Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Boligmarked
Sponsoreret
1 time siden

FLOT stuelejlighed i " Hesteskoen " på 86 m2 , med stor tilhørende altan

Her er muligheden for at blive en del af en særdeles veldrevet ejerforening i Gjøl Nord! CIBO Ejendomskontor præsenterer en lys og indbydende ejerlejlighed på 86 m2, komplet med stor altan og mulighed for at skrives op til carport eller garage. Med moderne Troldtekt-lofter, rummelige opholdsrum og en veludnyttet, lys indretning, er denne bolig en ideel oase.

FLOT stuelejlighed i " Hesteskoen " på 86 m2 , med stor tilhørende altan
Lokalt nyt
17 minutter siden

Team Esbjerg spiller afgørende DM-finale på hjemmebane

Esbjerg City minder om spændingen før den afgørende finale mellem Team Esbjerg og Odense. Efter nederlag i den seneste kamp, skal det afgøres tirsdag den 2. juni på hjemmebanen i Blue Water Dokken kl. 20.30.

Her kæmper Team Esbjerg for at sikre sig det danske mesterskab og bringe pokalen hjem.

Hvis mesterskabet lykkes, inviteres alle til fejring på Torvet onsdag den 3. juni kl. 16.30, hvor hele byen forhåbentlig kan samles for at hylde Team Esbjergs bedrift.

Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Lokalt nyt
17 timer siden

Vellykket parkrun i Esbjerg med personlig rekord

Lørdag morgen blev det 743. parkrun afholdt i Vognsbølparken i Esbjerg, hvor 57 deltagere og 8 frivillige bidrog til en succesfuld gennemførelse. For 7 af deltagerne var det deres allerførste parkrun i Esbjerg, hvilket gav dem en ny oplevelse i den grønne park.

Arrangementet fik også besøg af en delegation fra Amager Fælled parkrun, der rejste til Esbjerg for at deltage. For Murat og Julia blev dagen ekstra mindeværdig, da de begge satte personlig rekord med deres hurtigste løb nogensinde på ruten.

Derudover blev der fejret nye milepæle: Josefine Rytke og Frederik Fjellerad opnåede hver deres 25. løb, mens Daniel C og Brestir nåede henholdsvis 50. og 50 (+4). Resultaterne er tilgængelige på Esbjerg parkruns officielle hjemmeside.

Lokalt nyt
17 timer siden

Esbjerg IF92 Parasport spiller videre i Roskilde

Begge hold fra Esbjerg IF92 Parasport har fået en god start i A- og B-Playoff-Puljerne under Special Olympics i Roskilde. Efter de indledende puljer har begge hold sikret sig endnu en sejr.

I morgen står Hold 1 overfor tre kampe, mens Hold 2 skal spille to. Klubben udtrykker stor stolthed og håb for deres spillere. Deres besked er klar: "Held og lykke i morgen - Kom så Esbjerg!" ⚫️⚽️🇩🇰

Det bliver spændende at følge Esbjergs kamp om medaljer i sort og hvidt.

Lokalt nyt
17 timer siden

Esbjerg IF92 Parasport klar til play-off kampe i Roskilde

Esbjerg IF92 Parasport har i deres seneste Facebook-opslag offentliggjort de flotte resultater fra de indledende puljer ved turneringen i Roskilde. Hold 1 imponerede ved at forblive ubesejret og sluttede således som nummer 1, hvilket har sikret dem en plads i A-puljens play-off.

For hold 2 blev det til en 3. plads, hvilket betyder, at de skal spille i B-puljens play-off. Begge hold står overfor deres første kamp i dag, og de afgørende kampe spilles i morgen. Klubben udtrykker stor optimisme og kampgejst i deres opslag.

Lokalt nyt
18 timer siden

Stor succes med Sommer Late Night i Esbjerg

Esbjerg by emmede af liv og glæde, da Sommer Late Night løb af stablen med temaet "Love from Esbjerg". Arrangementet bød på en dag fyldt med aktiviteter fra morgen til aften, hvor både Esbjerg City og BROEN Shopping Esbjerg var centrum for festlighederne.

Byen summede med musik, kunst og underholdning fra mange talentfulde kunstnere, hvilket forenede butikker, restauranter, kulturaktører og ikke mindst de besøgende i fællesskabets ånd. Sambananas leverede karnevalsstemning og satte ekstra fut i festlighederne med deres energiske show.

Esbjerg City takker hjerteligt alle, der deltog og støttede begivenheden, og ser allerede frem til næste års festligheder.

Lokalt nyt
21 timer siden

Esbjerg IF92 til start ved Special Olympics i Roskilde

Esbjerg IF92 Parasport er klar til at konkurrere ved Special Olympics Idrætsfestival, der starter i dag i Roskilde. Turneringen foregår på Rådmandshaven og strækker sig over to dage, 30. maj til 31. maj 2026. Holdet håber at gentage sejren fra to år siden, hvor de gik ubesejret igennem konkurrencen.

For dem, der ikke er til stede i Roskilde, opfordrer klubben til at følge med i deres resultater via Special Olympics appen eller på deres Facebook-side for opdateringer og nyheder. Klubben viser en stor støtte til deres spillere og sender dem af sted med varme ønsker om succes.

Lokalt nyt
22 timer siden

Esbjerg IF92 Parasport klar til Special Olympics Idrætsfestival

Esbjerg IF92 Parasport er ankommet til Roskilde for at deltage i Special Olympics Idrætsfestival, som afholdes i Roskilde Kongress- og Idrætscenter. Klubben deltog tirsdag aften i åbningsceremonien for den årlige speciale begivenhed, der fejrer både sport og fællesskab under parasportens faner.

De ser frem til en spændende dag med fodboldkampe onsdag og opfordrer alle interesserede til at følge deres Facebook-side for løbende opdateringer. Festivalen og kampene markerer et højdepunkt for klubben, som håber på succes på banen.

Boligmarked
22 timer siden

Eksklusiv bolig for 9.498.000 kr er netop kommet til salg i Esbjerg - Se den og de dyreste boliger her

Sædding Strandvej 182 er netop kommet til salg til hele 9.498.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Esbjerg.

Eksklusiv bolig for 9.498.000 kr er netop kommet til salg i Esbjerg - Se den og de dyreste boliger her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
22 timer siden

Lokale sangskrivere deler historier til Esbjerg Festuge

Esbjerg Festuge inviterer til en nærværende musikoplevelse i Musikhuset Esbjerg med Way Out West, hvor lokale sangskrivere deler deres egne sange og historierne bag dem.

Arrangementet byder på en Songwriter’s Circle, hvor Susanne fra Magnolia Shade og Rikke fra Glimtvis vil fortælle om musikken og fællesskabet. De lokale talenter ser frem til at lade publikum få et indblik i deres musikalske univers som en del af festugen.

Lokalt nyt
22 timer siden

15-årige Tervie Umwe debuterer på EfB's kvindelige førstehold

Tervie Umwe fra EfB har netop haft sin debut på kvindernes førstehold, kun en dag efter hun fyldte 15 år. Tervie er allerede en erfaren spiller på pigernes U19-hold og har fået træning både i klubbens eget akademi og hos DBU, hvor hun har deltaget i flere landsholdssamlinger.

Cheftræner Carsten Hilding Larsen, der har trænet Tervie, fremhæver hende som et af landets største talenter i hendes årgang. Hendes tekniske færdigheder og dynamiske spillestil har ifølge træneren gjort hende til en værdifuld spiller på central midtbane. Det var en speciel oplevelse for den unge spiller at træde ind på førsteholdet, som hun har arbejdet hårdt for at opnå.

Kilde: EfB
Boligmarked
Sponsoreret
23 timer siden

Velholdt villa med eventyrlig have og 166 etagemeter

Oplev den solide villa på Gammelby Strandvej 41, der nu er til salg hos ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde. Beliggende i det eftertragtede Østerby, tilbyder huset 166 etagemeter med moderne opdateringer og en ugeneret eventyrhave. Her bor man tæt på både natur og Esbjergs bymidte, i en bolig med plads til hele familien.

Velholdt villa med eventyrlig have og 166 etagemeter
Lokalt nyt
23 timer siden

KFUM-Spejderne Esbjerg og FDF inviterer til friluftsgudstjeneste

KFUM-Spejderne Esbjerg V Gruppe og FDF Esbjerg 1. Sædding inviterer til en stemningsfuld friluftsgudstjeneste onsdag den 3. juni kl. 17.00 i samarbejde med Sædden Kirke. Arrangementet lovede at forene tradition og fællesskab i det fri.

Efter gudstjenesten vil deltagerne kunne nyde forskellige hyggelige aktiviteter og købe pølser med brød. Alle er velkomne til denne lokale begivenhed, der fejrer samvær i det naturlige miljø.

Lokalt nyt
23 timer siden

Esbjerg Svømmeklub fremhæver vigtigheden af svømmefærdigheder

Esbjerg Svømmeklub understreger, hvor afgørende svømmefærdigheder er, især i en kystnær by som Esbjerg. Deres seneste Facebook opslag refererer til TV 2 og DR's fokus på vandsikkerhed og nationale anbefalinger, som fremhæver mere end blot evnen til at svømme 200 meter.

Klubben beskriver, hvordan deres undervisning ikke kun dækker traditionelle svømmestilarter, men også tryghed i vandet, livredning og sikker adfærd ved forskellige vandmiljøer. Esbjerg Svømmeklub åbner for sæsontilmelding den 18. juni kl. 15.00, for dem der ønsker at forbedre deres sikkerhed i vandet. Besøgende kan finde mere information og se holdoversigt på klubbens hjemmeside.