Esbjerg City fejrer endnu en gang de talentfulde blomsterpiger, der med deres kreative arbejde skaber liv og farver i byens centrum. Gennem de flot dekorerede blomsterkrukker spredes en stemning af sommerglæde, som både byens borgere og gæster kan nyde godt af.
Opslaget opfordrer tillige byens beboere til at tage del i fejringen ved at dele deres yndlingsbilleder af de smukke blomsterkrukker i kommentarerne. En engagerende måde at samle byens fællesskab om en fælles kærlighed til blomsterpragten.
Andreas og kæresten Sofia, kendt fra Ribe-Esbjerg HH A/S, har delt deres oplevelser fra pakken til ferien, hvor de ikke helt vidste, hvad de skulle tage med.
Parret er taget til Ljubljana for at tage på eventyr i Triglev Nationalpark. Deres rejse byder på masser af "weekend vibes", mens de er iført både REHH- og landsholdstrøjer.
Ribe-Esbjerg HH A/S fans kan følge med i Andreas og Sofias rejse gennem klubbens Facebookside, hvor de deler billeder og minder fra deres ferie.
Esbjerg Motorsport udtrykker deres støtte til deres kører Fraser Bowes, som har oplevet en række skader i år, der har udfordret hans køretid og stabilitet. Klubben sender varme ønsker og håber på en hurtig helbredelse.
De håber, at Bowes vender stærkere tilbage til sporten, og fans samt medlemmer fra Esbjerg Motorsport står bag ham i denne svære tid. Fraser Bowes har været en central del af klubbens aktiviteter, og man ser frem til hans tilbagevenden på banen.
Efter sommerferien vender streetfood-konceptet "Dürum, pita & kebab" tilbage til UngEsbjerg. Med et fokus på kreative madoplevelser kan deltagere igen glæde sig til at eksperimentere med smag, fyld og tilbehør til deres egne kreationer.
Konceptet er ideelt for madelskere, der ønsker at udforske spændende streetfood-kombinationer. UngEsbjerg vil åbne for tilmeldinger i august, så interesserede kan snart sikre sig en plads til den kommende sæson.
Esbjerg Byhistoriske Arkiv har for nylig udsendt en samling fotografier, der tilbyder et fascinerende tilbageblik på Kongensgade gennem tiden.
Arkivets seneste projekt har været at genskabe historiske gadebilleder med nye fotos fra samme lokationer. Dette giver mulighed for at sammenligne fortiden med nutiden i det velkendte område.
Det er arkivets fotograf Torben Meyer, som har været rundt i gaden for at fange de nutidige motiver, og arkivet spørger nu deres Facebook-følgere, om der er interesse for at se flere af disse sammenligningsbilleder.
Esbjerg City har netop åbnet for billetsalget til årets RoséWalk, der finder sted fra den 31. juli til den 2. august. Alle opfordres til at klæde sig i lyserødt og nyde en weekend i rosévinens tegn.
Deltagere kan købe et specialfremstillet RoséWalk-glas for 50 kr., tilgængeligt hos Esbjerg Street Food og Føtex food i Smedegade. Der er et begrænset antal glas, så interesserede bør handle hurtigt.
Billetter købes hos de 19 deltagende medlemmer eller Esbjerg City Kontoret på Torvet. For dem med lyst til musik og en hyggelig atmosfære, er festivalen et oplagt valg. Tjek Facebook-begivenheden for mere information og opdateringer.
Festivalen Suset præsenterer endnu en gang Gadens Gastronomer som en del af årets madoplevelser. Denne etablerede lokale madudbyder, der begyndte deres rejse med en enkelt churros-foodtruck i 2022, vil i år servere til den populære festival ved havnen i Esbjerg i juli.
Gadens Gastronomer har hurtigt udviklet sig til en central aktør på madscenen med restauranter, catering og flere foodtrucks i Esbjerg og omegn, hvor fokus på kvalitet og gode råvarer har været kerneværdier. Festivaldeltagerne kan glæde sig til at nyde både burgere og dürüm fra Gadens Gastronomer, der er klar til at bringe smag og stemning til endnu en weekend med gastronomiske oplevelser på Suset.
EfB inviterer fodboldfans til en spændende forberedelseskamp mod Aarhus Fremad. Kampen spilles på Jens Peder Hansens Vej lørdag kl. 13.00. Klubben opfordrer alle interesserede til at komme forbi og støtte holdet.
Det bliver en chance for at se både kendte ansigter og nyankomne spillere i aktion, mens de arbejder på at finpudse formen til den kommende sæson. EfB ser frem til at mødes med fansene i en kamp, der markerer et vigtigt skridt i holdets forberedelser.
Esbjerg Kommunes Biblioteker opfordrer lokale borgere til at tage en pause fra den danske sommerregn og forkæle sig selv med en god film derhjemme.
Denne måned tilbydes gratis adgang til filmen "What's Love Got to Do with It" på Filmstriben. Filmen, instrueret af Shekhar Kapur, er en varm og humoristisk fortælling om kærlighedens væsen og kulturmøder, som vises med respekt og nysgerrighed.
Bibliotekerne opfordrer til at finde tæppet og popcornene frem og nyde filmoplevelsen hjemme i stuen. Læs mere og se filmen via det direkte link i bibliotekernes Facebook-opslag.
Udviklingscenter Vest ser frem til at byde velkommen til Ribelund Festival, der finder sted den 19. august på de grønne plæner ved Ribelund i Ribe. Festivalen er særligt tilrettelagt for mennesker med udviklingshæmning, men alle musikinteresserede er inviteret til at deltage.
Festivalprogrammet lover en dag fyldt med godt selskab, musik og feststemning, hvor man kan nyde optrædener fra blandt andre Kandis, Shu bi Dua 2.0 og DJ Rechnagel.
Begivenheden afholdes fra kl. 10.30 til 19.00 på Pile Allé 2 og Kastanie Allé i Ribe. For yderligere information kan man besøge festivalens side på Oplev Esbjergs hjemmeside.
Denne sommer inviterer UngEsbjerg unge mellem afsluttet 7. klasse og 24 år til at benytte padelbanerne. Initiativet giver mulighed for at dyrke sporten fra kl. 09.00 til 22.00 hver dag i sommerperioden. Det er en oplagt chance for venner at mødes, konkurrere og få motion, nu hvor sommerferien er i gang.
Padelsporten ser ud til at blive et hit, og derfor opfordres interesserede til at booke baner tidligt via deres online platform. Det er muligt at finde mere information og booke tider ved at besøge deres hjemmeside.
Kølig start, mild eftermiddag.
Denne lørdag opfordrer Esbjerg WAVE PRIDE alle til at deltage i en farverig parade gennem midtbyens gader. Festlighederne starter kl. 14.00 på Torvet, hvor der vil være ansigtsmaling og høj stemning som optakt til paraden.
Paraden sætter kursen fra Torvet omkring kl. 14.15 og bevæger sig ad Torvegade, Nygårdsvej, Kirkegade, Skolegade, Kronprinsensgade, Kongensgade, og Englandsgade, inden den når sin destination ved Huset ved biblioteket. Her fortsætter fejringen af mangfoldighed med musik, dans og brætspil. Alle er velkomne til at deltage, nyde forfriskninger i baren og fejre dagen med deres kære.
Esbjerg Havn oplevede i denne uge et noget usædvanligt besøg, da en bisværm besluttede sig for at slå sig ned på en af havnens kraner. De flittige insekter så muligvis frem til deres nye bolig med havudsigt, men en hurtig indsats fra en passioneret biavlende medarbejder ændrede planerne.
Denne medarbejder, udstyret i fuldt biavlerudstyr, rykkede ud og reddede bisværmen fra deres loftsudsigt. Selvom dronningen manglede, lykkedes det hende at flytte bierne til en mere passende lokation. Bierne blev vel modtaget i et område med eksisterende bistader, hvor de hurtigt fandt nye naboer. Aktionen var et godt eksempel på havnens bi-venlige indsats og medarbejderens dedikation til biavl og naturbevarelse.