Esbjerg Kommune informerer om, at Rejsekortet udfases i løbet af foråret 2026 og erstattes af det nye Basiskort. Borgere kan ombytte deres kort på Esbjerg Rådhus uden tidsbestilling.
Ombytningen kan ske på flere forskellige datoer i april og maj: 14. april fra kl. 10 til 12, 16. april fra kl. 13 til 16, 23. april fra kl. 10 til 12.30, 30. april fra kl. 15.30 til 17, og 1. maj fra kl. 10 til 12.
For at undgå ventetid opfordrer kommunen interesserede til at bestille tid online. Yderligere information findes på kommunens hjemmeside.
EfB inviterer fans til at deltage i en spændende fodboldaften på Blue Water Arena, hvor holdet møder Hillerød. Med forventede milde temperaturer fredag aften bliver der mulighed for at nyde en festlig optakt, der starter allerede kl. 16.30.
Forud for kampen, der er vigtig i jagten på Superligaen, kan tilhængerne deltage i aktiviteter og hyggeligt samvær på forpladsen. EfB opfordrer lokale til at skabe en uforglemmelig atmosfære fra tilskuerpladserne og støtte holdet.
Esbjerg IF92 Parasport glæder sig efter weekendens landsholdssamling i Snekkersten over, at hele otte af deres spillere er blevet udtaget til landsholdene til årets kommende turneringer. Spillerne skal repræsentere de danske farver i konkurrencerne.
Blandt de udtagede spillere er Kasper Konstmann, Frederik Larsen og Richard Drongesen, som alle skal spille på B-Landsholdet. Herudover er Peter Jensen, Jacob Johansen, Rasmus Nørgaard og Magnus Godtfredsen klar til C-Landsholdet, mens Dennis Konstmann skal deltage på D-Mix Landsholdet.
Turneringerne finder sted i Holland fra 21. til 25. maj for A- og B-landsholdene, mens C- og D-Mix landskaberne skal til Norway Cup i Oslo til sommer. Klubben sender en varm lykønskning til spillerne og glæder sig til at følge deres præstationer.
New in Esbjerg inviterer jobsøgende til at deltage i deres kommende Jobcafé med fokus på anvendelse af AI i jobsøgningen.
Deltagerne vil få mulighed for at lære, hvordan kunstig intelligens kan anvendes effektivt i jobansøgninger samt få indsigt i, hvordan virksomheder benytter AI i rekrutteringsprocessen.
Derudover vil Jobcaféen dække vigtige emner som udarbejdelse af CV'er og ansøgninger, skræddersyet til det danske jobmarked. Arrangementet kræver tilmelding, da der er et begrænset antal pladser. Interesserede kan tilmelde sig via mail til internationalhouse@esbjerg.dk.
Så er der nyt fra RealMæglerne Esbjerg og Bramming
Esbjerg ENERGY deler muligheden for at teste din viden om hockeyregler gennem et nyt spil udviklet af DirekteSport. Ved at gætte fem hockeyrelaterede ord kan deltagerne deltage i en lodtrækning om et seks måneders digitalt abonnement, hvor DirekteSport inkluderer flere streamingmuligheder for ishockey.
Spillet er lettilgængeligt online via den delte kampagnelink og giver ishockeyentusiaster en chance for at nyde endnu mere af sporten, både live og når det passer bedst. Esbjerg ENERGY understreger dog, at konkurrencen er udelukkende arrangeret af DirekteSport uden forbindelse til deres organisation eller Meta.
I weekenden drog Marinehjemmeværnet Esbjerg til Kolding for at deltage i den årlige ledelseskonference. Arrangementet bød på masser af faglig inspiration og fokus på den fortsatte udvikling inden for det maritime beredskab.
Gennem skarpe perspektiver og meningsfulde diskussioner blev det tydeligt, at de frivilliges indsats fortsat spiller en væsentlig rolle for Danmarks sikkerhed til søs. Marinehjemmeværnet Esbjerg udtrykker stor entusiasme for fremtiden og inviterer interesserede til at blive en del af deres fællesskab gennem deres hjemmeside vistillerop.dk.
Så er der nyt fra Honning-krukken
Skulpturen "De fire hvide mænd" i Esbjerg forbliver et populært udflugtsmål for både lokale og turister ifølge Oplev Esbjergs seneste Facebook-opslag. Beliggende ved vandet, tiltrækker denne majestætiske figur ikke kun folk for dens storslåede udsigt over Vadehavet, men også for dens evne til at fascinere besøgende, hver gang de vender tilbage.
Oplev Esbjerg anbefaler at tage familien med for at mærke den friske havbrise og opleve skulpturens historie og betydning. Mere information kan findes på deres hjemmeside for dem, der ønsker at dykke dybere ind i historien bag "De fire hvide mænd".
Esbjerg Spejdermuseum Spejdernes Danmarkshistorie præsenterer et mysterium omkring en historisk ulveunge-hue i mørkegrøn uld, der engang tilhørte en spejder fra 5. Odense med spejdernavnet "Chikai". Navnet stammer fra fortællingen "Røde Hund" i Junglebogen, hvilket er tradition for ulveunger.
Huen, som er en del af ulveungernes uniform, blev købt i KFUM-spejdernes butik "Udendørs Udstyr" mellem 1934 og 1953, da den lå i Løngangsstræde. Huen bærer dog ulvemærket, der normalt er forbundet med Det Danske Spejderkorps. Dette vækker spørgsmål om, hvorvidt huen er gået i arv mellem spejderkorpsene, eller om det stammer fra en tidlig periode i M-spejdernes ulvearbejde. Museet opfordrer til insigt i denne fascinerende gåde.
Esbjerg City har annonceret, at det populære kræmmermarked er tilbage i byen. Hver mandag fra 9-16 frem til september kan besøgende nyde de mange boder på Torvet, der tilbyder alt fra sjove skilte til hjemmelavede delikatesser.
Der er også mulighed for at finde tøj, smukke håndværksprodukter, legetøj og alskens dekorationer. Esbjerg City opfordrer alle til at komme og få en hyggesnak med kræmmerne på en solskinsfyldt mandag.
EfB annoncerer et nyt samarbejde med organisationen Korn180 for at tage socialt ansvar og hjælpe unge med livsudfordringer. Dette initiativ er en del af EfB's ønske om at engagere sig i sociale projekter, der giver en forskel for unge mennesker i nærområdet.
Korn180 er kendt for deres arbejde med unge med forskellige udfordringer, og sammen med EfB vil de fokusere på at skabe et stærkere fællesskab og forbedre miljøet for disse unge. EfB's vision med samarbejdet er at skabe mere opmærksomhed omkring sociale problemer og støtte de, der har brug for det. Interesserede kan få flere detaljer om initiativet gennem EfB’s hjemmeside.
Esbjerg Fuzztival annoncerer en festlig aften nu på fredag på Kulturscenen Mågen. Efter en optræden af bandet Bersærk, træder Hugs of The Sky op på scenen for at levere endnu mere musik og underholdning.
Dog meddeler festivalen, at Vestjysk Ørken, som tidligere annonceret, ikke spiller denne aften. Selvom der er en humoristisk tone om bandets krav, er den reelle årsag, at koncerten kun gennemføres, hvis der forudbestilles mindst hundrede billetter. Interesserede opfordres til at sikre sig plads ved at foretage et tidligt køb.
Esbjerg City annoncerer muligheden for at vinde to billetter til den længe ventede film 'Michael' i samarbejde med Nordisk Film Biografer Esbjerg. Filmen, der har Jafaar Jackson i rollen som sin onkel, Michael Jackson, har premiere 22. april og byder på en følelsesladet rejse fra Jackson 5 til ikonstatus.
For at deltage i konkurrencen skal man besvare spørgsmålet "Hvem skal du have med ind og se ’Michael’?" i kommentarfeltet. Vinderen, der kan se frem til to luksussæder, popcorn og sodavand, offentliggøres fredag den 17. april på Esbjerg Citys officielle Facebookside. Deltagerne advares mod falske profiler og opfordres til at være opmærksomme på bedrageriforsøg.
Spangsbjerg IF bød i går velkommen til 16 dedikerede trænere, der deltog i et UEFA C1 trænerkursus. Dagen bød på en vekslen mellem teori og praksis, hvor trænerne planlagde og afprøvede øvelser på banen.
Kursuslederne Niels Dyngby og tidligere Spangsbjerg-spiller Nikolaj Thyrsting ledte den inspirerende dag. Kursets succes skyldes også det store bidrag fra spillere, der deltog som "medier" under øvelserne. Spangsbjerg IF værdsætter deres engagement og ser frem til, at den nye viden bliver brugt i klubben.
Kirkens Korshær Varmestue i Esbjerg annoncerede et nyt initiativ på Esbjerg Kirkegård: et fælles gravsted for mennesker, der har levet i social udsathed. Formålet er at skabe et mindested, hvor disse personer kan få deres eget navn og sted, og hvor venner og bekendte kan komme og mindes.
Gravstedet, der nu er åbent, bliver allerede flittigt besøgt og tilbyder et rum for eftertænksomhed og fællesskab. Initiativet er støttet af Alice & Tage Sørensens Fond, Esbjerg Rotary Klub og Rotary Danmarks Hjælpefond. Kunstner Kate Skjerning har bidraget med en kunstnerisk udformning, der stræber efter en stemning af både ro og værdighed.