Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
2 timer siden

Veteranbiler på Torvet i Esbjerg til stort løb den 9. maj

Esbjerg City annoncerer, at Torvet i Esbjerg snart vil danne rammen om en spektakulær opvisning af veteranbiler og -motorcykler. Den 9. maj er dagen, hvor det traditionsrige veteranløb, arrangeret af Vestjysk Motorveteran Klub, skydes i gang.

Startskuddet går kl. 10.00 på Torvet, hvor de mange køretøjer vil blive præsenteret inden de sendes afsted på ruten. Publikum opfordres til at møde op lidt tidligere for at indfange den unikke atmosfære og få et glimt ind i bilhistoriens fascinerende verden. Eventet lover at være en tidsrejse med nyrenoverede klassikere, der stråler på denne festdag.

Lokalt nyt
2 timer siden

Nationalpark-/Marbækdag med aktiviteter og samarbejdspartnere

Myrthue inviterer alle til en festlig Nationalpark-/Marbækdag, der finder sted lørdag den 9. maj fra kl. 10 til 16. Dagen byder på forskellige aktiviteter i samarbejde med dedikerede partnere og frivillige.

Gæster kan opleve bidrag fra bl.a. Guldager Highland Cattle, de dygtige rebslagere fra Ribe og Esbjerg Kommunes engagerede skovfolk. Desuden deltager Bevaringsforeningen for gamle landbrugsredskaber. Arrangementet bliver dermed en dag fyldt med spændende oplevelser i den skønne natur.

Kilde: Myrthue
Lokalt nyt
2 timer siden

U9 holdet fra Jerne IF henter sejre i Ribe

Jerne IF Fodbolds U9-hold nød en dag fuld af kampe, grin og venskaber, da de spillede i Ribe. Klubben fejrer to flotte og velfortjente sejre, der blev resultatet af godt samspil og kampånd blandt de unge spillere.

Dagen bød på hygge både på og udenfor banen, hvor vejret var pragtfuldt - måske endda lidt for varmt. Som en velkommen forfriskning sluttede holdet dagen med is, som de mente var velfortjent efter de hårde kampe.

Lokalt nyt
3 timer siden

Esbjerg parkrun fejrer deltagernes præstationer og frivilliges indsats

Esbjerg parkrun bød på endnu en vellykket lørdag morgen i parken med 49 glade deltagere og 8 engagerede frivillige. Begivenheden, der blev afholdt den 2. maj, markerede løb nummer 738 i rækken.

Blandt dagens højdepunkter var Henrik Aalling, der sikrede sig førstepladsen med en tid på 16:56. Hos kvinderne var Julia Ilasova hurtigst med 24:30.

Endnu mere glædeligt var det, at fire løbere forbedrede deres personlige rekorder, heriblandt Milas Aalling Dinesen og Martin Juul Madsen.

Stor tak til dagens frivillige Claus Skaale, Eva Madsen, Lene Snitgaard Madsen og resten af holdet, uden hvem arrangementet ikke ville være muligt. Næste parkrun finder sted lørdag klokken 9:00, hvor nye frivillige altid er velkomne.

Alarm112
4 timer siden
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
4 timer siden

EfB-cheftræner kommenterer efter nederlag til Viborg FF

Efter weekendens kamp mod Viborg FF står EfB tilbage med et nederlag, som ifølge cheftræner Carsten Hilding Larsen tydeligt viser holdets nuværende udfordringer.

Træneren peger på, at manglende parathed og indkassering af alt for lette mål var afgørende faktorer i kampen. Selvtilliden blandt spillerne er sat under pres, og der mangler mod i spillet, påpeger Larsen.

Trods et forsøg på et comeback i anden halvleg med store chancer, lykkedes det ikke at vende udfaldet. Larsen understreger behovet for hårdt arbejde fra hele teamet for at bryde den negative stime.

Kilde: EfB
Lokalt nyt
4 timer siden

Nye svømmedetektiver uddannet i Esbjerg Svømmeklub

Esbjerg Svømmeklub har uddannet en ny gruppe unge svømmedetektiver, som tog del i en spændende og lærerig dag i vandet. Træningen fandt sted i fire specielle zoner: Spionzonen, Sporhundezonen, Overlevelseszonen og Bedstevenszonen, hvor deltagerne blev udfordret med forskellige opgaver og færdigheder, som en ægte detektiv skal kunne mestre.

Med stor begejstring fra både børn og forældre blev dagen en succes, både takket være et veltilrettelagt program og engagerede instruktører. Klubben takker forældrene for deres støtte til at skabe en hyggelig atmosfære og underviserne for deres kreative storytelling og de spændende udfordringer, der gjorde dagen uforglemmelig.

Lokalt nyt
4 timer siden

Holsteds speedwayhold vinder over Esbjerg Motorsport i 1. division

Esbjerg Motorsport delte resultaterne fra dagens speedwayløb, hvor Holsted trak det længste strå i 1. division på hjemmebane. Holsted førte med 43 point, mens SSK fulgte tæt efter med 41 point. Esbjerg Motorsport sluttede på en tredjeplads med 34 point.

I løbet blev Esbjergs Michael Thyme desværre involveret i en kollision med hegnet og blev kørt til Esbjerg Sygehus. Heldigvis er der ingen meldinger om brud. Esbjerg Motorsport holder øje med situationen og ønsker Thyme en god bedring.

I Fladbro kæmpede holdet i 2. division, hvor Holsted også dominerede med 49 point. Carlos Gennerichs imponerende debut blev bemærket med en MAX præstation på 15 point. Stemningen forblev trods resultatet positiv, og holdet planlægger at lægge det bag sig.

Boligmarked
Sponsoreret
7 timer siden

Arkitekttegnet villa med god plads og stor have tæt på centrum

Oplev den unikke mulighed for at blive ejer af en markant arkitekttegnet villa beliggende på Strandby Kirkevej 222, få minutter fra Esbjergs pulserende centrum. Med sine 251 velindrettede etagemeter og en stor grund på 1.307 m², tilbyder denne bolig rigelig plads til selv den største familie. Denne funktionelle perle er til salg gennem ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde.

Arkitekttegnet villa med god plads og stor have tæt på centrum
Opslagstavlen
Sponsoreret
7 timer siden
Lokalt nyt
9 timer siden

Musik på Torvet tiltrækker stjerner til Esbjerg Festuge

Skala.fm præsenterer sammen med Esbjerg Festuge et spændende lineup til Music4Free, der finder sted fredag den 19. juni på Torvet.

Musikelskere kan glæde sig til en aften med fællessang og musik med nogle af landets mest aktuelle kunstnere, herunder Martin Jensen, Ankerstjerne og Ida Laurberg. Arrangementet omfavner en bred vifte af musikgenrer med navne som PATINA, Albert Heath og flere.

Music4Free lover at blive en festlig aften fyldt med oplevelser, når otte talentfulde bands og solister samles. Interesserede kan finde nærmere detaljer på Esbjerg Festuges hjemmeside.

Lokalt nyt
9 timer siden

Esbjerg Svømmeklub til precamp med EM juniorlandsholdet

Esbjerg Svømmeklub deler spændende nyt om deres deltagelse i precamp for EM juniorlandsholdet. Klubben er stolt af, at svømmeren Jonas Staghøj Andersen og træner Jakob Mose repræsenterer dem blandt andre svømmere og trænere på holdet.

Precampen er en vigtig del af forberedelserne, hvor deltagerne arbejder intensivt på at finpudse deres teknik inden mesterskaberne. Esbjerg Svømmeklub opfordrer medlemmer og interesserede til at følge svømmernes udvikling frem mod EM.

Lokalt nyt
10 timer siden

Esbjerg inviterer til Nationalpark- og Marbækdag den 9. maj

"Oplev Esbjerg" åbner dørene til en naturoplevelse for hele familien den 9. maj på Myrthuegård. Arrangementet, der fejrer Nationalpark- og Marbækdagen, byder på en dag fyldt med leg og aktiviteter i den friske luft.

Dagen er rettet mod familier, der ønsker at nyde naturen sammen. Det er en oplagt mulighed for at udforske områdets naturskønne omgivelser og deltage i forskellige udendørs aktiviteter. Alle interesserede er velkomne til at deltage og opleve Marbæk og Nationalpark Vadehavet.

Lokalt nyt
10 timer siden

Marinehjemmeværnet Esbjerg søger nye frivillige til søberedskab

Marinehjemmeværnet Esbjerg opfordrer lokale til at deltage i det nationale søberedskab, som altid er på standby for at hjælpe til søs. De frivillige er klar til at rykke ud hele året rundt med blot en times varsel, og organisationen er en aktiv del af den nationale overvågning med 45 weekender om året på vandet.

Interesserede kan få mere information eller tilmelde sig som frivillig ved at kontakte Marinehjemmeværnet på hvf131@hjv.dk eller besøge websiden vistillerop.dk. Marinehjemmeværnet Esbjerg, med deres motto "Vi stiller op når det gælder," er altid klar til at støtte op omkring sikkerheden til søs.

Lokalt nyt
10 timer siden

Nedtælling til Dansk International Swim Cup 2026 i Esbjerg

Om blot 14 dage springer Esbjerg Svømmeklub ud som vært for den spændingsfyldte Danish International Swim Cup 2026. Begivenheden byder på intense svømmekonkurrencer fyldt med fart og passion, når deltagere fra hele verden dykker ned i bassinet.

Klubben har arbejdet intensivt for at skabe en uforglemmelig oplevelse for svømmere, trænere og holdledere. Den festlige atmosfære forstærkes yderligere af maskotten WES, der især ser frem til åbningsshowet. Det hele lover at blive en spektakulær svømmefest i Esbjerg.

Lokalt nyt
10 timer siden

Nye kunstnere offentliggjort til Suset Festival 2026

Suset Festival har netop annonceret tilføjelsen af seks nye kunstnere til sommerens line-up. Blandt dem er Artigeardit kendt for sine energiske beats og Kayak, som tryllebinder med sin vokal.

Festivalgæsterne kan glæde sig til en musikalsk oplevelse på havnen i weekenden den 21. og 22. august 2026. Ifølge Susets Facebook-opslag er der noget for enhver smag blandt de nye tilføjelser.

Billeder fra tidligere optrædener af Mathias Engmark, William Solo, Martin Reich og Sofie Thyme viser festivalens mangfoldighed.

Kilde: Suset