Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
1 time siden

Team Esbjerg forbereder sig til EHF Champions League-kamp

Team Esbjerg står foran en vigtig opgave i EHF Champions League, hvor de skal møde BV Borussia Dortmund som første modstander i den nye kampagne.

Cheftræner Tomas Axnér understreger vigtigheden af hver kamp i en så stærk turnering. Axnér fremhæver den tætte konkurrence og nødvendigheden af at få en god start for at nå målet om Budapest.

For mere information om kampen kan interesserede læse videre på Team Esbjergs officielle hjemmeside.

Lokalt nyt
21 minutter siden

Esbjerg Ishockey Klub til Foreningernes Dag på Torvet

Esbjerg Ishockey Klub deler deres passion for ishockey med byens borgere i dag. Under Foreningernes Dag kan man møde klubbens maskot, Duckly, og hans venner, som står klar foran den gamle McDonald's på Torvet fra kl. 10 til 14.

Duckly har været i gang med at udvikle kreative måder at formidle sporten på, og klubben glæder sig til at byde alle interesserede velkommen til en dag fyldt med glæde, ishockey og fællesskab.

Lokalt nyt
46 minutter siden

Ribe-Esbjerg HH støtter landets udsendte ved Veteran Match

Flagdag for Danmarks udsendte markeres i dag, og Ribe-Esbjerg HH bidrager ved at fremhæve årets Veteran Match, som holdes under håndboldkampen mod GOG Håndbold. Denne særlige kamp finder sted mandag den 28. september.

Veteraner og tidligere udsendte får mulighed for at hente gratis billetter til begivenheden. Ribe-Esbjerg HH opfordrer de interesserede til at sikre sig en billet via det tilgængelige link.

Billetter til øvrige deltagere vil snart kunne købes online. Det lokale håndboldmiljø viser hermed deres støtte til veteranerne gennem denne begivenhed.

Lokalt nyt
2 timer siden

Esbjerg parkrun byder på morgenløb i Vognsbølparken

Esbjerg parkrun inviterer morgenfriske løbere til dagens parkrun i Vognsbølparken. Det populære arrangement opfordrer deltagerne til at komme ud af fjerene og nyde en aktiv start på dagen.

De altid entusiastiske frivillige står klar til at heppe på løberne, uanset vejret. Selvom der er risiko for lidt regn, er optimismen høj, og arrangørerne har håbet om solrige betingelser. Esbjerg parkrun understreger det sociale aspekt af arrangementet og glæder sig til at se deltagerne.

Vejret
8 timer siden

Blæsende dag med små regnbyger

Kølig start, mild eftermiddag og frisk vind.

Blæsende dag med små regnbyger
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
18 timer siden

Hjemløshed i Esbjerg stiger med 27 % over to år

VIVE's nyeste hjemløsetælling viser en stigning i antallet af mennesker i hjemløshed i Esbjerg fra 106 i 2024 til 135 i 2026.

Kirkens Korshær Varmestue i Esbjerg fremhæver i et Facebookopslag, hvordan de dagligt møder de individer, som statistikken repræsenterer, og understreger vigtigheden af at se menneskerne bag tallene. De påpeger også, at deres arbejde ikke kun handler om at hjælpe, når hjemløsheden er en realitet, men også om at forebygge den.

Varmestuen understøtter eksisterende lokale tiltag og søger at bygge bro til dem. Sammen med deres samarbejdspartnere stræber de efter at skabe tillid og udvikle løsninger, som støtter mennesker på kanten af samfundet.

Lokalt nyt
19 timer siden

Esbjerg Svømmeklub inviterer til svømmeevent mod cancer

Lørdag den 3. oktober åbner Esbjerg Svømmeklub dørene til Vitaskolen, hvor en dag fyldt med fællesskab og svømmeglæde venter. Fra kl. 11.00 til 14.00 er alle inviteret til at svømme så langt de kan for at støtte kampen mod cancer.

For en entré på 35 kr. kan deltagere svømme til fordel for kampagnen "Knæk Cancer". Eventet er åbent for både erfarne svømmere og nybegyndere, og alle får et diplom med deres præstation. Samtidig bydes der på kage og leg i det lille bassin.

Tilmelding kan ske på forhånd via Esbjerg Svømmeklubs hjemmeside eller ved døren. For dem, der ikke deltager i vandet, er der mulighed for at støtte med en donation online.

Lokalt nyt
19 timer siden

Freddy Hansen fejrer 40-års jubilæum på Esbjerg Havn

Esbjerg Havn markerer en helt særlig milepæl i dag, hvor Freddy Hansen fejrer sit 40-års jubilæum. Freddy er en højt værdsat kollega, der gennem sin lange karriere har sat sit aftryk både som medarbejderrepræsentant i havnens bestyrelse og som et kendt ansigt blandt kunderne ved kajen.

Hans engagement og dedikerede service, som dagligt leveres til skibe og kunder, har gjort ham til en central figur i hverdagen på havnen. Jubilæet fejres med stor respekt for Freddys kontinuerlige indsats og enorme bidrag gennem fire årtier. Stort tillykke til Freddy!

Lokalt nyt
20 timer siden

Byvandring i Esbjerg sætter fokus på kvinder i bybilledet

Esbjerg Byhistoriske Arkiv inviterer til en spændende byvandring lørdag den 5. september, hvor deltagerne kan dykke ned i historien om Esbjergs kvinder. Fokus vil bl.a. være på "Pigerne fra Nørregade", som inkluderer fortællingen om Esther, datteren af den tidligere købmand på Nørregade 65.

På byvandringen vil man få indblik i de små historier fra Esbjerg, blandt andet om Esther, hvis mormor spillede en væsentlig rolle som mejer på Danmarks første andelsmejeri i 1882. Deltagerne kan se frem til en lærerig tur gennem byens gader, ledsaget af fortællinger fra Esbjergs rige historie.

Lokalt nyt
20 timer siden

Spangsbjerg IF byder på fodboldweekend for alle årgange

Spangsbjerg IF står foran en weekend fyldt med fodboldaktiviteter i Star VVS Arena, hvor spillere fra forskellige årgange og niveauer vil samles over de kommende to dage.

Arrangementerne starter lørdag kl. 10.00, når U14 og U15 drenge møder Tjæreborg og BK Klitten. Søndag bliver der ekstra travlt med kampe på flere baner; U7, U9 og U11 går på banen fra kl. 10.00, mens U15 pigerne og U16 drengene spiller henholdsvis kl. 12.00 og 14.00.

Som en del af klubbens løfte om en rigtig Spangsbjerg-weekend åbner klubhuset kl. 09.00 med frisk kaffe til de fremmødte. Spangsbjerg IF inviterer alle til at komme forbi for at støtte holdene og nyde fællesskabet.

Lokalt nyt
20 timer siden

Parkeringsplads i Esbjerg spærres af til Gadefest Tour

I anledning af Gadefest Tour Esbjerg vil den kommunale parkeringsplads på Borgergade bag Street Food være lukket.

Fra lørdag den 12. september kl. 08.00 til søndag den 13. september kl. 03.00 skal besøgende finde alternative parkeringsmuligheder i midtbyen.

Esbjerg Kommune oplyser om lukningen og henviser til deres hjemmeside for en oversigt over andre tilgængelige parkeringspladser.

Lokalt nyt
20 timer siden

Foreningernes Dag fejres i Esbjerg med opvisninger og shows

Esbjerg City inviterer alle til at komme og opleve Foreningernes Dag lørdag den 5. september. Her kan man møde flere af byens spændende foreninger, der spænder fra sports- til sociale foreninger. Arrangementet finder sted på Torvet fra kl. 10 til 14.

Dagen byder på et omfattende showprogram, hvor gæster kan opleve gymnastik-, danse- og kampsportsopvisninger samt et modeshow på scenen. Esbjerg City håber på godt vejr, så besøgende kan nyde festlighederne under åben himmel. Interessenter kan finde mere information og programmet på Esbjerg Citys hjemmeside.

Alarm112
23 timer siden
Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
04-09-2026 13:15

UngEsbjerg tilbyder franskhold i Esbjerg og Ribe

UngEsbjerg inviterer lokale til at udforske det franske sprog og kultur med deres nye holdtilbud i både Esbjerg og Ribe. I opslaget på Facebook fremhæves det inspirerende ved det franske sprog, der rummer alt fra caféstemninger i Paris til fodbold i Marseille.

Er man interesseret i sprog, kultur og nye oplevelser, kan tilmelding ske via det link, der er delt i opslaget.

Lokalt nyt
04-09-2026 13:10

Philip Larsen gæster Radio Victorias nye podcast om sport

Esbjerg ENERGY delte, at Philip Larsen har været i studiet hos Radio Victoria for at deltage i den nye podcast "Rundt om sporten i Esbjerg". I episoden deler han, hvordan krigen førte til hans tidligere ankomst til Esbjerg end planlagt for to år siden.

Lytterne kan også høre, hvad der kræves af Philip, hvis han skulle overveje at tale russisk. Podcasten, der giver et dybdegående indblik i lokal sport, kan høres på Radio Victorias hjemmeside.

Boligmarked
04-09-2026 13:00

Luksusbolig netop kommet til salg i Esbjerg: Se hvad du skal smide for Esbjergs dyreste adresser her

Krebseparken 90 er netop kommet til salg til hele 8.998.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Esbjerg.

Luksusbolig netop kommet til salg i Esbjerg: Se hvad du skal smide for Esbjergs dyreste adresser her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her