Seneste lokale nyheder i 6700 Esbjerg.

Få overblik over de seneste lokale nyheder for 6700 Esbjerg - Din guide til de vigtigste og mest aktuelle lokale nyheder i Esbjerg.

Lokalt nyt
20-07-2025 13:15

Ribe-Esbjerg HH klar til sæsonstart i Bambuni Herreligaen

Ribe-Esbjerg HH gør sig klar til den kommende sæson i Bambuni Herreligaen og deler spændingen med deres fans gennem et opslag på Facebook.

Klubben opfordrer både nye og gamle supportere til at sikre sig hvem de skal heppe på ved at kassere deres nye trøjer, og oplyser nummeret på ryggen af deres yndlingsspillere. For at deltage i hele sæsonens spændende kampe, anbefaler klubben også at fansene køber et sæsonkort.

Med hashtagget #StolteREHH viser begge spillere og fans deres entusiasme og fællesskabsånd op til sæsonstarten.

Lokalt nyt
19-07-2025 19:35

64 deltagere i weekendens Esbjerg parkrun

Esbjerg parkrun satte en festlig tone for weekenden, da 64 løbere krydsede målstregen lørdag morgen. Arrangementet bød på ni nye personlige rekorder og flere debutanter, hvilket bragte ekstra spænding til løbet.

Deltagerfeltet var mangfoldigt med gæster fra både England, Skotland, Tyskland samt egne rækker i Danmark. Organisatørerne, repræsenteret af Beinta, udtrykte særlig glæde over de nye ansigter og den internationale opbakning.

Opslaget mindede også om den kommende fejring af Esbjerg parkruns 700. løb den 16. august, hvor alle opfordres til at tage familie og venner med. Alt i alt en skøn start på weekenden i Esbjerg.

Lokalt nyt
19-07-2025 18:10

SGI-Fodbold inviterer til senioropstart i Guldager

SGI-Fodbold herre senior byder velkommen til alle interesserede, når de genoptager træningen efter sommerpausen på tirsdag kl. 19:00 i Guldager Idrætscenter. Alle, både nye og eksisterende spillere, er inviteret til at deltage.

Efter træningen afholdes et kort informationsmøde på tribunen, hvor nye spillere også kan få kontaktoplysninger til trænerne via klubbens hjemmeside, SGI-fodbold.dk. Den kommende sæson ser SGI-Fodbold frem til kamp i Jyllandsserien 2 samt Serie 2, 4 og 5. Læs mere på deres Facebook-side.

Lokalt nyt
19-07-2025 14:00

Candy og Krystal deler deres oplevelser i Esbjerg

Candy og Krystal, oprindeligt fra Taiwan, delte deres rejse og oplevelser i Esbjerg gennem et Facebook-opslag fra “New in Esbjerg.” De flyttede til byen for knap to år siden og har siden fundet en ny balance i livet her. Dansk sprogskole blev en betydningsfuld del af deres integration, både for at lære det danske sprog og skabe nye venskaber.

De engagerede sig også som frivillige ved Fantasy Festival, hvor de oplevede stor fællesskabsfølelse og kulturel diversitet. I deres fritid nyder de lange gåture ved havet og udforskning af lokale stier, hvilket har hjulpet dem med at finde hjem i Danmark.

Lokalt nyt
19-07-2025 12:35

Nye tiltag i boderne på Blue Water Arena

Når fodboldfans besøger Esbjergs Blue Water Arena på søndag, mødes de af ny skiltning i boderne. Initiativet, delt af EfB, har til formål at forenkle kundeoplevelsen ved at minimere køtider og tydeliggøre betalingsmetoder, hvad enten det drejer sig om kontanter eller kort.

Som en del af opgraderingen kan besøgende også se frem til et udvidet udvalg af mad. Den populære frankfurter vender tilbage, og der tilbydes nu også lækre sandwich i udvalgte boder. EfB håber, disse tiltag vil forbedre oplevelsen for alle gæster på stadion.

Kilde: EfB
Lokalt nyt
19-07-2025 12:30

Børnenes Trafikskole kommer til Torvet i Esbjerg på lørdag

Børn og deres familier inviteres til en sjov og lærerig dag, når Børnenes Trafikskole indtager Torvet i Esbjerg lørdag den 19. august fra kl. 11.00 til 15.00. Arrangementet er skabt til børn, der elsker at lege og samtidig lære om trafikregler og -sikkerhed.

På programmet står blandt andet leg i en oppustelig brandbil, en tur i "Frøken Floras" ambulance og udfordringer på elbilbanen. Der er også mulighed for at møde Bamse Betjent og give ham en high five.

For dem, der søger endnu mere sommersjov, kan yderligere aktiviteter findes via linket på Esbjerg Citys Facebook-post.

Lokalt nyt
19-07-2025 12:25

Ribe-Esbjerg HH afsluttede sommerdag med historisk byvandring

Ribe-Esbjerg HH samlede lørdag deres medlemmer til en historisk dag i Ribe med start i Kunstmuseets smukke have. Arrangementet bød på en tidsrejse ledet af Ole Bladt Hansen, der delte spændende historier over hjemmelavet saft i Café Terpagers private have.

Deltagerne blev inddelt i to grupper, hvor den ene gik på byvandring guidet af Lars Lundgaard, mens Torben Hestehave tog den anden gruppe med på eventyr.

Senere mødtes alle ved Domkirken for at nyde udsigten fra tårnet. Dagen blev rundet af med sandwich og hygge hos formanden Rasmus Lynddahl, som takkede de involverede for en oplevelsesrig eftermiddag. Fotografier fra dagen blev leveret af Johnny Tauman og René Jørgensen.

Lokalt nyt
18-07-2025 19:30

Sommerhyggekoncert i I.C. Møllerparken med Old Wood & Friends

Esbjerg City inviterer til sommerkoncert denne lørdag i I.C. Møllerparken med Old Wood & Friends, der vil spille sommerens bedste hits.

Fra kl. 14.00 kan besøgende nyde musikken i parken, og der opfordres til at medbringe lidt mad og drikke til en picnic, mens man lytter til både nye sange og klassikere under træernes skygger.

Arrangementet lover en eftermiddag fyldt med musik og hyggelig stemning, som en del af Esbjergs sommeraktiviteter. Flere detaljer om festlighederne kan findes via Esbjerg Citys opslag.

Lokalt nyt
18-07-2025 19:20

EfB tilbyder rundvisning på Blue Water Arena på tirsdag

EfB annoncerer, at der stadig er ledige pladser til deres rundvisning på Blue Water Arena kommende tirsdag. Klubben inviterer alle interesserede til at få et unikt indblik i de faciliteter, som spillerne og staben benytter dagligt.

For dem, der drømmer om at opleve stadion fra en ny vinkel, er der stadig mulighed for at tilmelde sig. Billetter kan erhverves via EfB's billetportal. Det er en oplagt chance for klubfans og fodboldelskere til at komme tættere på deres yndlingsklub.

Kilde: EfB
Lokalt nyt
18-07-2025 18:40

Esbjerg Gymnastik Forening tilbyder gratis prøvetræning for børn

Esbjerg Gymnastik Forening (EGF) åbner for tilmelding til børnegymnastik og inviterer familier til at prøve gratis træning i de første to sessioner, så længe der er plads. Tilbuddet gælder for en række hold, der er tilpasset forskellige aldersgrupper og niveauer.

EGF tilbyder hold for de mindste, fra 0-3 år, samt forskellige niveauer af springgymnastik for børn fra 3 år og opefter. Aktiviteterne strækker sig over flere dage i ugen, så der er mange muligheder for at finde et passende hold. For mere information om specifikke hold og tider, kan interesserede besøge EGF's hjemmeside.

Kilde: EGF
Lokalt nyt
18-07-2025 17:30

Stor aktivitet på Esbjerg Havn med biltog og havmølletransporter

Trods sommerferiesæsonen summer Esbjerg Havn af aktivitet. Blandt dagens højdepunkter er ankomsten af et biltog fra Slovakiet med 20 vogne, fyldt med KIA-biler til Scandinavian Auto Logistics. Toget blev trukket af MY lokomotiv 1146, en maskine der tidligere har tjent hos DSB.

Derudover er skibet M/S AASVIK i fuld gang med at losse granitsten, som skal bruges i forbindelse med vindmølleinstallationsskibe. På Virgokaj gøres der klar til losning af vingerammer og lastning af tårnsektioner.

Flere skibe, herunder M/S GRANDE SCANDINAVIA og M/S WIND ORCA, klarer opgaver med henholdsvis cargo skift og havmølletransport. Også offshore-aktiviteter prægede havnen, med forskellige rigeanløb planlagt, heriblandt riggen NOBLE HIGHLANDER og snart NOBLE RESOLUTE.

Lokalt nyt
18-07-2025 13:30

EfB-fans får rabat hos TOVET Café på kampdage

Esbjerg fB har annonceret et nyt samarbejde med TOVET - Café & Restaurant, der giver fans muligheden for at nyde rabat på måltider.

Alle EfB-tilhængere kan opnå 15% rabat på deres samlede regning, når de viser deres kampbillet eller abonnementskort på de dage, hvor klubben spiller kamp, uanset om det sker på hjemmebane eller ude.

TOVET - Café & Restaurant ligger på Grådybet 71, lige over for Svømmestadion Danmark, og byder fans velkommen både før og efter kampene.

Kilde: EfB
Lokalt nyt
18-07-2025 12:45

SIF Gymnastik søger instruktører til børnespring i Esbjerg

SIF Gymnastik i Esbjerg løfter sløret for deres program for de yngste springgymnaster. Holdene "Springdrenge" og "Springfiduser" er målrettet energiske drenge i alderen 4-9 år, der vil opleve bevægelsesglæde og lære grundspring.

Træningen foregår i Gjesing Fritidscenter. "Springfiduser" mødes tirsdage kl. 17.00-18.00, mens "Springdrenge" træner onsdage kl. 17.30-18.30. SIF Gymnastik understreger, at der er plads til børn på alle niveauer. Foreningen søger desuden flere instruktører til de yngste springgymnaster.

Lokalt nyt
18-07-2025 12:40

Konkurrence om billetter til Grøn Koncert i Esbjerg

Esbjerg City annoncerer en spændende konkurrence, hvor deltagerne har chancen for at vinde billetter til årets Grøn Koncert i Skibhøj den 24. juli. Arrangørerne tilbyder 3x2 billetter, så vinderne kan tage venner eller familie med til koncerten. For at deltage skal man blot skrive i kommentarfeltet på Esbjerg Citys Facebook-opslag, hvem man gerne vil have med til festen.

Vinderne bliver offentliggjort den 22. juli og vil modtage besked gennem Facebook Messenger. Shuttlebusser vil sikkert transportere gæster fra midtbyen til koncertpladsen. Deling af opslaget øger chancerne for at vinde. Konkurrencen er sponsoreret af Grøn Koncert og Esbjerg City.

Lokalt nyt
18-07-2025 11:50

Sommerkoncert med Old Wood & Friends i I.C. Møllerparken

Oplev Esbjerg inviterer til en stemningsfuld koncert i I.C. Møllerparken med Old Wood & Friends. Arrangementet er en del af sommerprogrammet "Sommerliv" og lover at hylde sommerens bedste sange.

Koncerten vil finde sted under åben himmel, og deltagere opfordres til at sætte et stort kryds i kalenderen. Der er gratis adgang til eventet, som er en perfekt mulighed for at nyde sommeren i Esbjerg. For flere detaljer om Sommerlivs program, kan interesserede tjekke arrangementets hjemmeside.