SGI-Fodbold herre senior kan se tilbage på en weekend fyldt med både triumfer og teamwork. I går, sikrede jyllandsserien sig en sejr med 2-1 mod Række Mølle fra JS2. Kampen var en del af holdets opstartsfase, hvor der også blev tid til sponsorarbejde for Site Facility.
Spillerne arbejdede hele weekenden, men nød også små pauser med pizza og Faxe Kondi blandt deres opgaver.
Næste weekend ser Serie 2 frem til en testkamp mod Hviding IF i Ribe Fritidscenter søndag kl. 16:00, hvor det nye trænerteam vil lede holdet. Samtidig møder Serie 4 Bramming B på kunsten ved Gl. Vardevej.
I en kold februar i Esbjerg fortsætter entusiasmen for parkrun, hvor deltagerne trofast dukker op i Vognsbølparken, selv når vejene er spejlglatte.
Selvom løbet blev en udfordring med 11 runder omkring en frossen fodboldbane, var der meget at fejre. Agnes og Asbjørn rundede begge deres 10. løb, mens Methe nåede imponerende 25+ løb.
Resultaterne fra dagens løb kan findes i deltagernes indbakker samt på parkruns hjemmeside. Arrangørerne håber på en snarlig slutning på vinterens kulde.
Når Suspekt indtager scenen på Suset Festival, bliver det med et brag, lover arrangørerne. Den populære trio fra Albertslund, bestående af Bai-D, Klamfyr og Rune Rask, er kendt for at levere energiske og grænsebrydende liveoptrædener.
Festivalen finder sted den 21. og 22. august 2026 på havnen, og publikum kan se frem til en musikalsk folkefest med hits som ”Proletar” og ”København” i sættet. Suspekt har med deres knivskarpe lydbillede og direkte lyrik sikret sig en plads som en af Danmarks bedste liveartister, og koncerten er en del af deres omfattende sommerprogram.
Billetter kan købes via festivalens hjemmeside.
Esbjerg ENERGY måtte se sig slået i aftenens ishockeykamp, hvor Herning Blue Fox gik af med sejren med 6-1. Valtteri Jeskanen fra Esbjerg ENERGY scorede holdets eneste mål med hjælp fra Anders Krogsgaard og Brandon Magee.
Kampen blev spillet som en del af METALLIGAEN, og for dem, der gik glip af opgøret, er der mulighed for at gense højdepunkterne på direktesport.dk. Esbjerg ENERGY ser nu fremad mod næste udfordring i ligaen.
Esbjerg City Half præsenterer nu nye distancer, som byder på kombinationen af udfordringer og en smuk byudsigt. Løbet introducerer Kids City Run, en 1,2 km rute i hjertet af byen, rettet mod de yngste deltagere.
For dem, der søger en mere betagende men overkommelig udfordring, tilbyder Esbjerg også en ny 10 km strækning. Sammen med de nye ruter forbliver de klassiske halvmaraton- og City Walkers-ruter på 21,1 km en del af programmet. Løbsentusiaster kan få yderligere informationer om distancerne på Esbjerg City Halfs officielle hjemmeside.
Esbjerg Parkrun, som holder deres ugentlige løb i parken, har i de seneste dage nøje fulgt med i vejrudsigten på grund af de aktuelle vejrforhold, der kan påvirke ruten. Det viste opslag på deres Facebook-side beskriver, hvordan plusgrader og regn kan skabe to forskellige scenarier for arrangementet.
Hvis sne og is forsvinder, vil løbet kunne afvikles som normalt. Ellers kan parkens stier omdannes til en glat skøjtebane. Parkrun-teamet planlægger at inspicere ruten i de tidlige morgentimer, og deltagere opfordres til at holde sig opdateret på Facebook, hvor der forventes en status senest klokken 8.30 i morgen.
UngEsbjerg - Fritid i Bramming, Esbjerg og Ribe præsenterer et nyt madkursus, der lader dig mestre kunsten i at lave lækre dürum, pita og kebab fra bunden.
Kurset vil guide deltagerne i at tilberede saftigt kød, kombinere det med friske grøntsager, og lave smagfulde hjemmelavede dressinger. Desuden vil der være fokus på at opnå den perfekte rulleteknik.
For streetfood-entusiaster er dette en unik mulighed for at lære fra eksperterne, og interesserede kan tilmelde sig på UngEsbjergs hjemmeside.
Esbjerg Motorsport er klar til en ny sæson i 2. Division speedway på Granly Speedway Arena. Klubben har offentliggjort de første kørere, der skal repræsentere EMS i 2026.
Første holdopstilling inkluderer Merle Thomsen, Storm Thomsen, Tristan Andersen, Katja Jørgensen og Ole Vong. Fans kan se frem til spændende løb og støtte holdet på banen. Yderligere detaljer kan findes på Esbjerg Motorsports hjemmeside.
Esbjerg Kommunes Biblioteker opfordrer nu lokalbefolkningen til at tilmelde sig deres nyhedsbrev, hvor modtagere kan glæde sig til en månedlig dosis af kultur- og biblioteksnyheder direkte i deres email-indbakke.
Denne måned fokuserer biblioteket på Filmstriben, en digital platform hvor brugerne kan streame kvalitetsfilm hjemmefra. Som en ekstra bonus tilbyder nyhedsbrevet en gratis film hver måned uden at bruge klip.
I februar er det Ulrich Thomsens "Gutterbee", fyldt med humor og unikke karakterer, der kan streames gratis. Nyhedsbrevet indeholder også bog- og filmforslag samt information om lokale kulturtilbud. Tilmeld dig via bibliotekets hjemmeside.
Esbjerg parkrun har annonceret en alternativ rute til dagens løb grundet glatte forhold.
Arrangementet finder sted på fodboldbanerne ved højskolen, hvor deltagerne guides til den nye start af en frivillig ved den oprindelige startposition. Selvom underlaget er groft og ujævnt, er det ikke glat, hvilket sikrer en mere sikker løbeoplevelse for alle deltagere.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
FOF Sydvestjylland inviterer lokalsamfundet til at deltage i en række spændende foredrag i Esbjerg, som byder på inspiration og indsigt. Disse arrangementer er en mulighed for at blive klogere inden for forskellige emner midt i din egen by.
I løbet af februar kan du opleve foredrag som "Vi er vores valg" med Rene Dahl Andersen den 23. februar og "Fra fisk og Englandsbåd til olie, gas og vind" med Morten Hahn Pedersen den 26. februar. Uanset alder, tilbyder disse arrangementer noget for alle, der ønsker at udvide deres horisont og opleve kulturel berigelse. For mere information og tilmelding kan interesserede besøge FOF Sydvestjyllands hjemmeside.
Esbjerg Ensemble opfordrer lokale musikelskere til at komme til deres koncert "Solnedgang i Øst og Vest", der finder sted fredag den 27. februar kl. 19.30. Arrangementet byder på blandt andet Herman D. Koppels Sekstet for blæsere og en speciel optræden af Valdemar Wenzel Most på klaver.
I et humoristisk Facebook-opslag minder ensemblet folk om at blive under dynen, hvis feberen rammer, men ellers glæder de sig til at se mange til en inspirerende aften i koncertsalen. Eventet løber af stablen i Konservatoriet Live, som er en del af Esbjergs livemusikscene.
Kirkens Korshær Varmestue i Esbjerg har modtaget en kærlig og praktisk donation fra en gruppe dedikerede strikkedamer. Disse kvinder har fremstillet hjemmestrikkede strømper, huer og handsker til varmestuens brugere, hvilket gør en stor forskel i den kolde årstid.
Donationen blev overrakt til korshærspræsten, der til dagligt engagerer sig i fællesskabet på varmestuen. En video delt på Facebook viser, hvordan de strikkede gaver allerede nu spreder varme og omsorg blandt dem, der har størst behov. Kirkens Korshær udtrykker sin dybfølte taknemmelighed for kvindernes venlighed og engagement.
Ventilen Esbjerg har fået glæde af Peter, en ny frivillig, der beskriver sig selv med "2 meter højt humør." Peter, der til daglig arbejder som støtteperson for en mand med senhjerneskade, ser frem til at bidrage til et trygt og inkluderende miljø.
Peter, der også er aktiv med pool og dart, ønsker at skabe et sted for både hyggelige aktiviteter og svære samtaler. Hans engagement i Ventilen viser en dedikation til at gøre en forskel for de unge, der søger fællesskab og støtte i lokalområdet.