Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
1 time siden

Ny kok og frivillig vil engagere sig i unge hos Ventilen Esbjerg

Ventilen Esbjerg byder velkommen til Nicolai Olsen, der vil engagere sig som frivillig hos foreningen. Nicolai, der er kendt for sin kartoffelpizza, ønsker at bidrage til unge miljøet i Esbjerg og har tidligere erfaring med frivilligt arbejde i en organisation for unge i landdistrikterne.

Nicolai, som også er volleyballspiller, ser frem til at møde de lokale unge og styrke udviklingen i fællesskabet hos Ventilen. Den nye tilføjelse til teamet er planlagt at bringe både kulinariske og sociale oplevelser til Esbjergs unge.

Lokalt nyt
5 minutter siden

Konkurrence skudt i gang hos Imerco Home Esbjerg

Imerco Home Esbjerg inviterer nu lokale til en spændende konkurrence i anledningen af, at Jasmin holder sin fagprøve. For at deltage skal deltagerne gætte, hvilket produkt Jasmin står med på billedet blandt tre valgmuligheder: en køkkenmaskine, en sodavandsmaskine eller en paninigrill.

Vinderen af konkurrencen vil blive trukket den 20. marts. Vær opmærksom på falske profiler og kun interagere med beskeder fra den officielle profil. Deltagerne opfordres til at 'like' og 'dele' opslaget for at øge chancen for vinderheld. Held og lykke til alle Esbjerg-borgere!

Lokalt nyt
15 minutter siden

Nye fremskridt på Esbjerg Havn med hydraulisk rampe

Udviklingen af den nye hydrauliske rampe på Port Esbjerg fortsætter som planlagt, ifølge en opdatering fra Esbjerg Havn. Rampen, som er under opførelse, er designet til at forbedre håndteringen af rullende gods ved at tilpasse sig både skibenes højde og skiftende vandstande.

Dette præcisionsprojekt kombinerer tunge stålkonstruktioner og avanceret hydraulik og er et centralt skridt mod moderne havneinfrastruktur. Teknikkerne bag projektet understreger betydningen af effektivitet og sikkerhed i fremtidens havnebyggeri. Følg med på Esbjerg Havns Facebook-side for fortsatte opdateringer om projektets fremgang.

Lokalt nyt
35 minutter siden

Esbjerg Ishockey Klub opfordrer til fuld opbakning i semifinale

Esbjerg Ishockey Klub inviterer alle til Granly Hockey Arena nu på fredag kl. 19.00, hvor semifinalen fortsætter. Holdet har brug for lokal opbakning, og klubben understreger, at en fuld hal kan gøre forskellen. Hvis nødvendigt spilles en eventuel kamp 3 lørdag kl. 16.00.

For at skabe ekstra god stemning i hallen vil der være mulighed for at nyde fadøl og franske hotdogs. Klubben opfordrer alle til at komme og støtte "drengene".

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg ENERGY-fans på vej til Rungsted med festbus

Fredag får fans af Esbjerg ENERGY mulighed for at tage med på en 'gule' partybus til Rungsted, arrangeret af fanklubben Yellow Inferno. Turen inkluderer transport og udebanebillet til en favorabel pris.

Deltagerne kan se frem til en god stemning og masser af fællesskab undervejs. Det er åbent for alle interesserede, og det kræver ikke medlemskab af fanklubben at deltage. For dem, der ønsker at være del af fremtidige arrangementer, tilbydes et års medlemskab af Yellow Inferno for 100 kr.

Yderligere information og booking kan findes via fanklubbens Facebook-gruppe.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg ENERGY møder Rungsted i kvartfinalekamp i aften

Det er game day i Esbjerg, når Esbjerg ENERGY i aften tager imod Rungsted Seier Capital i den spændende tredje kvartfinalekamp.

Kampen finder sted i Granly Hockey Arena, hvor dørene åbner kl. 18.00 for alle fans, og allerede kl. 17.45 for sæsonkortholdere. Face-off er sat til kl. 19.00, og fans opfordres til at være på lægterne for at skabe en elektrisk atmosfære.

I aften får maskotten Sparky selskab af 'Kronse' fra Sparekassen Kronjylland, der vil hilse på tilskuerne i pauserne. For dem, der ikke kan være til stede, kan kampen streames live på direktesport.dk.

Lokalt nyt
1 time siden

Ventilen Esbjerg inviterer til kreativ påskeaften

Ventilen Esbjerg åbner dørene for en hyggelig og kreativ påske-krea dag tirsdag den 17. marts fra kl. 17:30 til 19:30. Arrangementet byder på mange sjove aktiviteter, herunder at puste og male æg samt lave gækkebreve. Der er noget for enhver påskekreativ sjæl, og alle er velkomne til at deltage.

Hvis det er første gang, at man deltager i en af Ventilens aktiviteter, opfordres man til at dukke op kl. 17:00 for en introduktion. Arrangementet lover masser af hygge og kreativitet, og selvom der ikke er garanti for et påskeæg i bytte for gækkebrevet, loves der en mindeværdig og sjov oplevelse.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg Street Food Festival vender tilbage i maj

Fra den 20. til 23. maj vender den populære Esbjerg Street Food Festival tilbage, som Esbjerg City meddeler i et Facebook-opslag. Begivenheden byder på over 65 retter fra hele verden samt live musik og DJ's.

Festivalen er åben for alle og finder sted i hele midtbyen med gratis adgang. Der vil være underholdning for både børn og voksne, og et særligt børneområde er også en del af arrangementet. Festivalen fokuserer på værdier som fællesskab, lokal forankring og grønne initiativer.

Esbjerg City ser frem til at genopleve den magiske stemning, som festivalen skaber i byen.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjergs Sune Hjulmand afslutter karrieren efter 824 kampe

Sune Hjulmand, der har spillet hele 824 kampe for Esbjerg ENERGY, ser tilbage på sin imponerende karriere i klubben. På trods af muligheden for at skifte til andre klubber, valgte Sune at forblive tro mod Esbjerg, som altid har haft en særlig plads i hans hjerte.

Esbjerg ENERGY delte opslaget på deres Facebook-side, hvor de fremhæver Hjulmands loyalitet og store bidrag til klubben gennem 18 sæsoner. Fans og interesserede kan læse mere om Sune Hjulmands tanker og karriere i den fulde artikel hos JydskeVestkysten.

Lokalt nyt
1 time siden

Team Esbjerg har hyggelig middag med topspillergrupperne

Torsdag aften blev en mindeværdig begivenhed for Team Esbjergs topspillere, da de deltog i en middag på Ribehøj Biohotel & Vingaard. Arrangementet startede med en vinsmagning, hvor spillerne blev introduceret til Ribehøjs egen vinproduktion og deltog i smagningen af flere lokale vine.

Efter vinsmagningen nød topspillerne Tomas Axnér, Henny Reistad og Anna Kristensen luksuriøse tapas i de stilfulde omgivelser på Ribehøj sammen med medlemmerne af klubbens tre topspillergrupper.

Klubben udtrykte sin taknemmelighed over for Carsten Kjær for at gøre denne middag til en succes og anerkendte desuden de mange virksomheder, der støtter klubben. Blandt støtterne er TSTech, Blue Water Shipping, og Esbjerg Havn, som alle bidrager til at fastholde Team Esbjergs status som topklub.

Lokalt nyt
1 time siden

Suset Festival 2026: Find din perfekte festivalmakker

Suset Festival har afsløret datoerne for årets begivenhed, der finder sted på havnen den 21. og 22. august 2026. I et Facebook-opslag opfordrer arrangørerne folk til at finde deres festivalmakker til den perfekte festivaldag.

Under opslaget er der fotos taget af Max Dagø, Sofie Thyme, William Solo og Jeppe Høgh, der giver en smagsprøve på den stemning, deltagerne kan forvente. Festivalen, kendt for at skabe enestående oplevelser og glæde blandt publikum, ser ud til endnu engang at skulle tiltrække store skarer af musik- og festivallidere.

Kilde: Suset
Lokalt nyt
17 timer siden

SOSU Esbjergs elever i dialog med politikere ved vælgermøde

SOSU Esbjerg var vært for et vælgermøde, der satte fokus på vigtige emner inden for velfærd og uddannelse. Eleverne ønskede at høre politikernes holdninger til spørgsmål som varme hænder i ældreplejen og elevpladser til pædagogiske assistenter.

Repræsentanter fra alle 12 partier deltog i arrangementet og besvarede de ihærdige elevers mange spørgsmål. Skolen takker både eleverne og politikerne for en givende dag, hvor fremtidens fagfolk fik en stemme. Vælgermødet blev værdsat som en vigtig platform i valgkampen.

Lokalt nyt
18 timer siden

Esbjerg Biblioteker byder på skriveworkshop i påskeferien

Esbjerg Kommunes Biblioteker tilbyder en særlig oplevelse for børn i skolernes påskeferie. På mandag får de muligheden for at møde forfatterne Katrine og Sofie, som står bag bøger tilknyttet nogle af Danmarks største Youtubere og TikTokere.

Under arrangementet åbner Katrine og Sofie dørene til deres kreative skriveværksted, hvor de vil dele spændende historier fra deres samarbejde med influencere. Børnene får desuden chancen for at deltage i en skriveworkshop, hvor de kan skabe deres egne små historier.

Lokalt nyt
19 timer siden

Renovering af broer i Grønlandsparken påvirker trafikmønster

Esbjerg Kommune har igangsat renoveringsarbejde på broerne i Grønlandsparken, som kræver midlertidige trafikændringer. Broen over Sukkertopstien og broen over Ravnsbjergstien får opdateret fugtmembranen i brodækket.

For at gennemføre arbejdet uden fuld vejspærring graves den ene vejbane op ad gangen. Dette betyder, at trafikken bliver ledt over i den modsatte vejbane, hvilket resulterer i mindre omkørsler, især i Sukkertoppen-området.

Desuden bliver busstoppesteder på den berørte side midlertidigt flyttet til midterrabatten for at minimere gener for passagererne. Renoveringen forventes at være færdig den 28. maj.

Lokalt nyt
19 timer siden

Esbjerg Jazz Collective inviterer til forårsjam på Blusette

Esbjerg Jazz Collective byder foråret velkommen med en jazzjam på Blusette onsdag den 18. marts. Aftenen åbnes af et dygtigt ensemble, der vil hylde den ikoniske jazzpianist og komponist Thelonious Monk.

Åbningsholdet, bestående af Andreas Knudsen på guitar, Magnus Langager Christensen på bas, Jacob Dedenroth på trommer og Thomas Occhionero på saxofon, er klar til at levere en uforglemmelig oplevelse. Alle musikelskere inviteres til at deltage i denne festlige fejring af jazzens toner.

Lokalt nyt
19 timer siden

Bikein fejrer ny åbning på Kongensgade i Esbjerg

Esbjerg City kunne i weekenden rapportere om en succesfuld åbning af Bikein på Kongensgade. Butikken, der er blevet et nyt centrum for cykelfans, tilbyder et bredt udvalg af hverdagscykler, elcykler og racercykler samt en række tilbehør.

Den nye cykelbutik markerer sin tilstedeværelse med både funktionelt udstyr og stilfulde gadgets såsom cykelhjelme, sko og lygter. Esbjerg City opfordrer alle interesserede til at besøge den imponerende butik på Kongensgade 95.