Esbjerg City inviterer til Energiens Folkemøde, der afholdes fra fredag den 11. september til lørdag den 12. september. Her kan besøgende fordybe sig i emner som grøn energi og teknologiske fremskridt. Arrangementet lover en kombination af spændende debatter og practical oplevelser, herunder gratis havnerundfart i bus.
Interesserede deltagere har også mulighed for at møde repræsentanter fra forskellige uddannelser, der sætter fokus på innovation, teknologi og klima. Det er en oplagt chance for at blive inspireret og få ny viden om verdens aktuelle udfordringer og løsninger.
Kulturskolen Esbjerg inviterer elever i 0. og 1. klasse til en gratis prøvegang i billedkunst på Spangsbjergskolen. Denne prøvegang finder sted torsdag den 10. september fra kl. 13.00 til 14.30.
Arrangementet giver børn chancen for at afprøve deres kunstneriske evner og se, om billedkunst er noget for dem. Interesserede børn kan møde op direkte, når holdet starter. Læs mere om holdet og tilmeldingsmuligheder via Kulturskolen Esbjergs Facebook-opslag.
Ribe-Esbjerg HH minder håndboldfans om, at billetter nu er til salg til den kommende hjemmekamp mod Bjerringbro-Silkeborg Håndbold. Kampen finder sted den 17. september i Blue Water Dokken, hvor klubben forventer stor opbakning fra tilskuere.
Arrangementet lover at blive en festfuld dag for både holdet og publikum. Interesserede opfordres til at sikre sig billetter i god tid via klubbens hjemmeside for at opleve den spændende kampstemning.
UngEsbjerg - Fritid melder om kæmpe interesse for deres kreative kurser i Esbjerg, som allerede er fyldt op. Men for dem som stadig ønsker at udfolde deres kunstneriske evner, er der gode nyheder.
Der er nemlig stadig mulighed for tilmelding til Tegne- & Malekurset i Ribe. Her kan kreative unge samles for at tegne, male og dele inspiration med ligesindede. For tilmelding og mere information, henvises til UngEsbjergs hjemmeside.
Esbjerg City har officielt startet forberedelserne til Energiens Folkemøde, der afholdes på Torvet. Arrangementet ser frem til at samle folk til en grøn debat om klima og energi.
Med håb om godt vejr, inviteres besøgende til at deltage i diskussionerne og stille spørgsmål om store og små emner. Esbjerg City ser frem til den summende stemning, der forventes at opstå i byen under dette arrangement, og opfordrer alle interesserede til at tage del i debatterne.
Myrthue inviterer lokale familier til en unik rejse tilbage i tiden med en event den 12. september. Fra klokken 10 til 13 kan man i Jernalderlandsbyen i Esbjerg opleve jernalderen på egen krop.
Aktiviteterne inkluderer blandt andet brændehugning, træsnitning og smedearbejde. Der er også mulighed for at prøve kræfter med traditionelle våben som bue og økse. Ingen tilmelding er nødvendig; man skal blot dukke op på dagen. Myrthue opfordrer familier til at deltage i denne nostalgiske og lærerige begivenhed.
Esbjerg Hurricanes engagerer fans og spillere med deres seneste "Teammate Tuesday"-indslag på Facebook. Her vender klubben op og ned på den sædvanlige debat ved at spørge, hvilken position i det amerikanske fodboldspil der er mest undervurderet.
Indlægget opfordrer til diskussion blandt tilhængere og spillere, der kan dele deres meninger om, hvorvidt deres egen position får den respekt, den fortjener. Hurricanes bruger hashtags som #CanesNation og #AmericanFootball for at forene deres fællesskab omkring sporten.
I aften klokken 19.00 står Esbjerg Energy over for Herlev Eagles i en spændende opgør i Metal Ligaen. Kampen finder sted i Herlev, og fans kan følge med hjemmefra via streaming på Direktesport.
For dem der endnu ikke har adgang, tilbyder Direktesport nye abonnenter en særlig mulighed for at få fire uger for blot én krone. Esbjerg Energy opfordrer deres støtter til at deltage digitalt og bakke op om holdet i kampen.
Esbjerg byder på en mangfoldighed af aktiviteter i den kommende weekend med alt fra musikalske oplevelser til sportslige udfordringer. Uanset om du er til dans, livemusik eller historiske oplevelser, finder du noget for enhver smag.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen lægger ud med frisk luft, men temperaturen stiger stille og roligt, og det bliver tørt hele vejen igennem.
Langs Kongeåen mellem Vilslev og Kongeåslusen blomstrer et rigt insektliv, hvor 13 forskellige arter af guldsmede og vandnymfer er registreret. Dette er det seneste resultat af undersøgelser foretaget af LIFE Naturprojekt Kongeåen, der fokuserer på naturgenopretning.
Blandt de observerede arter er Grøn Kølleguldsmed og Blåbåndet Pragtvandnymfe særligt bemærkelsesværdige. Især Grøn Kølleguldsmed har nu etableret sig stabilt i området siden sin første registrering i 2014, takket være det klare vand og den sandede bund.
Projektets resultater bidrager med vigtig viden til fremtidige naturgenopretningstiltag langs åen, da der skal tages særlige hensyn til beskyttede arter som Grøn Kølleguldsmed. Den Europæiske Union medfinansierer indsatsen ved Kongeåen.
Esbjerg Strand's populære sauna ved Aqtiv - havbad og vandsport vil være midlertidigt lukket. Esbjerg Kommune har annonceret, at saunaen skal vedligeholdes, hvilket medfører lukning onsdag den 9. og torsdag den 10. september.
Saunaen vil igen være tilgængelig fra fredag den 11. september kl. 14.00, lige i tide til begivenheden "Sensommer på Esbjerg Strand", hvor besøgende kan nyde den opfriskede saunaoplevelse. Besøg Esbjerg Kommunes hjemmeside for yderligere detaljer om eventen.
Folk & Fæstival opfordrer musik- og festivalentusiaster til at sikre sig billetter til næste års festival, der finder sted fra 4. til 6. februar 2027. De har annonceret, at billetterne nu er tilgængelige på deres hjemmeside.
Arrangørerne sender også en varm tak til JydskeVestkysten Esbjerg, Ugeavisen Esbjerg og JydskeVestkysten for den anerkendelse, de har modtaget. Festivalen ser frem til endnu en succesfuld begivenhed næste år.
Kulturskolen Esbjerg inviterer lokale unge til at deltage i deres teatertrup, Kompagniet. Der er åbent for tilmeldinger for dem, der ønsker at udforske skuespil og improvisation under vejledning af en professionel skuespiller.
På Kompagniet arbejder deltagerne med autofiktion, hvor de bruger personlige oplevelser til at skabe teaterstykker. Det giver mulighed for at undersøge grænsen mellem personlighed og karakter. Interesserede kan tilmelde sig via Kulturskolens hjemmeside.
Efter kun fem kampe i den nye sæson har Team Esbjerg indledt med en imponerende serie af sejre. Onsdag aften møder de EH Aalborg i Bambuni Kvindeligaen, og med endnu en sejr kan de forstærke deres dominerende position.
Denne sæsons ubesejrede stime står i skarp kontrast til sidste år, hvor holdet på samme tidspunkt havde oplevet to nederlag og en uafgjort kamp. Fans og støtter kan følge kampens udvikling og sæsonens fremgang via klubbens hjemmeside.
Lørdagens kamp mod Sundby markerede en særlig milepæl for EfBs Freja Gadegaard, der spillede sin første kamp på førsteholdet.
Hun blev på banen i samtlige 90 minutter og modtog efterfølgende ros fra cheftræner Carsten Hilding Larsen for sin fremragende indsats. En debut, der indikerer godt nyt for både spilleren og holdet fremadrettet.