Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
1 time siden

Ribe-Esbjerg HH lancerer nyt billetsystem for herresæsonen

Ribe-Esbjerg HH A/S har netop offentliggjort, at det nye billetsystem er i drift. Fra i dag kan fans købe sæsonkort til den kommende sæson i Bambuni Herreligaen via klubbens hjemmeside.

Til onsdagens kamp mod Mors-Thy Håndbold er der gratis entré for alle interesserede. Man kan sikre sig en gratis billet ved at følge det direkte link på klubbens Facebook-side.

Lokalt nyt
13 minutter siden

Vejarbejde påvirker adgang til Esbjerg parkrun

Esbjerg parkrun informerer om, at vejarbejde på Gl. Vardevej påvirker tilkørselsforholdene til deres event. På trods af afspærringer kan parkrundeltagere tage indkørslen fra nord via Parkvej-krydset.

Klubben har været i kontakt med kommunen og arbejdet på stedet for at sikre, at deltagerne har korrekt information om adgangsmulighederne. Dette skulle lette adgangen til løbeområdet og sikre, at eventet kan afvikles uden problemer.

Lokalt nyt
1 time siden

Succesfuld start på skolerundtur for UngEsbjerg

UngEsbjerg markerer en stærk start på skolerundturen 2026, der allerede har genereret stor interesse blandt elever. I den første uge har tilstrømningen til de nye hold været imponerende, og flere af dem er hurtigt blevet fyldt op.

På trods af den store tilmelding er der stadig spændende hold og aktiviteter med ledige pladser. UngEsbjerg opfordrer interesserede til at tjekke den løbende opdaterede status på deres Facebook-side for muligheder denne sæson.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg ENERGY informerer om ændrede parkeringsforhold til kamp

På grund af gravearbejde foran Blue Water Arena vil der i aften være begrænset adgang til nogle parkeringsområder, meddeler Esbjerg ENERGY. Parkeringspladsen ved Granly Hockey Arena, gennem gitterporten ved EfB's udebaneafsnit, vil være lukket for indkørsel.

Klubben opfordrer til at benytte alternative parkeringsmuligheder. Disse inkluderer pladser bag atletikpladsen/Skøjtehal 2 på Jens Peder Hansens Vej, ved Vognsbølparken med indkørsel fra nord og ved skovområdet med adgang fra Grådybet/Rybners Gymnasium samt Gl. Vardevej/Svømmestadion Danmark. Esbjerg ENERGY beder om, at man kun parkerer i de afmærkede båse for at undgå bøder.

Lokalt nyt
1 time siden

Festlig stemning indtager Esbjerg City denne weekend

Esbjerg City melder om en livlig atmosfære ved havneområdet, hvor festen er godt i gang. Mange besøgende nyder European Street Market på Torvet samt byens butikker og spisesteder.

Begivenheden er en del af en skøn weekend fyldt med aktiviteter og god stemning, hvilket tiltrækker både lokale og besøgende i det solrige Esbjerg. Der er noget for alle at opleve, og arrangørerne ser frem til at byde velkommen til endnu flere gæster i de kommende dage.

Lokalt nyt
2 timer siden

Gryden på Nygårdsvej: Esbjergs glemte vartegn genkaldt

Esbjerg Byhistoriske Arkiv deler et minde fra byens fortid om et vigtigt vartegn. Vandtårnet på Nygårdsvej, kendt som Gryden, blev revet ned i 1975. Gryden blev opført i 1904 af Jensen og Olsen Maskinfabrik og var kendt for sit moderne udtryk på den tid.

Mindre end ti år før var det første vandtårn ved Byparken blevet opført. Denne historiske sammenligning trækker tråde til en tid med hurtig udvikling i Esbjerg.

Arkivet opfordrer alle med interesse for lokalhistorie til at dykke ned i byens fortid gennem deres opslag, der også fremhæver Torben Meyer.

Lokalt nyt
5 timer siden

Esbjerg ENERGY opfordrer fans til at blive en del af "Den Gule Mur"

Esbjerg ENERGY har lanceret et nyt initiativ, der inviterer lokale ishockeyfans til at blive en del af den populære tribune "Den Gule Mur."

Ifølge Esbjerg ENERGY handler "Den Gule Mur" om meget mere end blot at se kampe – det er en platform for fællesskab, hvor hver kamp byder på jubel og highfives i en stående opbakning af holdet.

Fans kan være med i denne oplevelse ved at købe et Unlimited sæsonkort, der giver adgang til både hjemme- og udekampe. Yderligere informationer og sæsonkort kan findes på klubbens hjemmeside.

Lokalt nyt
6 timer siden

Esbjerg Energy møder SønderjyskE i sidste træningskamp

I aften er der lagt op til en spændende træningskamp, når Esbjerg Energy byder SønderjyskE velkommen i Granly Hockey Arena. Pucken smides kl. 19.00, og kampen markerer den sidste test på hjemmebane inden starten på Metal Ligaen.

Aftenens entré på 25 kr. gavner EIK's ungdomsafdeling, og billetter kan købes i døren, enten kontant eller via MobilePay. Hold også øje med betingelserne for Unlimited sæsonkort, hvis du har en fast plads, da den ikke gælder til træningskampene.

Dørene åbner kl. 18.00, og for dem, der ikke kan være til stede, er der mulighed for at streame kampen på direktesport.dk.

Lokalt nyt
6 timer siden

Historisk kvindetur i Esbjerg udforsker pionerer

Esbjerg Byhistoriske Arkiv inviterer til en historisk gåtur lørdag den 5. september, hvor kvindernes rolle i Esbjergs tidlige år er i fokus. Deltagerne får mulighed for at lære om kvindeliv og personlige historier fra byens historie.

Med start i centrum vil turen dække både generelle emner om kvindelivet i perioden samt de særlige aspekter ved Esbjerg. Det bliver en dag med fortællinger, samtaler og refleksioner, mens deltagerne følger i fodsporene på byens pioner-kvinder.

Interesserede opfordres til at læse mere og købe billetter via det link, der er angivet i kommentarfeltet på Facebook-opslaget.

Lokalt nyt
6 timer siden

IB-diplomer klar til afhentning på Esbjerg Gymnasium

IBDP Klassen fra 2026 på Esbjerg Gymnasium kan nu hente deres afgangsdiplomer. Skolen meddeler, at diplomerne er ankommet og klar til afhentning hos administrationen.

For dem, der ikke kan møde op personligt, er det muligt at sende en stedfortræder med en fuldmagt. Fuldmagten kan blot være en e-mail, som skal fremvises ved afhentningen. Skolen ønsker alle dimittenderne held og lykke fremover.

Lokalt nyt
7 timer siden

D-A-D afløser Dizzy Mizz Lizzy på Suset Festival i Esbjerg

Dizzy Mizz Lizzy måtte desværre trække sig fra deres planlagte optræden på Suset Festival i Esbjerg på grund af sygdom. Det skulle have fundet sted fredag den 21. august, men med kort varsel er D-A-D trådt til som erstatning.

Den populære festival, der finder sted ved havneområdet, byder dermed på et nyt hovednavn, der er klar til at levere en energisk koncertoplevelse. Dizzy Mizz Lizzy har udsendt en udtalelse om deres skuffelse over aflysningen, men håber på at kunne vende tilbage til Esbjerg snart.

Festivalgæsterne kan se frem til D-A-D's optræden kl. 17.00 på scenen Horisonten.

Kilde: Suset
Lokalt nyt
7 timer siden

SIF Gymnastik skyder ny sæson i gang med opstartsmøde

SIF Gymnastik i Esbjerg markerede starten på en ny sæson med et opstartsmøde i weekenden. Her mødtes foreningens dedikerede frivillige for at diskutere og forberede de kommende aktiviteter, der vil fylde hverdagen med gymnastik og fællesskab.

Som en særlig afslutning på dagen fik deltagerne besøg af Lækkerbilen, der serverede sliders til stor begejstring. Foreningen udtrykte stor taknemmelighed over for alle de frivillige, der hver uge bidrager til Spangsbjerg IF Gymnastiks sammenhold og succes.

Lokalt nyt
7 timer siden

Ribe-Esbjerg HH starter sæsonen mod Norddjurs Håndbold

Ribe-Esbjerg HH skyder den nye sæson i gang i aften i Pokalturneringens 6. runde, hvor de møder Norddjurs Håndbold.

Kampen finder sted kl. 19.30 i Djursland Bank Grenaa Arena, hvor publikum kan se frem til en spændende håndboldaften. For dem, der ikke kan være fysisk til stede, er der mulighed for at streame kampen med et JFM Play eller JV-abonnement via Direktesport.

Vejret
14 timer siden

Mild dag med god plads til udeplaner

Kølig start, lun eftermiddag.

Mild dag med god plads til udeplaner
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
23 timer siden

Ny rute og mere musik til Suset Festival i Esbjerg

Esbjerg Bypark bliver en central del af oplevelsen under årets Suset Festival, som afholdes den 21.–22. august 2026.

I år inviterer festivalen til en anderledes entré, hvor man starter ved toppen af Hulvejen, fortsætter gennem byparken og mærker den musikalske stemning stige, mens man nærmer sig festivalområdet på havnen.

Oplev Esbjerg fremhæver dette nye element som en forstærket musikalsk oplevelse, der fylder hele byen med Susets energi. For mere information om festivalen kan interesserede besøge deres hjemmeside.