UngEsbjerg indbyder børn og betydningsfulde voksne til en hyggelig eftermiddag i køkkenet. Det sker i Bramming, hvor der er fokus på fællesskab og bagedyst.
Arrangementet "Bagning med bedste" er åbent for alle, der ønsker at skabe minder og glæde gennem bagning. Det behøver ikke nødvendigvis være en bedsteforælder; både onkler, tanter eller andre vigtige voksne er velkomne.
Der lokkes med smil, grin og lækre kager, når deltagerne sammen kan finde fornøjelse i den fælles aktivitet. Tilmelding er mulig via UngEsbjergs tilmeldingslink.
Esbjerg Energy har åbnet forstemningen til ‘Årets Spiller’ for sæsonen 25/26, og de inviterer både fans og hockeyentusiaster til at deltage. Med grundspillet mod sin afslutning er det tid til at vælge den spiller, der har vist det ypperste på isen, gennem imponerende præstationer og unik Energy-ånd.
Afstemningen løber frem til den 3. marts, og fans har mulighed for at stemme via et online link eller gennem Metal Liga-app'en. Resultatet vil blive offentliggjort under kampen mod Rødovre Mighty Bulls den 8. marts. Esbjerg Energy opfordrer folk til at dele oplevelsen og give deres favoritspillere den fortjente anerkendelse.
Esbjerg ENERGY er klar til at møde Frederikshavn White Hawks i aftenens kamp i Metal Ligaen, hvor bussen har sat kurs mod toppen af Danmark.
Kampen finder sted på Nordjyske Banks is, og face-off er sat til kl. 19.00. Esbjerg ENERGY opfordrer deres fans til at følge spændingen hjemmefra ved at streame kampen direkte på direktesport.dk/ishockey.
Mødrehjælpen Esbjerg lokalforening og butik står foran en flytning fra Kirkegade til Kongensgade 28, hvor større omgivelser venter. Med de ekstra kvadratmeter ser de frivillige frem til at tilbyde udvidede faciliteter for familier, som bl.a. inkluderer tøjvask og forskellige gavepakker.
Åbningsdagen på den nye adresse er endnu ikke fastlagt, men forventes at finde sted i løbet af maj. Indtil da vil butikken i Kirkegade langsomt blive tømt, mens kunder stadig er velkomne. Flytningen markerer en spændende fremtid for Mødrehjælpen og de familier, de støtter i Esbjerg.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Startende fra lørdag kan EfB-fans igen deltage i konkurrencer gennem klubbens fan-app. Ved at stemme på "Kampens Spiller" eller gætte det korrekte tilskuertal kan brugerne vinde attraktive præmier.
EfB opfordrer alle fans til at opdatere appen og logge ind for at være klar til weekendens muligheder for at engagere sig og vinde.
Er du under 25 år og klar til fest? Suset annoncerer U25 partoutbilletten, der giver unge adgang til hele festivalen, der finder sted på havnen.
Med gyldige billetter kan du og dine venner opleve suveræne dage den 21. og 22. august 2026. Fotos af fotograferne Mathias Engmark, Sofie Thyme, Nadja Andersen, William Solo og Emil Stender, lover en visuel fest. Køb billet via det angivne link og gør jer klar til en unik musik- og festivaloplevelse. På gensyn på havnen!
Kulturskolen Esbjerg slår dørene op for en sjov og musikfyldt eftermiddag tirsdag den 10. marts. Alle børn i 1.-4. klasse er velkomne til at deltage i en korworkshop.
Arrangementet finder sted fra kl. 16:00 til 17:00 i skolens lokaler på Islandsgade 50. Ingen forhåndstilmelding er nødvendig, så børn kan blot møde op og nyde en time fyldt med sang og leg.
Esbjerg Kommune inviterer forældre til at give deres børn i 2.-9. klasse en uge fyldt med eventyr og fællesskab på Rendbjerg Feriekoloni.
Feriekolonien byder på aktiviteter som lejrbål, svømmeture og boldspil samt kreative udfoldelser og nye venskaber. Der er planlagt fire kolonier, hver med otte dages varighed, i perioden fra uge 27 til 32.
Sidste frist for at ansøge om en plads er den 15. marts, og Esbjerg Kommune opfordrer interesserede til at læse mere på deres hjemmeside og sikre sig en af de eftertragtede pladser.
Fra hyggelige strikkesessioner til livlige caféer, Sognegården i Bryndum byder på en række arrangementer for alle interesserede i Esbjerg. Uanset om du er til håndarbejde, socialt samvær eller en god frokost, er der noget for enhver.
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Efter et kvart århundrede som formand for Spangsbjerg IF træder Peter Madsen tilbage, hvilket markerer afslutningen på en bemærkelsesværdig indsats for klubben. Hans tid som formand er blevet kendetegnet ved engagement, stærkt lederskab og en stabil grundlæggelse af klubben.
I stedet tiltræder den tidligere næstformand, Per Kjær, som ny formand. Per kender allerede klubben indgående og har lovet at bygge videre på Peters arv. Klubben ser frem til at fortsætte sin udvikling under Pers ledelse, med en solid position takket være Peters mangeårige dedikation.
EfB har modtaget en generøs donation på 155.000 kr. fra AL Sydbank, der blev overrakt på scenen i Musikhuset Esbjerg den 16. februar.
Denne støtte vil gøre en betydelig forskel i foreningen og bidrage til udviklingen af pige- og kvindefodbold i klubben. EfB ser frem til forårssæsonens start i marts, hvor de igen skal spille om point.
Falck Esbjerg, en del af Sydvestjysk Brandvæsen, prioriterer både uddannelse og praktiske øvelser for deres brandmænd, som får omkring 300 timers uddannelse årligt. I denne uge har stationen fokus på CBRNE-øvelser, som omfatter brugen af deres nye trænings kemikaliedragter. Øvelserne er en del af hverdagen, og Falck Esbjerg stræber efter at skabe realistiske scenarier for at holde brandmændene skarpe og effektive i deres arbejde. Hver dag rundes af med fælles fysisk træning for at styrke holdånden og den fysiske robusthed.