaden fra kl. 12.00 til 15.00, mens Phie Falk afslutter med en akustisk duo fra kl. 14.00 til 18.00.

Lokalt nyt
01-08-2025 17:30

Andreas Lausen mindes sidste besøg i Middelfart

Esbjerg fB deler spændingen op til kampen mod Middelfart, som finder sted på Fyn i morgen. I et opslag på deres Facebook-side afslører klubben, at midtbaneprofilen Andreas Lausen har gode minder fra sit seneste besøg i Middelfart.

For fans der ønsker at dykke dybere ind i Lausens perspektiver, tilbydes hele interviewet i klubbens app. Esbjerg fB opfordrer interesserede til at downloade fan-appen fra App Store for at få fuld adgang til spillernes tanker og kampopdateringer.

Kilde: EfB
Lokalt nyt
01-08-2025 17:30

EfB's B Liga-hold i nye farver mod Kolding

EfB's B Liga-hold klæder sig for første gang i blåt og hvidt, når de i morgen kl. 17.00 spiller en træningskamp på udebane mod Kolding.

Det bliver en spændende anledning for holdet, der har annonceret det nye look på deres Facebook-side. Fans opfordres til at komme og støtte holdet efter en tur til Middelfart.

Kilde: EfB