Om Restaurant The Grill
EfB inviterer både store og små fodboldfans til en særlig oplevelse på fredag, når Superliga-sæsonen for alvor begynder. For at sikre, at tilskuere i alle aldre kan være med, introducerer EfB et spændende Kids Corner ved stadion.
Her kan de yngste deltage i kreative aktiviteter som ansigtsmaling og design deres helt eget EfB-flag. EfB opfordrer familier til at være en del af fællesskabet og støtte holdet i jagten på succes.
I det eftertragtede Boldesager kvarter, tæt på skoler, indkøb og offentlig transport, præsenterer CIBO Ejendomskontor denne smukt vedligeholdte villa med tre etager og en tilhørende garage. Villaen er opført i røde sten og har en charmerende, ugenert lukket have med drivhus.
SGI-Fodbold herre senior skal i aften spille mod Bredballe IF i Jyllandsserien. Kampen finder sted i Østjylland, mere præcist på Bauhaus Park i Bredballe ved Vejle, klokken 19:00. Modstanderne fra Bredballe IF, sidste års vindere af JS1, kommer ind i kampen med 3 point på kontoen fra sidste sæson.
For det nyoprykkede SGI-hold er der tale om en spændende og udfordrende match. Aftenkampen kan følges live på SGI-Fodbolds YouTube-kanal, hvor klubben streamer opgøret.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Hjerting IF er klar til at byde velkommen, når Pigeraketten lander ved Hjertinghus tirsdag den 5. maj kl. 17.00. Arrangementet er målrettet piger i alderen 5-9 år og lover en dag fyldt med leg og aktivitet, inspireret af fodboldens verden.
Klubben opfordrer pigerne til at tage veninder, naboer og kusiner med for at gøre dagen endnu sjovere. Initiativet er en del af Pigeraketten, der skal fremme glæden ved sport blandt unge piger i området. Dagen bliver en mulighed for både lokale piger og dem fra omegnen til at deltage i en eftermiddag med nye venskaber og sjove oplevelser.
I påskeferien deltog 16 elever fra Esbjerg Gymnasium i Euroschoolssport i Maubeuge, Frankrig. Her konkurrerede de i forskellige sportsgrene såsom badminton, basketball og Hyrox mod elever fra flere europæiske lande som Frankrig, Belgien, Polen og Grækenland.
Deltagerne præsenterede et kulturelt indslag og serverede dansk mad og drikke samt fik mulighed for at udforske Lilles kunstmuseum i løbet af kulturdagen. Opholdet hos værtsfamilier gav dem også muligheden for at skabe internationale venskaber. Rejsen blev gjort mulig med støtte fra Young Drivers Køreskole Esbjerg.
EfB byder i morgen kl. 12.00 FC Fredericia velkommen i Future Cup-turneringen. Kampen finder sted på Jens Peder Hansens Vej, og alle interesserede opfordres til at komme og følge med fra sidelinjen.
Mens fansene er inviteret til at komme og støtte holdet, understreger EfB, at det ikke er tilladt at gå inden for indhegningen omkring banen.
I denne uge indtager Theodor sin plads hos Ribe-Esbjerg HH som nyhedsinteressant praktikant. Klubben annoncerer på deres Facebook-side, at Theodor vil få en alsidig oplevelse, hvor han skal prøve kræfter indenfor flere områder.
Med opgaver inden for administration, markedsføring, holdlederrollen, videoforberedelse og fysioterapi, får Theodor et unikt indblik i hverdagen hos en professionel herrehåndboldliga-klub. Ribe-Esbjerg HH ser frem til en spændende uge med deres nye medlem og byder ham hjerteligt velkommen.
Esbjerg Festuge, i samarbejde med Business Esbjerg og AL Sydbank, opfordrer lokale virksomheder til at tilmelde sig årets Business Battle.
Arrangementet finder sted torsdag den 18. juni på Torvet, hvor kolleger kan boltre sig på en kæmpe oppustelig bordfodboldbane. Holdene skal bestå af fem spillere hver, og der er lagt op til både sjov og netværksmuligheder i festlig ramme.
Da deltagelse sker efter "først til mølle"-princippet, opfordres interesserede til hurtigt at danne hold og tilmelde sig. Se mere på festugens hjemmeside for tilmelding og yderligere detaljer.
Det danske U17-landshold i badminton imponerede over påsken ved 6 Nations 2026-turneringen, hvor holdet spillede sig til en guldmedalje efter at have vist stort sammenhold og stærkt spil.
Maja Skjoldborg fra Badminton Esbjerg var en del af den succesrige danske trup, og klubben har delt den glædelige nyhed og lykkeønskninger til både Maja og resten af holdet på deres Facebook-side. Stort tillykke til de unge talenter!
Esbjerg Ishockey Klub reflekterer over en travl påskeuge for hele EIK-familien. Divisionsholdet har netop spillet afgørende kampe 2 og 3 og forbereder sig nu på at tage til Odense for at fortsætte deres kampserie med opgør 4 og 5. Klubben er taknemmelig for den fantastiske opbakning fra deres tilhængere, som har skabt en imponerende stemning.
I samme periode deltog U16-holdet i DM i Aalborg, hvor de leverede flotte præstationer. Herning løb af med guldet, og Esbjerg Ishockey Klub sender dem et stort tillykke. U14-holdet opholder sig i Tjekkiet, og klubben ser frem til at høre om deres oplevelser.
Som is-sæsonen nærmer sig sin afslutning, er klubben ved at gøre klar til at tage hul på sommertræning om cirka to uger.
Esbjerg Spejdermuseum deler indblik i deres omfattende samling af spejdersangbøger. En særlig sang, "Tænd op vor ild", nævnes hyppigt af Flemming som en rigtig spejdersang, og mon ikke den også blev sunget af Esbjerg 3. trop i blæsende vejr tilbage i 1940/41.
Museet, som huser sangbøger fra alle korps, har noget for enhver lejlighed. Den ældste bog i samlingen er "FDF Sang" fra 1911, efterfulgt af blandt andre "Sangbog for danske Spejdere" fra 1920 og "Sangbog for danske Pigespejdere" fra 1925. Samlingen vidner om en rig spejderhistorie i Danmark.
Esbjerg fB åbner for byens største fredagsbar denne fredag, før det afgørende opgør mod Hvidovre. Kl. 17.00 begynder festlighederne på forpladsen ved Blue Water Arena, hvor der bydes på spændende aktiviteter for både børn og voksne.
Arrangementet byder på DJ-musik og en livlig atmosfære. Gæster kan nyde Mikkeller-fadøl under happy hour med to-for-én tilbud og prøve de mange foodtrucks, der er til stede.
EfB opfordrer alle til at komme tidligt, tag familie og venner med og hjælpe med at sætte den rette stemning på Gl. Vardevej. Billetter kan købes online, så man er sikret en plads til kampen.
Suset forbereder sig på en festlig weekend på havnen, uanset hvad vejrguderne måtte byde på. Arrangementet finder sted den 21. og 22. august. På deres Facebook-side opfordrer Suset til at håbe på solguderne, men forsikrer samtidig om, at regn ikke vil sætte en stopper for festlighederne.
Fotos af Mathias Engmark, Nadja Andersen og Jeppe Høgh er allerede blevet delt, og Suset håber at se mange deltagere glæde sig til musik og samvær.
Esbjerg Ensemble inviterer til en sprudlende promenadekoncert i Musikhuset Esbjerg den 8. maj. Publikum kan glæde sig til en aften fyldt med overdådig musik og velkendte ørehængere.
På scenen vil den talentfulde Laura Helene Hansen optræde sammen med Mathias Hammer og Jens Søndergaard. Ensemblet lover en festlig aften, hvor musikken bliver fejret i smukke omgivelser.
Billetter til koncerten kan købes via Musikhusets hjemmeside.