Foreningen Mennesker Mødes i Esbjerg forbereder en række musikalske foredrag af høj kvalitet i 2027. Takket være en gavmild donation fra Hoffmann Fonden kan foreningen tiltrække kendte kunstnere, der vil dele både musik og livshistorier.
Med en støtte på 10.000 kr. pr. arrangement fordelt på i alt 40.000 kr. over fire aftener, sikres det, at priserne forbliver overkommelige for alle interesserede. Dette initiativ understøtter foreningens mål om at styrke fællesskabet og leve livet fuldt ud hele livet. Programmet offentliggøres snart.
Esbjerg City har lanceret en konkurrence i anledning af den kommende Esbjerg Streetfood Festival, som løber af stablen om blot en uge. For at skabe ekstra spænding tilbyder de en præmie på 500 kr. til mad og drikke for en heldig deltager.
Deltagerne opfordres til at skrive i kommentarerne, hvem de vil dele præmien med, for at være med i konkurrencen. Vinderen vil blive offentliggjort den 19. maj og kontaktes direkte via besked samt på selve Facebook-opslaget. Esbjerg City advarer mod falske profiler og understreger, at konkurrencen udelukkende håndteres via deres officielle side uden behov for betaling. Opslaget opfordrer til deling og ønsker held og lykke til alle deltagere.
New in Esbjerg inviterer internationale, tilflyttere og lokale til den årlige fællesspisning ved Esbjergs længste bord den 15. juni under Esbjerg Festuge. Middagen, som starter med en meetup kl. 17.15, tilbyder både kylling eller svinekød og efterfølgende kaffe og kage – alt til blot 50 kr.
Arrangementet har et begrænset antal pladser, så interesserede opfordres til at sikre sig billetter i god tid via Place2Book. Den hyggelige tradition er en oplagt mulighed for at møde nye mennesker og deltage i det lokale fællesskab.
Esbjerg Parkrun deler en overraskelse med deltagerne ved at arrangere endnu et løb torsdag morgen. Arrangementerne er ellers typisk planlagt til lørdag, men denne gang startes hyggen tidligt i ugen.
Deltagerne opfordres til at medbringe en kande kaffe for at dele oplevelserne over en kop efter løbet. Beinta fra Esbjerg Parkrun fortæller, at tiden efter løbet er mindst lige så hyggelig som selve løbet. Starten går i morgen klokken 9.00, og alle er velkomne til at være med.
Suset Festival har netop offentliggjort det sidste navn til årets musikprogram, hvilket betyder, at festivalgæsterne kan begynde at glæde sig til en line-up, der muligvis vil få hits som "Milkshake" til at spille på repeat i hovedet.
Samtidig kan festivalgængere begynde at tælle ned, da der kun er 100 dage til, at Suset vender tilbage til havneområdet. Musik og fest fylder igen Havnen den 21. og 22. august 2026, og arrangørerne udtrykker deres store forventning om at fejre med alle de fremmødte.
Familiekontakten i Esbjerg markerer tre år med at tilbyde gratis og anonym rådgivning til over 600 børn, unge og forældre. Her har mange fundet støtte og tryghed gennem samtaler med en uvildig part, og tilbuddet er åbent for alle med små eller store problemer.
Fødselsdagen fejres med fortsat dedikation til at hjælpe lokalsamfundet. Familiekontakten holder åbent på Esbjerg Hovedbibliotek hver mandag og onsdag fra kl. 15-18, hvor rådgivere står klar til at lytte og støtte.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Esbjerg Kommune oplyser, at Borgerservice på Esbjerg Rådhus holder lukket for både personlige og telefoniske henvendelser fredag den 15. maj og onsdag den 20. maj 2026.
Kommunen forsikrer, at de øvrige dage vil telefonerne være åbne som normalt, og man kan altid bestille tid til personlig betjening online. Kommunens hovednummer vil fortsat være tilgængeligt den 20. maj for viderestilling til andre afdelinger. Du kan få flere oplysninger eller bestille en tid via kommunens hjemmeside.
Esbjerg Kommunes Biblioteker inviterer børn, unge og deres familier til en weekend fyldt med litterære oplevelser under Alabaster Festival. Arrangementet byder på kreative workshops, højtlæsning og forfatterforedrag med nogle af Danmarks store børnebogsforfattere.
Festivalen finder sted på Musikhuset, og deltagelse er gratis. Blandt de mange aktiviteter kan man opleve bibliotekar Cecilia, der vil glæde de fremmødte med højtlæsning. Biblioteket opfordrer alle til at komme og gå på opdagelse i litteraturens forunderlige verden.
Foråret markerer tidspunktet for eksamener på Kulturskolen Esbjerg, hvor de ældste BGK-elever fremviser deres årsværker i en unik eksamensform. Denne særlige evaluering formidler læring gennem samtale, hvor eleverne præsenterer deres egne værker.
Med censor Mette Winckelmann og lærere til stede, får både elever og deltagere en mulighed for dybdegående dialoger omkring værkerne. Denne læringsplatform skaber rum for værdifuld feedback og giver eleverne chancen for at reflektere over deres kunstneriske udvikling.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Esbjerg City informerer om, at butikkerne i bymidten holder lukket på Kristi Himmelfartsdag. Torsdag bliver dermed for mange en stille dag med mulighed for at sove lidt længere og nyde en fri fridag midt på ugen.
Dog vil nogle få åbne, så der er mulighed for at hente morgenbrød, købe en is eller tage ud og spise. Esbjerg City opfordrer derfor byens borgere til at tage en tur gennem de hyggelige gader og nyde den hellige dag, mens de venter på butikkernes genåbning fredag.
Esbjerg ENERGY har offentliggjort en pressemeddelelse om forlængelsen af aftalen med den unge spiller Sebastian Skovning. Ifølge sportschef Philip Larsen, der udtaler sig rosende om Skovnings udvikling, bliver han en stadig vigtigere del af holdet i Metal Ligaen.
Philip Larsen forventer, at Skovning vil fortsætte sin positive udvikling og bidrage med klogt spil til holdet. Aftalen er dog betinget af godkendelse fra licensudvalget. For mere information henvises til Esbjerg ENERGYs hjemmeside, hvor den fulde pressemeddelelse kan læses.
Onsdag aften er der spænding i luften, når Team Esbjerg træder ind på banen til årets første semifinale i Bambuni Kvindeligaen.
Modstanderen, Ikast Håndbold, er en velkendt udfordrer. Team Esbjerg har tidligere på sæsonen sikret sig to sejre mod dem og går ind til kampen med stor selvtillid.
Cheftræner Tomas Axnér understreger dog nødvendigheden af at holde fokus og ikke undervurdere modstanderen. Alle ser frem til en intens dyst i bestræbelserne på at nå finalen.
Team Esbjerg opfordrer nu både enkeltpersoner og virksomheder til at støtte klubben ved at skifte til el fra energiselskabet OK. Initiativet betyder, at der tilfalder 1.000 kr. til klubbens kasse for hver ny kunde, der vælger denne mulighed.
Udover at støtte klubben, får kunderne et bedre overblik over deres elforbrug og adgang til elpriser time for time med en brugerorienteret faktura. El kan bestilles direkte via ok.dk.