Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
1 time siden

Alabaster Festival byder på gratis bogaktiviteter i Esbjerg

Esbjerg Kommunes Biblioteker inviterer børn og unge til anden dag af Alabaster Festival i Musikhuset fra kl. 10-15. Festivalen, der fokuserer på litteratur for de yngre generationer, byder på forskellige aktiviteter som tegning, leg og historieoplæsning.

Besøgende kan også deltage i en unik udfordring ved bibliotekets stand: Se, hvor mange skridt man kan gå med en bog på hovedet for chancen at vinde en bog. Festivalen er gratis, og bibliotekerne ser frem til endnu en dag fyldt med feststemning.

Lokalt nyt
24 minutter siden

Magiske oplevelser på FDF Esbjergs lejr for børn

FDF Esbjerg 1. Sædding afsluttede deres lejr, hvor børnene har stiftet bekendtskab med magiske temaer. Ifølge deres Facebook-opslag blev de sidste to magier udforsket på lejrets sidste dag med fortællinger om Spireskaberne og Bølgebærerne.

Spireskaberne symboliserede liv og håb, hvor små handlinger som et kram kan sprede glæde. Bølgebærererne delte visdom om livets op- og nedture, sammenlignet med havets skiftende tilstande.

FDF Esbjerg sendte taknemmelige hilsener til forældrene for lån af deres børn på den "kanon lejr." Yderligere information om lejrets tema kan findes på Landslejrs hjemmeside.

Boligmarked
38 minutter siden

Sædding Strandvej 219 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Esbjerg - se boligerne her.

10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Esbjerg. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Sædding Strandvej 219 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Esbjerg - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
44 minutter siden

Esbjerg IF92 vinder pulje i Parasport Vest LIGA 2

Esbjerg IF92 Parasport kan stolt kalde sig puljevindere efter den sidste spillerunde i Parasport Vest LIGA 2-stævnet i Sønderborg. Med denne sejr sikrer holdet sig en plads ved Danmarksmesterskabet i Parasport-Fodbold, der løber af stablen den 20. juni i Odense.

Foreningen udtrykker stor glæde over den imponerende præstation fra holdet gennem turneringen. De ser frem til at deltage i det nationale mesterskab og fejrer nu den betydningsfulde sejr med deres sorte og hvide fællesskab.

Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Lokalt nyt
1 time siden

International House Esbjerg inviterer til hyggelig brætspilsaften

International House Esbjerg åbner dørene for en ny brætspilsaften fredag den 22. maj 2026. Arrangementet er en oplagt mulighed for at møde nye mennesker og nyde en aften med både lette og strategiske brætspil.

Fra kl. 18 til 22 kan deltagerne fordybe sig i spil hos huset på Torvegade 23 i Esbjerg. Uanset om man kommer alene eller med en ven, er der plads til både afslappede samtaler og dybere spilstrategier.

Interesserede bedes tilmelde sig via esbjerggames@gmail.com for at sikre en afslappet og hyggelig atmosfære for alle deltagere.

Det sker
1 time siden

Esbjerg byder på kunst, musik og kreative aktiviteter i den kommende uge

I denne uge i Esbjerg vil der være mange forskellige aktiviteter for alle aldre og interesser, fra akvarelmaling og fællesspisning til spændende sportsbegivenheder.

Esbjerg byder på kunst, musik og kreative aktiviteter i den kommende uge
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Boligmarked
Sponsoreret
2 timer siden

Til salg hos ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde: Charmerende villa med flot haveanlæg i Esbjerg Ø

Oplev en villa i Esbjergs bymidte med en unik zenhave, der indbyder til ro og fordybelse. Denne ejendom forener rummelighed og modernitet med sit spisekøkken, stuer og fleksible kælder. Med et vedligeholdt interiør, solceller og en charmerende have er boligen ideel for dem, der ønsker nærhed til bylivet. Villaen, forhandlet af ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde, byder på et harmonisk hjem tæt på...

Til salg hos ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde: Charmerende villa med flot haveanlæg i Esbjerg Ø
Lokalt nyt
2 timer siden

Streetfoodfestival i Esbjerg byder på internationale smagsoplevelser

Esbjerg City inviterer til en gastronomisk fest i hjertet af byen fra den 20. til 23. maj. Fire dage med streetfood og kolde drikke venter på byens borgere og besøgende, der kan udforske mere end 65 retter fra hele verden, alt sammen under en hyggelig atmosfære.

Festivalen finder sted i midtbyen og byder på gratis adgang, hvilket gør det til en oplagt anledning til at tage venner og familie med for at opleve mangfoldige smagsindtryk. Esbjerg City ser frem til at byde mange madglade deltagere velkommen til denne kulinariske rejse.

Det sker
6 timer siden

Foredrag om sårbarhedens betydning for børns udvikling

Kom til et spændende foredrag på SDU Esbjerg, hvor adjunkt Riikka Pauliina Svane vil dykke ned i, hvad sårbarhed betyder i den danske kontekst, og hvordan det påvirker børns udvikling og trivsel. Arrangementet finder sted tirsdag den 26. maj 2026 kl. 19:00.

Foredrag om sårbarhedens betydning for børns udvikling
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
17 timer siden

Esbjerg Svømmeklub halvvejs gennem succesfuldt svømmestævne

Esbjerg Svømmeklub melder om en succesfuld første halvdel af Danish International Swim Cup, der i år byder på både flotte præstationer i bassinet og gnidningsfri afvikling takket være dygtige frivillige.

Klubben har oplevet mange af deres svømmere opnå bemærkelsesværdige personlige rekorder, nået til finaler og modtaget medaljer. Stemningen er høj blandt deltagere og tilskuere, og klubben ser frem til en spændende afslutning på stævnet.

Lokalt nyt
17 timer siden

Spangsbjerg IF inviterer til sportsfest i weekendens festuge

Spangsbjerg IF forbereder sig på en begivenhedsrig weekend, hvor årets sportsfest løber af stablen, selv om Esbjerg festuge også finder sted samtidig. Klubben håber stadig på et stort fremmøde i teltet lørdag aften, hvor der loves både gode stemning og gratis entré for alle, der ønsker at deltage.

Fredag aften byder festiviteterne på et bankospil med flotte præmier for både børn og voksne, og alle er velkomne til at komme og tage forskud på lørdagens festligheder. Spangsbjerg IF opfordrer derfor hele lokalsamfundet til at møde op og nyde en hyggelig weekend sammen.

Lokalt nyt
17 timer siden

Esbjerg parkrun fejrede milepæle og internationale gæster

Lørdag mødte 63 deltagere op til det 741. Esbjerg parkrun, hvor både vejret og fællesskabet blev trodset og værdsat. Løbet blev afholdt trods blæst, og denne gang blev der fejret to bemærkelsesværdige milepæle: Lasse Kvist Jakobsen fejrede sit 25. parkrun, mens Andrina Andersen nåede sit 50. parkrun. Begge milepæle blev markeret med kage til stor glæde for deltagerne.

Derudover tiltrak arrangementet denne gang parkrun-turister fra Holland, Tyskland og England, hvilket skabte en international atmosfære i Esbjerg. Deltagerne kunne også nyde godt af en dedikeret indsats fra frivillige, uden hvem parkrun ikke kunne afholdes. Som altid er der åbent for flere frivillige til kommende løb. Næste løb finder sted i Vognsbølparken lørdag kl. 9:00.

Lokalt nyt
18 timer siden

Esbjerg IF92 Parasport sejrer i Sønderborg over Hammerum IF

Esbjerg IF92 Parasport kunne fejre deres tredje sejr i Sønderborg, da de mødte Hammerum IF Specialfodbold. Kampen blev besluttet med mål fra Frederik Larsen og Kasper Konstmann, hvilket sikrede en flot afslutning for holdet.

Dagens sidste kamp byder på en spændende dyst mod Viborg. Aftalens resultater er præsenteret i samarbejde med CCBsafety Esbjerg.

Lokalt nyt
19 timer siden

Stor succes ved Esbjerg parkruns Kristi Himmelfarts-special

Torsdagens specielle Kristi Himmelfarts-parkrun i Esbjerg blev et tilløbsstykke med deltagelse af både lokale og internationale løbere fra hele Danmark samt gæster fra Tyskland og Storbritannien. I alt deltog 78 personer, heraf 31 for første gang – en betydelig stigning i forhold til tidligere år.

Det krævede derfor en ekstra indsats fra det dedikerede hold af frivillige, der sørgede for, at det hele forløb gnidningsfrit. Blandt de markante frivillige er Beinta Debes Nygaard, der har opnået 600 frivillighedskreditter siden 2012 – en bemærkelsesværdig bedrift.

Undervejs blev også flere milepæle fejret. To deltagere nåede deres 25. parkrun, mens Khrystyna Bazyuta debuterede ved at gennemføre sin første nogensinde. Fotograf Rachel Smith markerede sit 50. frivillige engagement. Parskrun-jubilar Marie Mason kan nu prale af at have deltaget i 100 forskellige parkruns.

Dagen blev afsluttet med et fejende flot morgenløb under ledelse af Beinta, som også sørgede for todelt briefing på både dansk og engelsk.