Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
3 timer siden

Aalborg Håndbold gæster Blue Water Dokken i topopgør

Lørdag d. 7. marts kl. 16:00 får Blue Water Dokken besøg af de forsvarende danske mestre fra Aalborg Håndbold. Ribe-Esbjerg HH byder på en spændende håndbolddyst, når ligaens nummer ét står overfor deres hold.

Aalborgs stjernespækkede mandskab møder op til kamp, og Ribe-Esbjerg HH håber at kunne presse mestrene med støtte fra fyldte tribuner. Arrangementet markerer en vigtig dag for fans af begge hold.

Billetter til kampen kan nu købes via klubbens hjemmeside, hvor der opfordres til at sikre sig en plads og bidrage til festlighederne.

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg Energy tager imod Rungsted i Granly Hockey Arena

Hockeysæsonen er tilbage, og Esbjerg Energy er klar til at møde Rungsted torsdag aften i Granly Hockey Arena. Dørene åbner kl. 18.00, men sæsonkortholdere kan komme ind allerede kl. 17.45.

Efter kampen tilbydes de første 500 ved hovedindgangen en gratis Grab N Go på Faxe Kondi Eksotisk, så det er værd at blive hængende efter slutfløjt.

Billetter kan købes online, og kampen bliver også streamet på direktesport.dk.

Lokalt nyt
2 timer siden

Esbjerg Kommune deltager i anti-voldskampagne for børn

I dag skydes en landsdækkende kampagne i gang, som sætter fokus på at stoppe vold mod børn. Kampagnen sker i samarbejde med Esbjerg Kommune, der er en del af et partnerskab mellem politi, kommuner og diverse organisationer.

I kommunen understreger man, at vold mod børn er et landsdækkende problem, hvor hvert 6. barn er berørt. Formålet med kampagnen er at opfordre borgere til at sige fra, hvis de er bekymrede for et barn, og på den måde hjælpe med at skabe en barndom uden vold.

Lokalt nyt
2 timer siden

Esbjerg-fans klar til fælles fan-march til stadion

Nordvestkurve Esbjerg inviterer alle fodboldentusiaster til en stemningsfyldt fan-march fra Skolegade til Blue Water Arena inden forårspremieren.

Arrangementet finder sted inden sæsonens første hjemmebaneopgør, hvor stadionomgivelserne åbner kl. 11.00. Her bydes der på aktiviteter for både store og små, alt sammen i en festlig atmosfære, der skal sætte den helt rigtige fodboldstemning.

Kilde: EfB
Lokalt nyt
2 timer siden

Vinderchancer i Esbjerg: Vind billetter til Elvis-filmkoncert

Esbjerg City og Nordisk Film Biografer Esbjerg har lanceret en konkurrence, hvor deltagerne kan vinde en unik filmoplevelse. I forbindelse med koncertfilmen “EPIC: Elvis Presley in Concert” trækkes to heldige vindere på henholdsvis Facebook og Instagram den 27. februar.

Hver vinder modtager to billetter til luksusstole i biografen samt forfriskninger bestående af popcorn og sodavand. For at deltage skal man kommentere opslaget med navnet på den person, man vil tage med i biografen. Filmen præsenterer sjældne optagelser og lyd fra Elvis Presleys ikoniske 70’er-koncerter og er instrueret af Baz Luhrmann.

Esbjerg City advarer om mulige falske profiler og understreger vigtigheden af kun at reagere på beskeder fra deres officielle konto.

Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Lokalt nyt
3 timer siden

Ændret tidsplan for åbent hus hos Esbjerg Cricketclub Vestjyden

New in Esbjerg oplyser om en tidsændring for åbent hus arrangementet hos Esbjerg Cricketclub Vestjyden. Arrangementet finder sted lørdag den 28. februar fra kl. 12-14.

Arrangementet er en mulighed for både socialt samvær og at udforske klubbens tilbud. Gymnastiksalen vil i dagens anledning være delt, så kvinder kan bruge den ene side og unge den anden. Interesserede opfordres til at tilmelde sig via det angivne Facebook-link for yderligere information.

Lokalt nyt
4 timer siden

KFUM spejderne Esbjerg V fejrer tænkedag med refleksion

KFUM spejderne Esbjerg V gruppe mindes og fejrer den årlige Tænkedag ved at opfordre spejdere til at reflektere over spejderlivets dybeste værdier.

I et opslag på Facebook understreger gruppen, hvordan aktiviteter som bål, mærker og knob kun udgør en del af spejderoplevelsen. Under overfladen styrker spejderlivet selvtillid, samarbejde, venskaber og mod, hvilket giver de unge evnen til at tage ansvar og tro på sig selv. Denne dag markerer en global tradition, hvor spejdere tænker på forbindelserne mellem lande, kulturer og forskelligheder.

Lokalt nyt
4 timer siden

Visuelt overblik over FOLK & FÆSTIVAL 2027 delt på Facebook

Som forberedelse til FOLK & FÆSTIVAL 2027, der løber af stablen fra den 4. til 6. februar, har festivalgæst Christine Rewitz grebet til moderne kreativitet for at få styr på det omfattende kunstneriske program.

På Folk & Fæstivals Facebookside er hendes visuelle tableau, skabt for at skabe overblik og måske lidt grin med "Find Holger", nu delt med alle interesserede.

Opslagstavlen
Sponsoreret
16 timer siden
Lokalt nyt
19 timer siden

Esbjerg Svømmeklub udmærker sig ved Kolding-stævne

Esbjerg Svømmeklub havde en weekend fyldt med stærke præstationer ved Dronning Dorothea Cup i Kolding. Fra fredag til søndag deltog 15 svømmere sammen med deres træner, Jakob Mose, og blev støttet af dedikerede forældre, som tog rollerne som holdledere, officials og chauffører. Stævnet bød på imponerende personlige forbedringer og medaljehøst for klubben.

Sideløbende var klubbens ES4-hold på en træningsweekend i Sportium Varde, hvor 14 svømmere deltog i intensive træningspas suppleret med sociale aktiviteter som bowling og hyggesnak. Trænerne blev takket for deres engagerede indsats, og faciliteterne i Varde blev varmt anbefalet til andre klubber.

Lokalt nyt
19 timer siden

EfB's kvindehold mødte Viborg FF i træningskamp

EfB kvindeholdet testede formen i en træningskamp mod Viborg FF onsdag. Holdopstillingen talte stærke navne som Cecilie Bæk og Laura Morgenstjærne, mens Mathilde Uhd og Jane Jeppesen også var blandt de startende.

På bænken kunne trænere blandt andre gøre brug af Line Snitgaard og Mathilde Enemark. Kampen bød på nye muligheder for taktik og samspil for truppen, før den kommende sæson for alvor går i gang.

Kilde: EfB
Lokalt nyt
20 timer siden

Ribe-Esbjerg HH inviterer U17-spillere til åben træning og infomøde

Ribe-Esbjerg HH Ungdom åbner op for spændende muligheder for unge håndboldspillere fra årgangene 2009 og 2010. I samarbejde med SGI Håndbold, Team Esbjerg HK, Ribe HK og Bramming Idrætsefterskole, inviterer klubben til en åben træning og informationsmøde.

Åben træning og informationsmødet henvender sig både til nuværende spillere fra moderklubberne og andre interesserede, herunder dem, der planlægger et efterskoleophold. Arrangementet er en del af klubbens udvidelse, efter U19 og U23 har været i fokus siden sommeren 2025.

Interesserede kan tilmelde sig hos Preben Andersen via e-mail senest onsdag d. 11. marts.

Lokalt nyt
20 timer siden

Team Esbjerg går efter sejr mod Metz trods sikret placering

Selvom Team Esbjerg allerede har sikret sig tredjepladsen i EHF Champions League gruppespillets sidste runde, går holdet stadig på banen for at kæmpe mod franske Metz.

Klubben har allerede fundet sin modstander til ottendedelsfinalen, men ønsker stadig at afslutte gruppespillet stærkt. Det understreges, at kampen ikke handler om at vinde for enhver pris, men snarere om sportslig integritet og holdånd.

Opslagstavlen
Sponsoreret
20 timer siden

Nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde, RealMæglerne Esbjerg og Bramming og ROSENGREEN

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage