UngEsbjerg - Fritid i Esbjerg, Bramming og Ribe inviterer til en ny sæson på mountainbike. Holdene starter den 12. april og lover masser af fart og frisk luft for alle deltagere.
Arrangementet er åbent for både nybegyndere og erfarne ryttere, der ønsker at finpudse deres teknikker og få udfordringer i naturen. Ifølge UngEsbjerg bliver det en sæson fyldt med sjov og fællesskab.
Interesserede kan tilmelde sig via deres hjemmeside.
EfB arrangerer et åbent dialogmøde, der finder sted den 26. marts på Stalden Pool & Sportsbar. Initiativet byder på en unik mulighed for at engagere lokale med emner, der vedrører klubben og dens fremtid.
Alle interesserede opfordres til at deltage og komme med spørgsmål eller forslag. Både medlemmer, fans og alle med en særlig interesse i EfB's udvikling er velkomne. Arrangementet lover at være en platform for åben kommunikation og konstruktiv debat.
Den lokale begivenhed FOLK & FÆSTIVAL, der tiltrækker musikelskere fra nær og fjern, har annonceret, at billetsalget til dette års festival åbner i marts. Nyheden kommer via en Facebook-opdatering fra festivalens officielle side.
Festivalen, som er kendt for at bringe en bred vifte af musikgenrer til Esbjerg, lover et spændende lineup, der vil appellere til forskellige musiksmag. Interesserede kan finde mere information via artiklen på MigogEsbjergs hjemmeside.
FOLK & FÆSTIVAL har for nylig delt et opslag på Facebook, hvor de henviser til en artikel fra JydskeVestkysten. Artiklen fokuserer på Casper Friis Hansen, der håber at komme på plakaten ved det kommende valg den 24. marts.
Casper opmuntrer vælgerne til at tage en nær beslutning ved stemmeurnerne, og FOLK & FÆSTIVAL har understreget opfordringen med et positivt "JydskeVestkysten ved besked!! <3". Du kan læse hele artiklen via det link, de har delt i deres opslag.
UngEsbjerg - Fritid i Bramming, Esbjerg og Ribe kunne fejre en vellykket dumpling-workshop i går.
Seks drenge fra fem forskellige skoler mødtes for at dyrke deres fælles passion for at prøve nye ting. Resultatet var en hyggelig eftermiddag fyldt med fokus, latter og lækre dumplings.
Videoen på deres Facebookside fanger den gode stemning og viser madlavningsglæden hos de deltagende drenge.
På Kirkens Korshærs varmestue i Esbjerg er det en del af hverdagen at tage afsked med brugere og fællesskabsmedlemmer, som desværre ofte lever kortere liv på grund af deres udsatte situation. Varmestuen har nu introduceret en mindebog som en ny måde at ære de afdøde.
Mindebogen giver både brugere og medarbejdere mulighed for at skrive en sidste hilsen eller farvel og står fremme med et flag på halv og tændte lys, når et medlem af fællesskabet mindes. Med dette initiativ, der løfter værdierne nærvær, omsorg og respekt, ønsker varmestuen at sikre, at ingen bliver glemt. Mindebogen vil også blive brugt ved højtider og andre særlige lejligheder.
Hovedbiblioteket i Esbjerg bliver på fredag klokken 16 ramme om et stort vælgermøde op til Folketingsvalget. Alle 260 billetter til arrangementet er blevet revet væk, hvilket lover et fyldt lokale klar til debat.
De 12 politiske kandidater, herunder fem nuværende folketingsmedlemmer og to ministre, står klar til at besvare spørgsmål fra de fremmødte. Blandt kandidaterne er Anders Kronborg fra Socialdemokratiet og økonomiminister Stephanie Lose fra Venstre.
Interessenter kan stadig indsende spørgsmål via formularen på jv.dk eller skrive direkte på bibliotekets valgvæg inden torsdag klokken 13. Arrangementet er i samarbejde med JFM.
Team Esbjerg ser frem mod en afgørende weekend, hvor de skal spille deres første Champions League-ottendedelsfinale. Inden den store kamp mod Odense og slutspillet, bliver der arbejdet på spillertruppens kampform i et kommende opgør mod Bjerringbro FH i Bambuni Kvindeligaen.
Der er optimisme i truppen, da skadessituationen er ved at forbedres. Selvom flere spillere har været ude længe, investeres der i at genopbygge deres form, så holdet står stærkt til de kommende udfordringer. Team Esbjergs bestræbelser markerer et spændende punkt i sæsonen.
Esbjerg Kommunes Biblioteker meddeler, at Tjæreborg Bibliotek må holde lukket i dag, tirsdag, på grund af strømafbrydelser, som de ikke har kontrol over. Den uventede lukkedag sker kort tid efter biblioteket er blevet genindviet.
Det forventes, at biblioteksbrugerne kan vende tilbage til de normale åbningstider fra onsdag. Eventuelle gebyrer for forsinket aflevering af materialer i dag vil blive slettet. Brugerne opfordres til at kontakte biblioteket, hvis de måtte opleve problemer på grund af nedlukningen. Esbjerg Biblioteker takker for borgernes tålmodighed i den uheldige situation.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
På Esbjerg Havn er der gang i opførelsen af en ny hydraulisk rampe. Rampen skal sikre en fleksibel og robust løsning, som tilpasser sig både skibenes højde og vandstanden.
Byggeriet af rampen ved kajen skrider fremad, som led i en storstilet infrastrukturoptimering ved Port Esbjerg. Arbejdet bygger på solidt samarbejde mellem forskellige fagligheder, der sammen arbejder for en fremtidssikret løsning.
Esbjerg Havn opfordrer de interesserede til at følge med i opdateringer af projektets fremskridt via deres Facebook-side.
UngEsbjerg - Fritid inviterer alle spilentusiaster til at deltage i deres nye Magic: The Gathering-hold, som starter den 8. april. Holdet er åbent for både nye spillere og erfarne kortmestere, der ønsker at fordybe sig i strategier og episke kampe.
Det er en oplagt mulighed for at lære eller forbedre spillet, omfavnet af hyggelige omgivelser med andre kortspillere. Tilmelding er allerede åben, og interesserede kan sikre sig en plads via UngEsbjergs hjemmeside. Lad spilglæden udfolde sig i Esbjerg!
Kulturskolen Esbjerg tilbyder et nyt gratis initiativ for deres musikelever i 6.-9. klasse. Kurset fokuserer på musik- og hørelære og er målrettet elever, der ønsker en dybere forståelse af musikkens opbygning.
Eleverne vil få mulighed for at lære om rytmer, melodier og klange. Det eneste krav for deltagelse er, at man ikke allerede er tilmeldt et af skolens teorihold. Interessenter kan finde yderligere oplysninger og tilmelde sig via det oplyste link.
Imerco Home Esbjerg inviterer nu lokale til en spændende konkurrence i anledningen af, at Jasmin holder sin fagprøve. For at deltage skal deltagerne gætte, hvilket produkt Jasmin står med på billedet blandt tre valgmuligheder: en køkkenmaskine, en sodavandsmaskine eller en paninigrill.
Vinderen af konkurrencen vil blive trukket den 20. marts. Vær opmærksom på falske profiler og kun interagere med beskeder fra den officielle profil. Deltagerne opfordres til at 'like' og 'dele' opslaget for at øge chancen for vinderheld. Held og lykke til alle Esbjerg-borgere!
Udviklingen af den nye hydrauliske rampe på Port Esbjerg fortsætter som planlagt, ifølge en opdatering fra Esbjerg Havn. Rampen, som er under opførelse, er designet til at forbedre håndteringen af rullende gods ved at tilpasse sig både skibenes højde og skiftende vandstande.
Dette præcisionsprojekt kombinerer tunge stålkonstruktioner og avanceret hydraulik og er et centralt skridt mod moderne havneinfrastruktur. Teknikkerne bag projektet understreger betydningen af effektivitet og sikkerhed i fremtidens havnebyggeri. Følg med på Esbjerg Havns Facebook-side for fortsatte opdateringer om projektets fremgang.
Esbjerg Ishockey Klub inviterer alle til Granly Hockey Arena nu på fredag kl. 19.00, hvor semifinalen fortsætter. Holdet har brug for lokal opbakning, og klubben understreger, at en fuld hal kan gøre forskellen. Hvis nødvendigt spilles en eventuel kamp 3 lørdag kl. 16.00.
For at skabe ekstra god stemning i hallen vil der være mulighed for at nyde fadøl og franske hotdogs. Klubben opfordrer alle til at komme og støtte "drengene".