Start din karriere som trainee i Det Faglige Hus, hvis du er vild med tal og paragraffer.
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Kulturskolen Esbjergs billedkunstelever har i øjeblikket kastet sig over temaet "Nuancer af blå", hvor de eksperimenterer med forskellige teknikker og udtryksformer.
Eleverne arbejder selvstændigt og kreativt med alt fra tegning og maleri til skulpturer lavet i blå skumplader og blåler, samt blå mosaikværker og linoleumssnit. Projektet er en del af skolens fokus på at stimulere elevernes kunstneriske potentiale ved at lade dem udforske og fortolke farvernes mange aspekter.
Esbjerg ENERGY inviterer deres dedikerede fans til at stemme på månedens spiller, og det er jer, der får afgørelsen. Initiativet, lanceret i samarbejde med Faxekondi Pro, gør det muligt for fans at anerkende præstationer fra holdets mest iøjnefaldende spillere.
Stemmen kan afgives online frem til 2. februar kl. 23.55, og den heldige vinder vil blive overrasket på isen til kampen den 6. februar. Esbjerg ENERGY håber på stor deltagelse og engagement fra deres fans i denne fejring af holdets styrker og fællesskab.
EfB stiller et længere interview med Benjamin Hvidt til rådighed i deres app. Midtbanespilleren reflekterer over sin tilbagevenden til banen i kampen mod Silkeborg i fredags.
Fans kan få et indblik i Hvidts oplevelser og følelser omkring comebacket ved at lytte til interviewet. EfB opfordrer interesserede til at bruge deres app for adgang til den fulde samtale.
Ribe-Esbjerg HH udtrykker deres opbakning til Elvar, der er med i det islandske landshold under den igangværende slutrunde. Selvom Elvar endnu ikke har været med på holdkortet, er han stadig en del af holdet, og der er stor opbakning fra klubben.
Dagens kamp står mod Schweiz, og klubben sender deres varmeste hilsener til både Elvar og resten af det islandske landshold. Via deres opslag på Facebook håber Ribe-Esbjerg HH på en stærk indsats og ønsker Elvar al held og lykke.
UngEsbjerg åbner dørene for både begyndere og erfarne kortspillere i Esbjerg, Bramming og Ribe ved at lancere et Magic: The Gathering-hold. Dette spændende nyt initiativ inviterer alle "planeswalkers" til at dykke ned i det populære kortspils verden.
Holdet vil være et samlingspunkt, hvor deltagerne kan bygge decks, forme alliancer og udfordre hinanden i taktisk kamp om at blive de bedste på bordet. UngEsbjerg opfordrer interesserede til at tilmelde sig og opleve magiens univers ved at følge linket på deres Facebook-side.
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Seneste opdateringer fra Syd- & Sønderjyllands Politi på X: https://t.co/mLGoH4LQgM
Kom og vær med til hyggelige og kreative dage i Sognegården i Bryndum. Her kan du deltage i strikkeaktiviteter, herrefrokoster og lørdagscaféer med masser af samvær og samtaler i gode omgivelser. Uanset om du er til håndarbejde eller socialt samvær, er der noget for enhver.
ESE Festival har for første gang bragt lys og liv til Esbjerg i januar. Over ni dage har festivalen skabt en række oplevelser, der både engagerede og fangede de besøgendes opmærksomhed.
ESE Ambassaden, der fungerede som festivalens hjerte, blev et populært mødested for mange nysgerrige sjæle, som ofte blev længere end planlagt.
Fra arrangørernes side udtrykkes der stor tak til alle deltagere og bidragydere, som gjorde festivalens debut til en succes.
Ribe-Esbjerg HH har netop udgivet den nyeste udgave af deres populære magasin. Magasinet kan både læses i fysisk format og digitalt online.
Fans har mulighed for at få et fysisk eksemplar, når holdet møder Nordsjælland den 5. februar i Ribe Fritidscenter. Derudover stiller klubbens samarbejdspartnere også magasinet til rådighed for deres kunder i denne og næste uge.
Den digitale version af magasinet kan findes via et link i Ribe-Esbjerg HH's seneste Facebookopslag.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Ved Vejrup Børneby begyndte den kolde og mørke mandag morgen i Den Sureste Uge med en særlig anerkendelse til de lokale skolepatruljer. På trods af vejret stod patruljerne klar til at sikre børns tryghed på vej til skole, og blev mødt med en flagallé og blev forkælet med fastelavnsboller og varm kakao.
Esbjerg Kommune og Syd- og Sønderjyllands Politi deltog i fejringen for at takke skolepatruljerne for deres engagement, som hver dag bidrager til sikkerheden på skolevejene. Opfordringen til lokale bilister er at vise deres støtte i denne uge ved at vinke, smile og give en thumbs up til skolepatruljerne.