Esbjerg IF92 Parasport kunne glæde sig over sejren, da de trådte af banen med en flot 4-0-sejr mod Parasport Aarhus i deres anden kamp. Frederik Larsen blev dagens topscorer med alle fire mål, og han fik god hjælp fra sine holdkammerater.
Assists blev leveret på de to første mål af Mikkel K Jensen og Richard Drongesen. Begge spillere bidrog til den sikre sejr, som lover godt for holdets fremtidige kampe.
Efter denne succes er holdet nu klar til at møde deres næste modstander, Skalborg SK Parasport. Resultatet blev præsenteret i samarbejde med CCBsafety.
Esbjerg IF92 Parasport måtte se endnu et nederlag i øjnene, da de ikke formåede at vinde deres tredje kamp mod Skalborg. Alligevel formåede Frederik Larsen at sætte to mål ind til holdet.
I næste og sidste kamp for dagen skal Esbjerg IF92 Parasport møde Frederikshavn. Kampenes resultater bliver præsenteret i samarbejde med CCBsafety, der støtter op omkring holdets kampe.
Falck Esbjerg markerer en historisk milepæl i dag, da redningstjenesten fejrer sit 120-års jubilæum. For at ære Sophus Falcks vision om altid at komme til undsætning, er stationen festligt pyntet med Dannebrog.
Fejringen inkluderer morgenbrød og fødselsdagskage til hele teamet. Der afholdes også en CBRNE øvelse for hele styrken, som del af fejringen. Falck Esbjerg udtrykker stolthed over at føre traditionen videre og værdsætter deres kolleger for den indsats, der ydes dagligt.
Svømmerne fra Esbjerg Svømmeklub er klar til at dyste i de første finaler ved VEST junior/senior kortbane mesterskaber 2026. Klubben tager stolt nordpå og er klar til at repræsentere Vestjylland med styrke.
Opbakningen til svømmerne er stor, og klubben opfordrer lokalsamfundet til at sende deres støtte: "Giv et GO til byens svømmeklub - 3-4 GO Esbjerg." Mesterskaberne markerer en vigtig mulighed for Esbjergs talentfulde svømmere at vise deres færdigheder på en regional scene.
EfB meddeler, at AaB snart gæster Gl. Vardevej, præcis en uge fra nu. Klubben deler samtidig et tilbageblik på deres seneste opgør mod nordjyderne, hvor Mikail Maden sikrede dem sejren.
Klubhuset opfordrer allerede nu fans til at sikre deres plads til det kommende opgør ved at købe billetter via deres online billetsystem.
Esbjerg City Half melder om ny deltagerrekord for weekendens løb, der finder sted søndag den 4. oktober. Med over 2.250 deltagere spredt ud på fire forskellige distancer, bliver 2026-udgaven den største nogensinde i arrangementets historie.
Der er stadig mulighed for at tilmelde sig og deltage i Esbjergs største løbebegivenhed. Esbjerg City Half takker byens borgere for opbakningen til denne festlige begivenhed.
Fredag aften bød på en spændende kamp i Skive for Ribe-Esbjerg HH, hvor Elvar Ásgeirsson og Mads Aarhus skilte sig ud som holds topscorere. Begge spillere imponerede med seks mål hver, og trak deres hold fremad med energisk indsats.
Elvar, som er sponsoreret af Phoenixtag, og Mads, der modtager støtte fra Specialbutikken6760 og Nørgaard Anlæg, gjorde begge en markant forskel på banen. For yderligere detaljer og kommentarer kan interesserede læse mere via det link, som håndboldklubben har delt.
Esbjerg IF92 Parasport ser frem til dagens kamp i 2. runde af Parasport Vest LIGA-spillet mod KFUM Randers. Kampen finder sted på Mariagervej i Randers og er en vigtig mulighed for at sikre point i liga2 tabellen.
Klubben har sendt gode ønsker med spillertruppen og stab til kampen, mens de opfordrer til støtte og sammenhold. Esbjerg IF92 er klar til at kæmpe for hver bold mod værterne fra Kronjylland.
Esbjerg IF92 Parasport er på hjemmebane i dag og starter snart deres første kamp mod Frederikshavn FI. Klubbens Facebook-opslag lover en dag fyldt med intensitet og kampgejst, hvor der også skal dystes mod Skalborg, Aarhus og endnu en gang mod Frederikshavn.
For entusiastiske tilskuere og fans, der ikke kan være til stede, opfordrer klubben til at følge med i realtid via Facebook-opdateringer eller appen Tournify. Her holdes alle opdateret om dagens kampe og resultater.
Ribe-Esbjerg HH kunne tage hjem fra Skive med to velfortjente point efter en medrivende og hektisk håndboldkamp. Kampen blev afviklet i Skive Kulturcenter, hvor værterne sørgede for en fremragende ramme for aftenens opgør.
Trods de hårde tacklinger og intense øjeblikke, blev kampen en mindeværdig oplevelse for både spillere og tilskuere. Ribe-Esbjerg HH roser Skive for den imponerende atmosfære i hallen, der var med til at skabe en spændende aften for alle fremmødte.
Esbjerg Energy måtte nøjes med ét point, da de mødte Odense tirsdag i en tæt dyst, der endte 3-2 efter overtid. Kampen udspillede sig med stor støtte fra de mange trofaste fans, som havde taget turen til Odense for at heppe på deres hold.
Under kampen havde Troy Lajeunesse og Nicolas Werbik held med at sende puckene i nettet. Lajeunesse's mål blev assisteret af Zane Franklin og Oliver Kjær, mens Werbik's scoring kom efter oplæg fra Kjær og Lajeunesse. Energien fra de gule fans i hallen blev mærket og værdsat af holdet fra Esbjerg, som hyldede deres stærke opbakning på sociale medier.
Sæsonen for Parasport Vest 26/27 - LIGA 2 er nu officielt skudt i gang. Esbjerg IF92 Parasport deltager stolt i denne sæsonpremiere, der i dag finder sted i Randers.
Holdet står over for spændende kampe mod Frederikshavn FI, Parasport Aarhus og Skalborg SK Parasport i 7-mands fodbold. Esbjerg IF92 Parasport lover at give en stærk indsats for deres hold og fans og opfordrer folk til at følge med.
Interesserede kan holde sig opdateret på dagens resultater gennem Turnify-appen eller på klubbens Facebookside.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagens vejr lægger ud roligt og bliver en tand lunere, men uden at det for alvor slår om. Det er en dag, hvor man godt kan komme ud, bare man lige tænker over lagene.
Esbjerg Ishockey Klub kunne i aftes stolt præsentere deres nye kamptrøjer, som nu pryder U19.1-holdet med et opdateret design og sponsorer. Trøjerne blev fejret og spillet ind på bedste vis i sæsonens kamp mod Vojens.
I en fremragende præstation sikrede U19.1-holdet en overbevisende sejr på 8-2. Klubben udtrykker stor taknemmelighed overfor alle de sponsorer og støtter, der har gjort anskaffelsen af de nye trøjer mulig.
Kulturskolen Esbjerg bød i går velkommen til K-klasserne fra Rørkjær Skole, der brugte dagen til fagdag. De unge deltagere arbejdede ihærdigt med at forberede sig på de optrædener, de skal præsentere til det kommende arrangement Lys På Kulturskolen.
Eventet finder sted torsdag den 8. oktober fra kl. 17, hvor offentligheden kan opleve elevernes kreative produktioner. Interesserede kan se det fulde program for begivenheden på Kulturskolens hjemmeside.
Esbjerg Ensemble præsenterer en unik musikoplevelse d. 7. oktober kl. 19 på Spillestedet Tobakken, hvor publikum kan nyde en spændende kombination af kor, klassisk og jazz.
Ensemblet afholder en særlig multikunstnerisk Esbjergaften, hvor lokale musikere med Esbjerg-rødder optræder. Aftenen byder på klassisk musik med Esbjerg Ensemble, jazztoner fra Signe Juhl Quartet samt MGK-koret med lokale sangtalenter.
Eventen inkluderer også en hyldest til Bent Fabricius-Bjerre. Billetter kan købes via Spillestedet Tobakkens hjemmeside.