Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg ENERGY inviterer sæsonkortholdere til gratis kamp

Esbjerg ENERGY har en særlig konkurrence for deres Unlimited Sæsonkortholdere. De opfordrer kortholderne til at invitere en ven, et familiemedlem eller deres kæreste med til den næste hjemmekamp helt gratis.

Kampen finder sted i morgen aften kl. 19.00 i Granly Hockey Arena, og sæsonkortholdere kan hente en gratis billet via deres online profil på shop.esbjergenergy.dk. Det er en oplagt mulighed for at dele hockeyoplevelsen med en nær og kære.

Lokalt nyt
25 minutter siden

Puslinge Tumlinge i Esbjerg startede op igen efter juleferie

FDF Esbjerg 1. Sædding afholdt deres første Puslinge Tumlinge-møde efter juleferien, hvor både store smil og kreative aktiviteter prægede aftenen.

Børnene gik i gang med at lave masker som led i Dramamærket, mens andre tegnede og spillede. Aktiviteten bliver fulgt op i næste møde, hvilket glæder både deltagere og arrangører.

Lokalt nyt
35 minutter siden

Trygt fritidsmiljø styrker fællesskabet i Esbjerg

UngEsbjerg - Fritid i Esbjerg, Bramming og Ribe byder alle velkommen til et inkluderende fællesskab, uanset erfaring og baggrund. Her er der ingen forventninger eller pres, men derimod masser af plads til at forsøge, fejle og grine.

Med fokus på tryghed og personlig udvikling skaber UngEsbjerg et miljø, hvor man kan tage tingene i sit eget tempo og være sig selv. Dette er en invitation til alle, der ønsker at være en del af et åbent og accepterende fællesskab.

Lokalt nyt
1 time siden

Kulturskolen Esbjerg inviterer til infoaften om kulturtalentklasser

Kulturskolen Esbjerg holder infoaften i morgen kl. 17:00 i samlingssalen på Rørkjærskolen, hvor elever i 6. klasse og deres forældre kan høre om kulturtalentklasserne.

Arrangementet er rettet mod dem, der brænder for musik, teater, billedkunst eller dans. Kulturskolen opfordrer alle interesserede unge til at komme forbi og blive klogere på, hvad disse klasser indebærer.

Lokalt nyt
1 time siden

Spilleplan for FOLK & FÆSTIVAL 2026 offentliggjort

FOLK & FÆSTIVAL har netop offentliggjort spilleplanen for deres arrangement den 29.-31. januar 2026. Nyheden er blevet delt i en række lokale, regionale og nationale medier, herunder EsbjergLiv.dk og MigogEsbjerg.

Pressemeddelelsen er sendt til en bred vifte af medieplatformer som Berlingske, Jyllands-Posten og diverse DR-kanaler. Det viser festivalens ønske om at nå ud til et bredt publikum og sikre en omfattende dækning. Festivalens arrangører er taknemmelige for den opbakning, de allerede har modtaget fra medierne.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg Bibliotek fejrer ESE Festival med kulturarrangementer

Esbjerg Kommunes Biblioteker inviterer til en række spændende aktiviteter i forbindelse med ESE Festivalen, der finder sted fra 17.-25. januar.

Biblioteket byder blandt andet på en aften med fem professionelle historiefortællere, en pizzaaften med quiz om 'Stranger Things', og et foredrag om klassikeren 'Fanny Hill'. Desuden er der åbent hus i læseklubben for børn samt foredrag og tegneworkshop med skaberne af serien 'Mira'. Festivalen søger at oplyse vintermørket med kultur og fællesskab.

Bibliotekets egen fortæller, Ellen, vil også være til stede ved Lysfesten i Jerne.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg Judo Klub inviterer børn til bowling den 24. januar

Esbjerg Judo Klub afholder en hyggelig bowlingdag for børnene lørdag den 24. januar. Arrangementet begynder klokken 15:00 og er en del af klubbens sociale aktiviteter uden for dojoen, der skal styrke fællesskabet blandt de unge deltagere.

Forældre opfordres til at tilmelde deres barn ved at kommentere på klubbens Facebook-opslag. Fristen for tilmelding er mandag den 19. januar kl. 18:30. Klubben ser frem til en sjov eftermiddag med de små judokæmpere.

Lokalt nyt
2 timer siden

Esbjergs nye ESE-festival byder på kulturworkshops

Esbjerg Byhistoriske Arkiv deltager aktivt i den kommende ESE-festival, der sætter hverdagskultur på dagsordenen i vintermørket.

Lørdag den 17. januar åbner arkivet og Myrthue en kreativ workshop for børn og deres voksne, hvor fokus er på Esbjergs børneliv og dekoration af platter med byens yndlingssteder.

Onsdag den 21. januar inviteres det voksne publikum til Skolegade 39, hvor kunstner Agnete Brinch og arkivet sammen sætter fokus på Esbjergkvinder i historien. Begge arrangementer er gratis, og der er plads til dialog mellem kunstnerens værker, historikerens input, og publikums eget perspektiv.

Lokalt nyt
2 timer siden

Konkurrence om billetter til forpremiere i Esbjerg

Esbjerg City og Nordisk Film Biografer Esbjerg tilbyder nu en unik mulighed for filmelskere. Deltagere i konkurrencen har chancen for at vinde luksusbilletter til forpremieren på "Klassefesten 4", der finder sted den 1. februar.

Vinderen får to luksussæder til filmen, inklusiv popcorn og sodavand, samtidig med en uforglemmelig aften med besøg af filmens skuespillere, der vil dele sjove anekdoter fra optagelserne. For at deltage skal man kommentere på Facebook-opslaget og skriver, hvem man vil tage med i biografen.

Konkurrencen afsluttes den 18. januar, og vinderen kontaktes direkte af Esbjerg City via Facebook. Deltagerne advares mod falske profiler og opfordres til at like og dele opslaget for at sprede budskabet.

Lokalt nyt
2 timer siden

Gratis byvandring for nytilflyttere i Esbjerg til februar

New in Esbjerg inviterer nytilflyttere på en gratis byvandring, der skal gøre det lettere at finde sig til rette i det nye lokalområde.

Arrangementet finder sted søndag den 1. februar kl. 15 og giver deltagerne mulighed for at opdage både kendte og skjulte perler i Esbjerg, samt lære mere om byens udvikling og kulturliv.

Tilmelding sker via e-mail til newcomer@esbjerg.dk.

Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Alarm112
14 timer siden
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Alarm112
16 timer siden

Isslag truer trafikken i Sydjylland

Seneste opdateringer fra Syd- & Sønderjyllands Politi på X: Kør efter forholdene. DMI varsler isslag:

Lokalt nyt
17 timer siden

Esbjerg Hovedbibliotek søger ny caféforpagter

Esbjerg Kommunes Biblioteker har annonceret, at Hovedbiblioteket på Nørregade 19 søger en ny forpagter til caféen, med opstart snarest muligt. Den fremtidige forpagter vil have mulighed for at skabe en hyggelig atmosfære, hvor både gæster og medarbejdere kan nyde kaffe, te, kage og lette frokostretter.

Udbudsmateriale samt alle praktiske oplysninger er tilgængelige på bibliotekets hjemmeside. Eventuelle spørgsmål kan stilles skriftligt til biblioteksleder Ann-Britt von Seelen inden 16. februar, og svar offentliggøres senest 18. februar. Ansøgningsfristen er 25. februar kl. 12. Rubrikker og opfordring til deling af opslaget understreger en venlig og åben invitation til lokalsamfundet om at deltage eller sprede budskabet.

Lokalt nyt
17 timer siden

Vinterhygge og varm kakao frister i Esbjerg's kolde vejr

Denne kolde januar inviterer Esbjerg City til indendørs varme og hygge med en kop varm kakao fra lokale spisesteder. Mens sneen daler udenfor, kan esbjergensere og besøgende nyde en varm drik hos blandt andet Appetiit, Posthuset, Café Gallardo og DRONNING LOUISE.

Tilføj et strejf af vintermagi med en lækker kop chokolade hos McDonald's, Guldægget eller Kaffesmeden – der er masser af muligheder rundt i byen. Nyd en stund med venner eller familie i hyggelige omgivelser hos de lokale caféer og restauranter.

Lokalt nyt
18 timer siden

Hollandsk bagspiller forlader Team Esbjerg til sommer

Judith van der Helm, en talentfuld hollandsk bagspiller, forlader Team Esbjerg, når hendes kontrakt udløber den 30. juni 2026. Van der Helm kom til klubben fra VOC Amsterdam ved årsskiftet til 2024 for at styrke forsvarslinjen og har siden vist sine evner både som en stærk forsvarsspiller og en trussel fra distance.

Efter næsten to år i klubben bliver det dog tid for Judith at søge nye udfordringer i et andet miljø, som hun ønsker at udvikle sig i. Team Esbjerg har på deres Facebook-side takket hende for indsatsen og det bidrag, hun har ydet til holdet.