Esbjerg ENERGY opfordrer alle ishockeyfans til at være med, når kvartfinaleserien fortsætter på Granly Hockey Arena. Klubben inviterer til en stemningsfyldt aften, hvor publikum er en vigtig del af den intense kampatmosfære, der kan løfte holdet i afgørende øjeblikke.
Dørene åbner kl. 18.00, og pucken ryger i spil kl. 19.00. Sæsonkortholdere får tidlig adgang fra kl. 17.45. Billetter kan købes på deres hjemmeside, og for dem der ikke kan være fysisk til stede, er der mulighed for at streame kampen live på direktesport.dk.
Esbjerg Kommunes Biblioteker inviterer til en tankevækkende aften med filosof Jakob Lovas, der vender tilbage med det populære format "Gå til filosofi". Arrangementet finder sted torsdag den 19. marts kl. 19 på Hovedbiblioteket, Nørregade 19 i Esbjerg.
Jakob Lovas vil udfordre publikum til at genoverveje arbejdslivets rolle gennem provokationer og eksperimenter. Baseret på sine egne erfaringer med at træde ud af det traditionelle arbejdsliv, stiller Lovas spørgsmål som: Hvorfor arbejder vi, som vi gør? Arrangementet er åbent for alle, også for dem, der deltager for første gang. Der findes yderligere information og billetlink i kommentarfeltet under det tilhørende opslag på Facebook.
Esbjerg Motorsport har fået en uventet start på året, da en af deres kørere, PUK, blev involveret i et styrt under et løb. På en Facebook-opdatering informerer klubben om, at PUK er blevet kørt til sygehuset for yderligere undersøgelser.
Klubben følger situationen nøje og lover at opdatere deres følgere om PUKs tilstand. De opfordrer samtidig lokalsamfundet til at sende PUK deres bedste tanker i denne svære tid.
Oplev Esbjerg har annonceret de første musiknavne til Esbjerg Festuge 2026, som vil præge Torvets scene med koncerter.
På det foreløbige program står prominente navne som Madsen, Burhan G, Kundo, Lord Siva, Ozzy og Die Herren, der alle lover at levere uforglemmelige musikoplevelser.
Festivalen har flere navne i vente, og interesserede opfordres til at holde øje med opdateringer på deres Facebook-side samt det fulde program på esbjergfestuge.dk.
Esbjerg Kommunes Biblioteker inviterer lokalsamfundet til en aften fyldt med poesi og performance torsdag den 26. marts. Arrangørerne lægger op til en spændende oplevelse med Peter Dyreborg, kendt for sin unikke blanding af digtoplæsning, foredrag og historiefortælling, krydret med et strejf af comedy.
Det er en aften, hvor kulturel nysgerrighed kan blomstre, og hvor både Henrik Nordbrandt og byens egen tilhørsforhold til eventet vil blive udforsket. For mere information om arrangementet kan interesserede læse videre på EsbjergLiv.dk, den lokale onlineavis, der dækker begivenheden.
Orienteringsklubben Esbjerg stillede talstærkt op til DM-nat med seks løbere, der kæmpede sig igennem skoven i nattens mørke.
Jacob Daugaard sikrede sig en flot 3. plads i H35-kategorien, mens Kristian Kramers Sørensen tilbragte 2,5 timer i den udfordrende rute. Ole var tæt på triumf med kun tre minutter fra sejr i H65. Klubben fejrer også indsatsen fra Sebastian, Rudolf og Louis, der alle bidrog til en stærk præstation.
EfB har delt et nyt interview i deres fan-app, hvor Anton Skipper udtrykker sin ærgrelse over dagens kamp. Skipper fremhæver også den store opbakning fra klubbens fans, som var til stede.
Interviewet er tilgængeligt i klubbens dedikerede fan-app, hvor brugerne kan se hele samtalen og få indsigt i spillerens reaktioner. EfB opfordrer deres tilhængere til at downloade appen for at få adgang til dette og andre eksklusive indhold.
Esbjerg Energy kunne ikke sikre sig en sejr, da de onsdag spillede mod Rungsted i den anden kvartfinalekamp. Kampen endte med en sejr til Rungsted, og dermed er stillingen i finaleserien 1-1 efter to intense opgør.
Selvom Esbjerg Energy forsøgte at ændre kampens udfald ved at spille med tomt mål, lykkedes det ikke at score det afgørende mål, der kunne have sendt kampen i overtid. Esbjergs mål blev sat ind af Grayson Downing med assister fra Kevin Spinozzi og Rasmus Bjerrum.
For dem der missede iskampen, er der mulighed for at gense den på DirekteSport.dk.
Esbjerg Ishockey Klubs U14-hold kunne i weekenden fejre en flot sølvmedalje ved de jyske mesterskaber i Frederikshavn.
Holdet leverede en solid indsats i turneringen, men måtte til sidst se sig slået af Aalborg i den afgørende kamp, som endte 2-1. Klubben udtrykte stolthed over præstationen i deres Facebook-opslag og sendte et stort tillykke til spillere og trænere for deres indsats.
I weekenden deltog spillere og trænere fra Badminton Esbjerg i de danske ungdomsmesterskaber, der fandt sted i Brøndby Hallen.
Denne storstilede turnering repræsenterede de bedste unge spillere i U13, U15, U17 og U19 kategorierne. Esbjergs atleter lagde en stærk indsats og opnåede kvartfinalepladser på tværs af flere årgange, men vendte hjem uden medaljer.
Det sociale fællesskab og de erfaringer, spillerne tog med sig, betragtes dog som værdifulde. Klubben ser frem til at vende stærkt tilbage næste år.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Ribe-Esbjerg HH er klar med en spændende konkurrence, der kan vække stor interesse blandt håndboldfans. Klubben udlodder en signeret REHH-trøje i størrelse XL med nummer 10 på ryggen, signeret af deres spiller Jerry Tollbring. Udover trøjen kan vinderen også se frem til fire billetter til hjemmekampen mod Fredericia den 24. marts.
For at deltage skal man like opslaget og kommentere på, hvem man mener skal tage del i konkurrencen. Klubben trækker lod blandt de heldige deltagere mandag den 23. marts. Dog skal deltagerne være opmærksomme på, at Facebook og Meta ikke har nogen tilknytning til konkurrencen. Held og lykke til alle deltagere!
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Esbjerg. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Esbjerg er fyldt med spændende aktiviteter i den kommende uge. Der er alt fra musikalske dokumentarfilm, sportsaktiviteter for unge til stand-up shows, der vil få dig til at grine højlydt.
Esbjerg Kommunes Biblioteker inviterer filminteresserede til at nyde månedens gratis film på Filmstriben. I marts er det den anerkendte "Songs My Brothers Taught Me" af instruktøren Chloé Zhao, der er tilgængelig uden brug af point.
Filmen tilbyder en nøgtern og ærlig skildring af dagliglivet på Pine Ridge Indian Reservation i South Dakota. Den berører emner som søskendekærlighed og frygten for det ukendte - alt sammen uden en politisk tone.
Biblioteket opfordrer alle, der endnu ikke er brugere af Filmstriben, til at tilmelde sig og udforske de mange filmtilbud, der er tilgængelige. For yderligere detaljer, henvises der til kommentarsporet på Facebook-opslaget.