Lørdag formiddag byder Esbjerg Hovedbibliotek ind til en dag fyldt med (u)hygge og aktiviteter for både børn og voksne. Arrangementet begynder kl. 11.00 og varer indtil kl. 13.00, hvor der vil være ansigtsmaling, kreativ værksted og spændende historier for de mindste.
Besøgende opfordres til at komme i udklædning, da der er chancer for at få fingrene i nogle lækre Halloween-godter. Esbjerg Kommunes Biblioteker lover en dag med masser af grin, gys og stemning. Det er en oplagt mulighed for en hyggelig familiesammenkomst i Halloween-tema.
Esbjerg Kommunes Biblioteker har meddelt, at den populære manga-workshop, "Vi nørder manga," har fået ny dato. Arrangementet vil nu finde sted den 25. november klokken 16 på Hovedbiblioteket.
Ændringen begrundes med udgivelsen af det nye spil, Zelda: Ocarina of Time, den 5. november, og dermed en undgåelse af valget mellem de to aktiviteter.
De tidligere workshops i efterårsferien var en stor succes med fuldt bookede pladser og stor entusiasme blandt deltagerne. Billetter til november-eventet er gratis og kan hentes via et link angivet i opslaget. Desuden lover Carina fra biblioteket, at der vil være flere manga-aktiviteter i vinterferien.
Barndom Uden Vold har offentliggjort en ny analyse, der viser, at vold i barndommen koster samfundet 10,6 milliarder kroner om året. Analysen, "Prisen på vold i barndommen," sætter tal på de økonomiske konsekvenser for social-, sundheds-, beskæftigelses- og justitsområdet.
Ifølge analysen står vold i barndommen ikke kun for en stor menneskelig pris, men har også vidtrækkende effekter på helbred, uddannelse og arbejdsliv i voksenlivet. Estimatet på 10,6 milliarder kroner er konservativt, da kun de mest sikre omkostninger er medregnet.
Esbjerg Kommune deltager i partnerskabet Barndom Uden Vold, hvor man arbejder for at forebygge vold mod børn og styrke hjælpen til berørte familier. Bekymrede borgere opfordres til at reagere, hvis de har mistanke om vold mod et barn.
Elever fra 4.-6. klasse på Kulturskolen Esbjerg arbejder med teaterproduktion, hvor samarbejde er i fokus. Kulturskolen viser i et opslag på deres Facebook-side, hvordan børnene engagerer sig i processen ved at lytte, give plads og bygge videre på hinandens idéer.
Under overskriften "Behind the Scenes" illustrerer opslaget, hvordan børnene i teaterafdelingen lærer at skabe nye historier i fællesskab, samtidig med at de udvikler vigtige sociale kompetencer.
Esbjerg City inviterer til en sjov og (u)hyggelig halloween-oplevelse for børn på Esbjerg hovedbibliotek.
Arrangementet finder sted lørdag den 24. oktober fra kl. 11 til 13, hvor børn kan nyde højtlæsning af historier, ansigtsmaling og kreative aktiviteter.
Familier opfordres til at møde udklædt og deltage i festlighederne, som finder sted på Nørregade 19.
For første gang er 365discount og Brugsen gået sammen om en landsdækkende indsamling til Støt Brysterne. Med opbakning fra kunder, medarbejdere og leverandører har de to dagligvarekæder indsamlet 2.618.384 kr. og dermed nået deres ambitiøse mål.
Esbjerg ENERGY lokker med et hemmeligt spilleralias til den kommende Bierfest-kamp i næste uge. Klubben opfordrer fans til at gætte, hvem der gemmer sig bag navnet 'Klaus Von Hitten'. Ved denne særlige lejlighed vil dette tyske navn og et passende slogan pryde kamptrøjerne over spillernes rigtige navne.
Arrangementet, der både byder på fest og hockey, starter kl. 16.30 med "Schnitzel mit alles", inden kampens fløjt lyder kl. 19.30. Billetter til både festen og kampen kan købes via Esbjerg ENERGY's hjemmeside.
UngEsbjerg inviterer alle, der allerede bruger AppWriter, til at deltage i et kursus den 31. oktober. Kurset byder på konkrete tips og introduktion til funktioner, der kan gøre skolearbejdet lettere og mere effektivt.
Dette kursus henvender sig til dem, der ønsker at udnytte programmets fulde potentiale og opdage skjulte funktioner, som kan fremme deres daglige studievaner. Interesserede kan tilmelde sig via linket, der findes i opslaget på UngEsbjergs Facebook-side.
Esbjerg ENERGY byder ishockeyfans velkommen til Granly Hockey Arena fredag aften, hvor de møder Herning Blue Fox i en spændende kamp.
Dørene åbner klokken 18:00, og face-off er planlagt til klokken 19:00. Sæsonkortholdere kan komme ind fra 17:45 og være med til at skabe en festlig atmosfære på tribunerne.
Billetter kan købes online, og kampen streames også på direktesport.dk, hvilket giver mulighed for at følge med hjemmefra. Arenaen lover en aften fyldt med intensitet og sportsånd.
Suset 2027 bliver større end nogensinde, når festivalen udvides til tre dage, oplyser organisationen bag Suset. Festivalen finder sted fra den 19. til 21. august på havnen og i Byparken, hvor den første dag vil være en mindre udgave fra kl. 15 til midnat med musik fra to scener.
Der er godt nyt til Afterburner-billetholdere og årets frivillige, som vil få gratis adgang til hele festivalen. Tilmelding for frivillige forventes åbnet efter nytår.
Billetsalget begynder med et tyvstartende presale fredag den 23. oktober kl. 10 for nyhedsbrevsmodtagere, hvor der kan spares op til 400 kr. Den 27. oktober offentliggøres de første artister, og det regulære billetsalg skydes i gang. 1-dagsbilletter sættes til salg senere. Suset ser frem til at byde publikum velkommen i august.
Kølig start, mild eftermiddag og en del blæst undervejs. Dagens vejr bliver en blanding af gråt, fugtigt og blæsende, og det kan især mærkes, hvis du skal ud langs vandet eller gennem åbne områder.
Esbjerg City ser frem til at fejre julens komme med den årlige juletræstænding.
Arrangementet, der markerer en elsket lokal tradition, finder sted fredag den 20. november. Her opfordres lokale til at samles og nyde den festlige julestemning i byens centrum.
Juletræstændingen er en fast begivenhed for mange Esbjergensere og markerer starten på julesæsonens mange hyggelige stunder. Esbjerg City opfordrer byens borgere til at sætte et kryds i kalenderen for denne festlige dag.
Esbjerg Kommunes Biblioteker har i denne uge besøg af to engagerede praktikelever, Samantha og Asger, fra Tjæreborg Skole. På praktikken har de blandt andet arbejdet med filmformidling. Som led i deres opgaver har de forfattet personlige filmanmeldelser, der nu kan opleves ved biblioteket.
Asger anbefaler "En ny dag truer", en film om en mand, der oplever den samme dag i en endeløs tidssløjfe. Samantha har derimod kastet sin kærlighed på "Spider-man across the spider verse", hvor hovedpersonen Miles Morales befinder sig i multiverset med sine mange spider-kolleger. Begge film får 5 ud af 6 stjerner fra eleverne. Besøgende opfordres nu til at låne filmene før naboerne.
UngEsbjerg inviterer alle interesserede til at deltage i deres nye boksehold, der begynder den 26. oktober i Bramming. Initiativet er åbent for alle, uanset erfaring, og fokuserer på teknik, kondition, styrke og koordinering i en støttende atmosfære.
Der lægges vægt på et trygt og motiverende fællesskab, hvor deltagerne kan udfordre sig selv og forbedre både fysik og selvtillid. Interesserede kan tilmelde sig gennem det link, der er delt på UngEsbjergs Facebook-side.
Ribe-Esbjerg HH A/S er i fuld gang med forberedelserne til den kommende kamp mod Skjern Håndbold på lørdag. Anfører Mathias Jørgensen har delt sine tanker om kampen i en optakt, som er tilgængelig på klubbens hjemmeside.
Kampen forudses at blive intens, hvor der ifølge Jørgensen "bliver gået til vaflerne". Interessenter og fans kan læse hele optakten, hvor Mathias Jørgensen deler sine indsigter og forventninger til weekendens udfordring.
I Team Esbjergs nyligt annoncerede digitalisering af deres klubmagasin bliver der sat fokus på en særlig genforening. Sanna og Silje Solberg spiller nu sammen i Team Esbjerg efter 12 år, hvilket har været en længe ventet drøm for de to tvillinger.
De blev adskilt i 2014, da Sanna tog til Larvik og Silje til Holstebro. På trods af adskillelsen i klubregi, har de delt mange oplevelser på landsholdet, hvor de sammen har over 200 kampe. Klubben glæder sig over at kunne dele deres inspirerende historier online i takt med sæsonens udvikling.