I det charmerende Bryndum, står en unik arkitektonisk villa klar til at byde nye ejere velkommen. Omgivet af natur og beliggende på en rolig, blind vej, skaber denne ejendom perfekte rammer for familien. Med solrig fliseterrasse og et gennemført interiørdesign, er denne pragtvilla nu til salg hos CIBO Ejendomskontor.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Esbjerg Energy sikrede sig en vigtig sejr med 1-2 mod Odense Bulldogs, til stor glæde for det engagerede publikum i hallen. Kampen blev en minneverdig oplevelse for både spillere og tilskuere, understøttet af den ivrige opbakning fra fanskaren, Yellow Inferno.
De afgørende mål blev sat af Lucas Andersen og Anders Krogsgaard, der begge blev flot assisteret af deres holdkammerater. Brandon Magee spillede en nøglerolle med assist til begge scoringer, mens Valtteri Jeskanen også bidrog til succesen.
For dem, der ikke kunne være med på sidelinjen, er kampen tilgængelig for gensyn på Direktesport.dk.
Kulturskolen Esbjerg har i dag taget afsked med Niels Peter Bruun Nielsen, der i hele 25 år har været en værdsat del af skolens hverdag, først som billedkunstlærer og siden som pedel. I et varmt Facebook-opslag hylder skolen Niels Peters mangeårige indsats, hvor han gennem årene har været til stor hjælp for både elever og lærere.
Niels Peter er kendt for sine opfindsomme løsninger og vilje til at yde støtte, uanset tidspunktet. Hans indsats har omfavnet elevernes forskellige behov, og hans nærvær vil blive savnet af mange. Skolen sender de bedste ønsker til Niels Peter og hans kone, Tordis, i den nye tilværelse som civilist.
Esbjerg Motorsport offentliggør nu deres nye partnerskab for sæsonens GSA-løb. Jens Nim Jensen og Carsten Agerbæk bliver de officielle stemmer, der skal formidle begivenhederne fra mikrofonen til publikum.
De entusiastiske annoncører glæder sig til at bringe fart og spænding til tilskuerne. Esbjerg Motorsport opfordrer alle, der er nysgerrige, til at dykke ned i historien om Jensen og Agerbæk via deres hjemmeside.
Fire arkivarer fra Esbjerg Byhistoriske Arkiv tog en pause fra det støvede arbejde i dag og iførte sig fodboldtrøjer i anledning af #FodboldtrøjeFredag.
Selvom de indrømmer, at deres boldkontrol ikke er på topniveau, er der ingen tvivl om, at deres engagement i byens historie er i en liga for sig. Med et foto af Esbjerg Amatørklubs stribede trøjer fra 1920 deler de også et stykke lokal fodboldhistorie.
Arkivet opfordrer interesserede til at lære mere via deres Facebook-side.
På søndag åbner Ventilen Esbjerg dørene for en dag fyldt med hygge, hjemmelavet pizza og det populære musikspil Hitster.
Arrangementet er rettet mod unge i alderen 15 til 25 år, der kan mødes fra kl. 11 til kl. 13. For dem, der besøger Ventilen for første gang, er der mulighed for at komme allerede kl. 10.30 for at få en introduktion og lære lokalet og de andre unge at kende.
Ventilen Esbjerg ser frem til at skabe en hyggelig søndag og opfordrer interesserede unge til at deltage, uanset om de er musikeksperter eller ej.
Esbjerg Kommune opfordrer unge mellem 14 og 25 år til at blive en del af det lokale Ungebyråd. Tilbuddet er rettet mod dem, der ønsker at påvirke ungelivet i kommunen og sætte deres personlige aftryk.
Med hashtagget "Bræk ned, byg op. Oppefra, nedefra, indefra" opfordrer kommunen de unge til at tage aktiv del i det lokale demokrati. Interesserede indbydes til at lære mere om initiativet via en video og yderligere informationer på Esbjerg Kommunes hjemmeside.
EGF har nu åbnet for tilmeldingen til deres spændende sommergymnastikhold, som strækker sig fra april til juni. Fitness-entusiaster kan vælge mellem forskellige hold som JUMP, HIIT og Yoga med varierende tidspunkter fra mandag til torsdag.
Der er også tilbud for de yngre med Børnehold tirsdag og onsdag, hvor børn kan deltage i Spring begynder Mix og Spring let/øvet Mix. Forældre og de helt små kan også få en aktiv stund med Forældre/Barn-holdet samt Tumlinge Mix.
Interesserede kan tilmelde sig og finde mere information på EGF's hjemmeside. EGF ser frem til at byde både børn og voksne velkommen til en aktiv sommer.
Kirkens Korshær Varmestue i Esbjerg har i samarbejde med Hus Forbi fokuseret på betydningen af demokratisk deltagelse for mennesker i udsatte livssituationer.
Varmestuen havde i går besøg af Hus Forbi, der gik i dialog med brugerne om det kommende folketingsvalg. Dette initiativ sikrer, at stemmer fra marginaliserede grupper bliver hørt og opmuntrer dem til aktiv deltagelse i demokratiet.
Kirkens Korshær betoner, at demokrati handler om værdighed og ligeværd, og de arbejder for at styrke deres brugeres stemme i samfundet uden at påvirke deres holdninger.
Esbjerg City inviterer alle til at nyde en solskinsfyldt weekend i byens charmerende midtby. Ugen har allerede budt på strålende sol, og nu ventes weekenden at følge trop, hvilket gør det til en oplagt mulighed for at opleve byens puls i forårsvejret.
Byens mange blomsterkrukker er allerede i fuldt flor, og Esbjerg City opfordrer både lokale og besøgende til at tage en afslappende spadseretur, nyde atmosfæren, og få sig en bid mad eller en kop kaffe udendørs. Med en bred vifte af butikker og caféer er der rig mulighed for at fange lidt sollys og D-vitamin. Kom forbi og bliv en del af det spirende forår i Esbjerg.
Festivalen Suset har annonceret, at alle U25 partoutbilletter nu er udsolgt. Arrangørerne takker for den store opbakning og ser frem til at feste med deltagerne på havnen den 21. og 22. august 2026.
Selvom U25-pakken er væk, er der stadig muligheder for at tage del i festlighederne. Både standard partoutbilletter og endagsbilletter er fortsat tilgængelige. Derudover kan festivalgængere også sikre sig VIP-billetter. Billetter kan købes via festivalens officielle hjemmeside.
EfB’s kvindehold og stab er hoppet ind i deres fodboldtrøjer i dag for at deltage i det landsdækkende initiativ #FodboldtrøjeFredag.
Dagen markerer en indsats for at samle støtte til Børnecancerfondens arbejde med at hjælpe kræftramte børn og deres familier. Det er partneren Danske Spil, der står bag initiativet.
Alle der ønsker at bidrage til den gode sag kan overføre et beløb til MobilePay-nummer 120506.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Så er der nyt fra RealMæglerne Esbjerg og Bramming
Esbjerg Kommunes Biblioteker glæder sig til at byde folk velkommen til et spændende foredrag med Anne-Grethe Bjarup Riis. Arrangementet finder sted den 17. marts på Hovedbiblioteket i Esbjerg. Biblioteket opfordrer interesserede til at sikre sig billetter gennem linket i kommentarsporet på deres Facebook-side. Dette er en oplagt mulighed for de kulturinteresserede at møde en markant skikkelse inden for dansk film og litteratur.