Oplev den perfekte kombination af central bylivstil og ro i denne indflytningsklare ejerlejlighed på 56 m² i Esbjerg. RealMæglerne Esbjerg har denne charmerende høj stuelejlighed uden indkig fra gaden til salg. Ideel for både unge studerende og modne par, tilbyder lejligheden en totalrenoveret opholdsafdeling med moderne bekvemmeligheder og 5 parkeringspladser efter først-til-mølle princippet.
EfB giver fans en sidste chance for at deltage i deres konkurrence om et gavekort på 2.400 kr. til SPORT 24. Konkurrencen, der fokuserer på bordfodboldparrene Lucas/John og Line/Frederikke, afsluttes i dag klokken 10.00.
Deltagere kan gennem EfBs app stemme på deres favoritter under "stories". Det kræver blot, at man er logget ind på appen, som kan downloades gratis via efb.dk.
Er du vild med søde sager og den kreative proces bag? UngEsbjerg åbner for tilmeldinger til endnu et populært bolsjekursus, som finder sted den 19. februar fra klokken 16 til 19.
Deltagerne får en unik oplevelse med at kreere deres egne hjemmelavede bolsjer og eksperimentere med forskellige smage og farver. Tidligere kurser blev hurtigt udsolgt, så interesserede opfordres til at sikre sig en plads på UngEsbjergs hjemmeside. Tag en ven med og tilbring nogle hyggelige og kreative timer sammen.
Esbjerg byder på en uge fyldt med spændende aktiviteter, der spænder fra maleri og musik til sport og julehygge. Gå ikke glip af disse begivenheder, der henvender sig til både unge og voksne med interesse for kunst, sport og naturskønt fællesskab.
Foreningen Mennesker Mødes Esbjerg er i øjeblikket på byrundtur i Berlin, hvor medlemmerne, herunder Peter Christian, gør sig nye oplevelser.
Dagens opdagelser bragte dem forbi den eksklusive restaurant på hotel Valdorff Astoria, et af Berlins fineste hoteller. Her nød de en frokost med stofservietter og retter af høj kvalitet.
Aftenen byder på et stort show for deltagerne, som et led i deres kulturelle udflugt. Foreningen giver via Facebook deres følgere et indblik i de spændende aktiviteter i den tyske hovedstad.
Heidi Skydt kunne fredag fejre en særlig vinderoplevelse, da hun fik titlen som årets vinder af Den Ultimative Juleshoppingtur i Esbjerg City.
Begivenheden, arrangeret af Esbjerg City, bød Heidi og hendes mor på en dag med luksus, der inkluderede ekstra service, transport i limousine og en lækker frokost på Esbjerg Street Food.
Med vinderkuponen indløst hos Tøjeksperten, blev shopping for 20.000 kr. i byens butikker en mindeværdig kombination af julegavekøb og selvforkælelse.
Esbjerg City takker alle de deltagere, som var med i julekonkurrencen og glæder sig over den lokale opbakning. Tillykke til Heidi med den specielle oplevelse.
Suset fejrer 3. søndag i advent med en kreativ konkurrence på Facebook, hvor deltagere har chancen for at vinde to billetter til næste års festival.
For at deltage skal man pakke to billetter til Suset ind på en sjov måde og derefter dele et billede af kreationen. Enten ved at poste det i kommentarsporet på konkurrenceopslaget eller sende det til en e-mailadresse.
Konkurrencen løber indtil den 15. december klokken 10, og den heldige vinder, der præsenterer det mest kreative bud, vil blive kontaktet direkte. Suset Festivalen 2026 finder sted den 21. og 22. august på Esbjerg Havn.
Esbjerg Energy inviterer alle ishockeyfans til at deltage i deres adventskonkurrence, hvor man kan vinde en præmie ved at gætte farven. Rasmus Bjerrum, spiller nummer 27, fremviser præmien, og alle deltagere kan skrive deres bud i kommentarfeltet under opslaget.
Konkurrencen stopper mandag morgen kl. 8.00, hvor den heldige vinder vil blive udtrukket. Esbjerg Energy understreger, at konkurrencen foregår uafhængigt af Facebook. Held og lykke til alle deltagere!
Fra januar 2026 tilbyder UngEsbjerg et nyt motorlærehold for unge med interesse i motorer og mekanik. Holdet starter den 7. januar og kører hver onsdag fra kl. 16.00 til 18.30.
Deltagerne får mulighed for at lære om motoropbygning, brug af værktøj og at udføre små reparationer. Der stilles ingen krav til tidligere erfaring, kun en lyst til at dykke ned i det praktiske. Ungdomsskolen opfordrer interesserede til at tilmelde sig via deres hjemmeside.
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Drømmer du om en fuldkommen totalrenoveret oase lige i hjertet af Esbjerg? Så tag et kig på denne indbydende lejlighed, der nu udbydes af ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde. Beliggende i en velholdt ejendom fra 1909, forener boligen historie med moderne New Yorker-stil. De 86 lyse kvadratmeter byder bl.a. på stilfuldt HTH-køkken, sildebensparket og rustikke murstensvægge.
Ventilen Esbjerg inviterer alle lokale til en hyggelig aften med pakkeleg på tirsdag. Organisationen opfordrer deltagerne til at medbringe en pakke til en værdi af 20 kroner, som kan deles i to mindre gaver, hvis man ønsker det.
Arrangementet er en del af de juleaktiviteter, der tilbydes, og Ventilen Esbjerg ser frem til at fejre sæsonen med sjov og fællesskab. Deltagere kan se frem til en aften fyldt med julehygge og godt selskab. 🌲🎅🏼
Fra næste år kan børn i 0. og 1. klasse på Bakkeskolen i Esbjerg deltage i billedkunstundervisning arrangeret af Kulturskolen Esbjerg. Den nye mulighed åbner op for kreative udfoldelser for de yngste elever, og tilmeldingen er allerede i gang.
Interesserede forældre kan tilmelde deres børn via kulturskolens hjemmeside. For yderligere spørgsmål kan man kontakte Kulturskolen Esbjerg via mail eller telefon.
Hos KFUM-Spejderne i Esbjerg V har du nu mulighed for at købe et flot juletræ, samtidig med at du støtter det lokale spejderarbejde.
Salget foregår foran Fourfeld Ældrecenter på Eriksensvej 2 i Esbjerg V, hvor spejderne står klar i weekenderne. Der er også mulighed for selvbetjening uden for de bemandede tider.
Indtægterne hjælper med at finansiere transport til spejderlejre, så alle spejdere kan deltage, uanset afstanden til destinationen. Kig forbi for at finde dit juletræ og få en snak med spejderne, der står klar med smil og julehumør.