Fourfeldt-stammen var denne uge samlet til arrangementet ‘Lege og dyster i oldtiden’, arrangeret af Myrthue. Begivenheden fokuserede på de ældgamle dyder som holdånd, styrke, udholdenhed, klogskab og mod, og gav deltagerne mulighed for at dyste i discipliner, der kræver disse egenskaber.
Aktiviteterne var designet til at give deltagerne indtryk af, hvordan fortidens samfund blev forstået gennem regler, normer og værdier. Arrangementet understregede samtidig vigtigheden af samarbejde og sammenhold i fællesskab.
Esbjerg Energy sikrede sig en stærk sejr i gårsdagens træningskamp mod SønderjyskE, hvor de vandt med 5-1. Kampen fandt sted på hjemmebane og gav fansene noget at juble over.
Målene blev sat i nettet af Edvards Bergmanis, som lynede to gange, samt Nicolas Werbik, Anders Krogsgaard og Matthew Cairns. Niklas Andersen var instrumental med flere assister, hvilket er værd at notere sig for fremtidige kampe.
Kampens resultat og spillerpræstationer lover godt for Energy-holdets kommende sæson.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen tegner tør med en frisk vind, og temperaturen kravler stille op i løbet af dagen.
Esbjerg Kommune deler, at to markante dele af den nye cykelsti mellem Grimstrup, Endrup og Bramming er i gang med at tage form.
Særligt ved Størsbøl Bæk bliver cykelturen unik med en 200 meter lang bro hen over et engområde, der inkluderer udsigtspunkter for pitstop. Ved Grimstrup Bæk monteres en kortere, otte meter lang bro.
Der arbejdes nu på at tilføje rækværk til broerne, og hele cykelruten forventes færdig i oktober. Broerne skal styrke sikkerheden og attraktionen ved at cykle i området.
Interesserede kan finde yderligere information om projektet på Esbjerg Kommunes hjemmeside.
Esbjerg Havn leder efter en dygtig mekaniker til at forstærke deres team, ifølge et opslag på havnens Facebook-side.
Jobbet lover ansvarsfulde opgaver og en spændende og afvekslende hverdag på en af landets førende havne inden for energi og offshore.
Ansøgere, der ønsker at deltage i dette dynamiske arbejdsmiljø, opfordres til at læse mere og indsende deres ansøgning gennem havnens hjemmeside.
14 unge talenter fra Esbjerg Atletik & Motion er klar til at vise deres evner ved DMU i Tårnby. Klubben udtrykker stor stolthed over at sende et så stærkt og omfattende hold afsted. De mange discipliner, som klubben deltager i, inkluderer blandt andet 100m, længdespring og spydkast.
Blandt deltagerne er Louisa, Neema, Maja og Sebastian, der alle konkurrerer i forskellige sprintdiscipliner, mens Lykke, Sarah og Tristan deltager i kastdisciplinerne. Hvis du ser dem eller de andre atleter i byen, er Esbjerg Atletik & Motion klar på at modtage opbakning og held og lykke fra lokalområdet. Hele klubben står nemlig bag de unge deltagere i deres nationale mesterskabseventyr.
I samarbejde med Svømmestadion Danmark kan svømmeentusiaster nu springe ud i en ny udfordring. Esbjerg Svømmeklub har nemlig oprettet et udspringshold, som er åbent for alle fra 8 år og opefter. Det eneste krav er, at du kan svømme og har mod på nye oplevelser.
Holdet mødes hver tirsdag og lover både masser af vand, nye udfordringer og sjov. Interesserede kan finde holdet og tilmelde sig gennem Esbjerg Svømmeklub.
Esbjerg parkrun informerer om, at vejarbejde på Gl. Vardevej påvirker tilkørselsforholdene til deres event. På trods af afspærringer kan parkrundeltagere tage indkørslen fra nord via Parkvej-krydset.
Klubben har været i kontakt med kommunen og arbejdet på stedet for at sikre, at deltagerne har korrekt information om adgangsmulighederne. Dette skulle lette adgangen til løbeområdet og sikre, at eventet kan afvikles uden problemer.
UngEsbjerg markerer en stærk start på skolerundturen 2026, der allerede har genereret stor interesse blandt elever. I den første uge har tilstrømningen til de nye hold været imponerende, og flere af dem er hurtigt blevet fyldt op.
På trods af den store tilmelding er der stadig spændende hold og aktiviteter med ledige pladser. UngEsbjerg opfordrer interesserede til at tjekke den løbende opdaterede status på deres Facebook-side for muligheder denne sæson.
På grund af gravearbejde foran Blue Water Arena vil der i aften være begrænset adgang til nogle parkeringsområder, meddeler Esbjerg ENERGY. Parkeringspladsen ved Granly Hockey Arena, gennem gitterporten ved EfB's udebaneafsnit, vil være lukket for indkørsel.
Klubben opfordrer til at benytte alternative parkeringsmuligheder. Disse inkluderer pladser bag atletikpladsen/Skøjtehal 2 på Jens Peder Hansens Vej, ved Vognsbølparken med indkørsel fra nord og ved skovområdet med adgang fra Grådybet/Rybners Gymnasium samt Gl. Vardevej/Svømmestadion Danmark. Esbjerg ENERGY beder om, at man kun parkerer i de afmærkede båse for at undgå bøder.
Ribe-Esbjerg HH A/S har netop offentliggjort, at det nye billetsystem er i drift. Fra i dag kan fans købe sæsonkort til den kommende sæson i Bambuni Herreligaen via klubbens hjemmeside.
Til onsdagens kamp mod Mors-Thy Håndbold er der gratis entré for alle interesserede. Man kan sikre sig en gratis billet ved at følge det direkte link på klubbens Facebook-side.
Esbjerg City melder om en livlig atmosfære ved havneområdet, hvor festen er godt i gang. Mange besøgende nyder European Street Market på Torvet samt byens butikker og spisesteder.
Begivenheden er en del af en skøn weekend fyldt med aktiviteter og god stemning, hvilket tiltrækker både lokale og besøgende i det solrige Esbjerg. Der er noget for alle at opleve, og arrangørerne ser frem til at byde velkommen til endnu flere gæster i de kommende dage.
Esbjerg Byhistoriske Arkiv deler et minde fra byens fortid om et vigtigt vartegn. Vandtårnet på Nygårdsvej, kendt som Gryden, blev revet ned i 1975. Gryden blev opført i 1904 af Jensen og Olsen Maskinfabrik og var kendt for sit moderne udtryk på den tid.
Mindre end ti år før var det første vandtårn ved Byparken blevet opført. Denne historiske sammenligning trækker tråde til en tid med hurtig udvikling i Esbjerg.
Arkivet opfordrer alle med interesse for lokalhistorie til at dykke ned i byens fortid gennem deres opslag, der også fremhæver Torben Meyer.
Esbjerg ENERGY har lanceret et nyt initiativ, der inviterer lokale ishockeyfans til at blive en del af den populære tribune "Den Gule Mur."
Ifølge Esbjerg ENERGY handler "Den Gule Mur" om meget mere end blot at se kampe – det er en platform for fællesskab, hvor hver kamp byder på jubel og highfives i en stående opbakning af holdet.
Fans kan være med i denne oplevelse ved at købe et Unlimited sæsonkort, der giver adgang til både hjemme- og udekampe. Yderligere informationer og sæsonkort kan findes på klubbens hjemmeside.
I aften er der lagt op til en spændende træningskamp, når Esbjerg Energy byder SønderjyskE velkommen i Granly Hockey Arena. Pucken smides kl. 19.00, og kampen markerer den sidste test på hjemmebane inden starten på Metal Ligaen.
Aftenens entré på 25 kr. gavner EIK's ungdomsafdeling, og billetter kan købes i døren, enten kontant eller via MobilePay. Hold også øje med betingelserne for Unlimited sæsonkort, hvis du har en fast plads, da den ikke gælder til træningskampene.
Dørene åbner kl. 18.00, og for dem, der ikke kan være til stede, er der mulighed for at streame kampen på direktesport.dk.