Esbjerg Skateforening opfordrer lokale til at læse en ny kronik af Peder, kendt som The Bluntmaster, der netop er blevet offentliggjort i EsbjergLiv.dk.
Kronikken belyser skateboardens historie i Esbjerg gennem tiden og ledsages af en række flotte billeder, både historiske og nutidige. Det er en spændende mulighed for byens borgere at dykke ned i skaterkulturen, der har fået dybe rødder i Esbjerg. Interessede læsere kan finde kronikken på EsbjergLiv.dk.
Esbjerg ENERGY præsenterer en ny spændende podcast kaldet 'Overtid', hvor vært Morten Hagen hver uge dykker ned i begivenhederne inden for dansk ishockey. Udsendelserne sigter mod at give lytterne et indgående indblik i sporten.
Podcasten, som udgives af JFM Lyd, lanceres nye episoder hver søndag. Interesserede kan trykke 'følg' på Spotify for at få en påmindelse, når der kommer nye afsnit. Esbjerg ENERGY opfordrer fans af ishockey til at lytte med og holde sig opdateret på sporten gennem denne nye lydoplevelse.
Esbjerg Kommunes Biblioteker byder i denne uge på en række aktiviteter i efterårsferiens tegn, hvor fokus er på forfatteren Ole Lund Kirkegaard, kendt for sine elskede børnebøger.
Mandag blev biblioteket fyldt med liv, da André Andersen Teaterkompagni og Pernille Stockfleth, sammen med det gule næsehorn Otto, begejstrede børnene med fortællingen om "Topper og Viggo".
Festlighederne fortsætter onsdag kl. 11-14 med et kreaværksted, hvor man kan lave sit eget flyvende tæppe. Torsdag kl. 10.30 kan børnene opleve SKRALLEBANG med Ivan og den etbenede hane. Til alle aktiviteter er der fri adgang uden tilmelding.
Selvom kalenderen stadig viser oktober, har Kop & Kande i Esbjerg City allerede åbnet dørene til julen med en hel etage dedikeret til julestemning.
Butikken byder på et stort udvalg af julepynt, dekorationer, nisser og klassiske julestel. Her kan man også finde alt til indpakning og pynt til juletræet. Juleentusiaster opfordres til at kigge forbi og nyde den tidlige julehygge.
UngEsbjerg annoncerer deres kommende LAN-event, "Gamers Night", målrettet elever i 8.-9. klasse. Arrangementet finder sted den 24.-25. oktober, og der er kun få ledige pladser tilbage.
For de deltagende unge, der ikke selv har en gamercomputer, tilbyder UngEsbjerg muligheden for at låne en. For at låne en computer, skal interesserede blot skrive en kommentar under tilmeldingen. Det er en unik mulighed for unge gamere at samles og opleve en nat fyldt med spil og samvær.
Esbjerg Ishockey Klub inviterer lokale til at blive en del af deres Cup og Eventudvalg. Klubben har brug for frivillige, der har lyst til at engagere sig i dette aktive fællesskab.
Klaus Odby og Jens Varming opfordrer interesserede til at skrive for flere informationer via de oplyste e-mails. Det er en mulighed for at blive del af en engageret gruppe, der gør en reel forskel for sportsklubben.
Esbjerg Energy meddeler via deres Facebook-side, at en auktion på årets Bierfest-trøjer starter i morgen. Disse unikke trøjer er blevet signeret, hvilket gør dem til et særligt minde for fans.
Auktionen foregår online, og Esbjerg Energy opfordrer deltagerne til at læse manualen nøje for at forstå budprocessen. De interesserede kan besøge linket på deres hjemmeside for at deltage i auktionen og få fingrene i disse eksklusive trøjer.
Esbjerg City inviterer til en eksklusiv vin workshop hos Imerco Home i Kongensgade den 21. oktober kl. 18.00-20.00. Arrangementet er specielt tilrettelagt for Imerco Plus medlemmer og fokuserer på vigtigheden af at vælge det rigtige vinglas.
H.J. Hansen, ekspert i Riedel vinglas, vil guide deltagerne gennem aftenen, hvor man kan lære, hvordan glassets karakter kan påvirke vinens smag og aroma. Med regnes et "tasting kit" til 999 kr., som er en del af den 400 kr. billetpris. Der er kun 20 pladser til rådighed, og tilmelding sker via Imercos hjemmeside.
Før et stævne i Randers blev Allan Nielsen mindet af Esbjerg IF92 Parasport og de øvrige klubber med et minuts stilhed. Allan var en central figur i dansk parasport og havde blandt andet været med til at starte Parasport Fodbolden og fungerede som formand for Skalborg SK Parasport, inden han gik bort i en alt for tidlig alder.
Esbjerg IF92 Parasport undskyldte, at deres spillere uforvarende gik i gang med opvarmningen under stilheden. Klubben spillede alle sine fem kampe med sørgebind for at vise respekt for deres afdøde kollega og ven. De sender deres bedste ønsker til Allans nærmeste og vennerne hos Skalborg SK Parasport.
Over 30 svømmere fra ES4 og ES Talent tog i weekenden til Grindsted for at deltage i Valle Cup, der i år markerede sit 25 års jubilæum. Esbjerg Svømmeklub sender en stor tak til værterne, Svømmeklubben Grindsted, for at opretholde denne festlige tradition.
Weekenden var fyldt med gode tider for både svømmere, trænere og frivillige forældre, der hjalp til som officials, holdledere og chauffører. Trænerteamet modtog ros for deres engagerede indsats, mens RE:MA 1000 Storegade blev takket for at sponsorere frugt og snacks. En uforglemmelig weekend kulminerede med et stort vandparty.
SOSU Esbjerg er på udkig efter en engageret underviser til at føre pædagogisk assistenter ind i musikkens verden fra den 4. til 7. november.
Det er ikke et krav at være professionel musikpædagog, men passion for at formidle og skabe fællesskab gennem musik er essentiel.
Potentielle undervisere har mulighed for at fortsætte med at undervise i valgfaget musik, som foregår 60 timer hvert halvår. Interesserede kan kontakte uddannelsesleder Pia Toft Bornich for nærmere information.
Efter et begivenhedsrigt stævne i Randers i weekenden kan både senior- og ungdomsholdet fra Esbjerg IF92 Parasport nu se frem til en velfortjent efterårsferie.
Klubben vender stærkt tilbage mandag i uge 43 og ønsker derfor alle deres følgere en god ferieperiode. De ser frem til at genoptage træningen og fællesskabet, når sæsonen fortsætter.
Mandag i efterårsferien byder på sjove aktiviteter for hele familien i Esbjerg. Esbjerg City inviterer de mindste til Musikhuset Esbjerg, hvor de kan opleve et magisk sæbebobleshow med Gitte fra Magi og sjov. Efter showet kan børnene deltage i en workshop for at udforske sæbeboblens kunst.
Samtidig er der bålhygge i Kongensgade ved Sigma mellem kl. 11.00 og 15.00. Her kan man nyde snobrød, skumfiduser og popcorn i godt selskab. Begge arrangementer er gratis, og Esbjerg City glæder sig til at byde velkommen til en dag fyldt med efterårssjov. Se hele programmet på deres hjemmeside.
Jerne IF Fodbold har delt en indbydelse til alle drengehold fra U5 til U11, som endnu ikke har tilmeldt sig det kommende Jernes Jule Stævne.
Foreningen opfordrer hurtig tilmelding, da der stadig er ledige pladser til det populære arrangement. Stævnet lover en dag fyldt med fodbold, julestemning og smil.
Hold kan tilmelde sig via Jerne IF Fodbolds hjemmeside, der tilbyder separate tilmeldingsmuligheder for U5-U7 og U8-U11.
Esbjerg IF92 Parasport kæmpede tappert i årets sidste udendørsstævne af Parasport Vest LIGA 2, men måtte se sig slået af Frederikshavn. Trods nederlaget var der masser af gejst og motivation på banen. Stævnet, der fandt sted i Randers, markerer afslutningen på 2. runde af turneringen. Klubben sender en stor tak til alle følgere, der støttede holdet både på banen og via sociale medier.