Den danske DJ og producer Faustix er annonceret som en del af programmet til Suset 2027, hvor han vil optræde fra vartegn Fyrtårnet. Arrangementet løber af stablen fra den 19. til den 21. august 2027. Faustix, der er kendt for sit gennembrud med Diplo-samarbejdet "Revolution", har opnået stor international succes med millionvis af Spotify-streams og mange månedlige lyttere. Hans optræden bliver en af hovedattraktionerne på sommerens festival. Billetter kan købes via Susets officielle hjemmeside.
Esbjerg IF92 Parasport kickstarter indendørssæsonen med træningssessioner i EFI Hallerne hver mandag.
Denne træning er en del af forberedelserne til det kommende indendørsstævne "Julebold På Heden", der finder sted den 5. december i Sportscenter Herning.
Spillerne ser frem til det hyggelige stævne, der traditionelt byder på masser af juleånd og parasport i topform. Brugerne kan følge med i opdateringerne via deres Facebook-side.
UngEsbjerg - Fritid opfordrer alle gamere til at komme ud af sofaen og deltage i deres ugentlige Mix Gaming-aftener. Hver tirsdag byder de på en aften fyldt med fællesskab og sjove gamingoplevelser.
Eventet sigter mod at gøre gaming til en social oplevelse, hvor deltagerne kan mødes og spille sammen ansigt til ansigt. For dem, der ønsker at deltage, er tilmelding mulig via UngEsbjergs hjemmeside, hvor flere detaljer om arrangementet også kan findes.
Den internationale ishockeyfest er skudt i gang i Esbjerg. Fredag tog Tjekkiet og USA sejre på åbningsdagen af kvindernes verdensmesterskab i ishockey.
Tjekkiet slog Østrig med en komfortabel 4-1 sejr, mens USA overbevisende besejrede Schweiz 7-0. Fans kan se frem til endnu en spændende kamp, når Tyskland møder Østrig lørdag aften klokken 19.00.
Hos Oplev Esbjerg kan du følge med i stemningen og få et indblik i den actionfyldte åbningsdag, der satte scenen for resten af turneringen.
Med kolleger fra MYRTHUE og Mit Vadehav deltog danske, tyske og hollandske formidlere i et inspirerende netværkstræf på den tyske vadehavsø, Føhr.
Træffet omfattede en 15 km vadevandring samt oplæg og diskussioner, som styrkede det trilaterale samarbejde om vadehavsformidling. Der var også tid til et kulturhistorisk besøg på det lokale museum. Aktiviteterne understøtter vidensdeling og netværksdannelse blandt landenes vadehavsprofessionelle.
Esbjerg City har officielt indviet julen med oplysningen af byens gader. Her er guirlander, snefnug, stjerner, nøddeknækkere, hjerter, nisser og mange andre hyggelige elementer. Fotos af den festlige dekoration kan ses i deres seneste Facebook-opslag.
Allerede nu kan byens borgere nyde de smukke lysskulpturer og gå på opdagelse gennem gaderne. Man kan også begynde at glæde sig til den 20. november, hvor juletræet og julehyttebyen vil blive tændt sammen med et traditionelt besøg fra Julemanden.
Ribe-Esbjerg HH har på deres Facebook-side annonceret, at Sasser Sonn forlader klubben, når sæsonen slutter. Selvom det er en trist besked for klubben, er der fortsat stor koncentration om de igangværende opgaver for sæsonen.
Dette markerer afslutningen på et kapitel for Sonn og klubben, hvor samarbejdet har været præget af dedikation og engagement. Interesserede kan finde yderligere oplysninger via klubbens hjemmeside, hvor der er en nærmere beskrivelse af situationen.
Fredag aften blev særlig for FDF Esbjerg 1. Sædding, der har slået lejr i Marbæk for at assistere deres unge detektiver.
Lejrdeltagerne fik fyldt energidepoterne op med velsmagende madpakker, kage og saft, mens aftenen bød på latter ved lejrbålet. En rolig nat venter nu efter en dag fyldt med hygge og detektivaktiviteter.
Lejren giver deltagerne en tiltrængt pause, og der er allerede forventning til morgendagens oplevelser.
Kølig start, tør dag og en lidt mildere eftermiddag. Dagens vejr holder sig tørt i hele Sydjylland, mens temperaturen stille og roligt kryber op fra morgenens lave niveau til en mere behagelig formiddag og eftermiddag.
Esbjerg Energy har netop annonceret tilføjelsen af Gemel Smith til deres ishockeytrup. Ifølge en pressemeddelelse delt på Facebook forventes Smith at tilføre både erfaring og fysik fra flere ligaer på topniveau verden over.
Sportschef Philip Larsen fremhæver, at Smith gennem sin karriere har vist imponerende statistikker og evner på isen. Hans styrke og størrelse gør ham særligt effektiv foran mål. Læs hele pressemeddelelsen på Esbjerg Energys hjemmeside for nærmere detaljer om denne spændende tilføjelse til holdet.
Esbjerg Parkrun er klar til at tage imod løbere til det ugentlige løb lørdag morgen kl. 9.00. I deres seneste Facebook-opdatering opfordrer de nye deltagere til at komme 10 minutter før start for en kort introduktion, hvis de aldrig har deltaget før.
Arrangementet, der traditionelt byder på motion og fællesskab, mangler dog stadig en frivillig fotograf til at fange øjeblikket under morgendagens aktiviteter. Løberne kan se frem til en energisk og munter start på weekenden.
UngEsbjerg byder unge til en hyggelig Advent Workshop den 25. november. Arrangementet er særligt til dem, der er flyttet hjemmefra eller drømmer om ekstra julehygge. Workshoppen giver deltagerne chancen for at designe og lave deres egen unikke adventskrans eller juledekoration.
UngEsbjerg sørger for materialer som grønt, lys og pynt, samt inspiration og kyndig vejledning for at fremme kreativiteten. Deltagerne skal blot medbringe en skål, bakke eller base til dekorationen. Det er en mulighed for at hygge sig og komme i julestemning sammen med andre kreative unge og derefter tage hjem med en personlig dekoration til december. Interesserede opfordres til at tilmelde sig via det medfølgende link.
Festivalen Suset annoncerer, at billetter til næste års festligheder nu er i salg til personer under 25 år samt studerende.
Arrangementet foregår fra den 19. til den 21. august 2027 på havnen og i Byparken og lover musik, fællesskab og glade dage. Festivalen opfordrer interesserede til at sikre sig billetter og blive en del af oplevelsen.
Billeder fra tidligere arrangementer viser, hvordan Suset skaber et livligt og imødekommende miljø, perfekt til at nyde sommerens sidste dage. Billetter kan købes på Susets hjemmeside.
UngEsbjerg indbød til en aften fyldt med chokoladeboller og Red Velvet Muffins i denne uges session af Kager, Desserter & Bagværk.
Deltagerne fik mulighed for at eksperimentere med opskrifter og finpudse deres teknikker i køkkenet, mens de arbejdede med både smag og æstetik.
Kurset førte til en imponerende række lækre boller og muffins, understreget af en fælles oplevelse af bageglæde og fællesskab. UngEsbjerg's initiativ er et tilbud til alle, der ønsker at fordybe sig i bagværkets verden.
Esbjerg Byhistoriske Arkiv har på Facebook delt historien om et trafikuheld fra 1969, der involverede en fiskeskipper og en pelsdyravler, og som følge åbnede op for hårrejsende manøvrer. Uheldet fandt sted den 5. november, og som beskrevet i avisen Aktuelt, lykkedes det den lokale frisørmester at undgå katastrofen ved resolut at sigte efter en lygtepæl.
I opslaget fremhæves de materielle skader, men heldigvis blev ingen personer ramt fysisk. Historien udfordrer følgere til at identificere det nøjagtige sted for uheldet og suppleres med et billede af Tonny Sørensen.