FOLK & FÆSTIVAL inviterer musikhungrende sjæle til årets første festival, hvor der fokuseres på at præsentere både anderledes og ukendte musikalske talenter.
Festivalen lover en oplevelse ud over det sædvanlige med musik og artister, som publikum ville ønske, de havde opdaget tidligere.
Arrangementet lokker med et alsidigt program, der primært henvender sig til det nysgerrige, eventyrlystne og opdagelsesrejsende publikum.
Billetter og yderligere information kan findes på festivalens hjemmeside.
Badminton Esbjerg har netop afsluttet grundspillet for sine fem seniorhold og forbereder sig nu på det kommende slutspil. Det engagerede publikum i Det faglige Hus Badmintoncenter har været vidne til flere intense kampe. Foreningens 2. divisionshold leverede en bemærkelsesværdig præstation mod Aalborg Triton, men missede lige akkurat oprykning til Badmintonligaen.
For 3. divisionsholdet resulterede deres overbevisende sejr mod Team Fyn i en førsteplads i puljen, hvilket giver dem en stærk position inden oprykningsspillet til 2. division. Danmarksserieholdene mødte også udfordringer og triumfer, hvor topkampen mod Næsby endte med en hjemmesejr, mens flere unge spillere viste talent mod Beder Malling.
For yderligere informationer om tidspunkter og placeringer i slutspillet henvises til foreningens Facebook-side.
Esbjerg City inviterer til en festlig åbning af den nye legeplads, Lykkens Have, søndag den 18. januar kl. 11.00 i Byparken på Havnegade. Den nye legeplads, skabt til børn i alderen 0-6 år, vil udfordre de små på alle sanser.
Arrangementet byder på en række aktiviteter, herunder en kunstbilledjagt, musikalske indslag og planteworkshops. Børnene vil også modtage goodiebags, og der serveres kage til alle. I anledning af åbningen tilbyder Esbjerg Kunstmuseum gratis adgang hele dagen. Det bliver en dag for alle, der elsker at lege, uanset alder.
UngEsbjerg inviterer unge i Esbjerg, Bramming, og Ribe til en række spændende fritidsaktiviteter, hvor man kan prøve alt fra gaming og heste til madlavning og kreativ udfoldelse. Ingen forhåndskundskaber er nødvendige, da holdene er designet til at lære deltagerne noget nyt, møde nye mennesker og have det sjovt.
Der er plads til både store og små drømme hos UngEsbjerg, og de opfordrer områdets ungdom til at komme som de er. Interesserede kan finde mere information om kommende hold og aktiviteter på deres hjemmeside.
Det nye kunstværk, Ocean Knight, af den internationalt anerkendte kunstner Monira Al Qadiri, er ved at blive installeret på Englandskaj i Esbjerg. Dette bliver Al Qadiris første permanente værk i Europa, og det er allerede udpeget som et fremtidigt samlingspunkt mellem havet, havnen og byen.
Skulpturen er muliggjort af generøse donationer fra Esbjerg Fonden og Johan Hoffmann Fonden. Den officielle indvielse finder sted den 21. januar fra kl. 17 til 18, og alle er velkomne til at deltage i arrangementet og opleve denne glødende skulptur på nært hold.
I fredags blev Esbjerg Kommunes ungdomsmestre for året 2025 hyldet i Musikhuset, hvor en festlig aften blev afholdt med deltagelse af både borgmester og lokale foreninger.
Fra Esbjerg Svømmeklub blev flere talentfulde unge svømmere anerkendt for deres fremragende præstationer. De unge, der nåede op på scenen for at modtage hæder, inkluderer Christian Pedersen, Villads Isko Pimenta, Ida Riddersholm, Jonas Staghøj Andersen, Silke Grene, Louie Lindblad, Rasmus Neuber, Mikkel Guldager Stougaard, og David Beck Poulsen. Klubben udtrykker stor stolthed over resultaterne og ønsker tillykke til både svømmere og trænere.
Esbjerg Energy triumferede i kampen mod Frederikshavn White Hawks med en 3-2 sejr, som sikrede holdet 3 point mere til stillingen. Kampens ansigt blev Niklas Andersen, der satte en af puckene i nettet, assisteret af Gordie Ballhorn. Det blev understreget af en flot "Man of the Match"-titel, som Andersen modtog, sponsoreret af Esbjerg City og Blomsterhuset Esbjerg.
Phillip Schultz bidrog også stærkt med både en scoring og en assist, mens Brandon Magee fandt vej til måltavlen efter en assist fra Schultz. Niklas Andersen, der blev hyldet som månedens spiller, blev fejret med en gave sponsoreret af Faxe Kondi Pro, hvilket er et bevis på fansenes støtte. Kampen kan genses på DirekteSport for dem, der gik glip af dramaet.
Fem drenge fra SIF Gymnastik i Esbjerg deltog i weekenden i en drengelejr i Ribe sammen med 150 deltagere fra andre foreninger.
Dagen bød på en blanding af indendørs spil, spring og parkour, samt udendørs aktiviteter som leg i sneen og traktortræk. Der blev også besøgt en svømmehal, som bidrog til den fysiske udfoldelse.
Om aftenen fik deltagerne inspiration fra dygtige gymnaster, inden de sidste energier blev brugt på aftenspring. Næste morgen fortsatte dagen med leg og morgenmad, inden turen gik hjemad.
Esbjerg Kommunes Biblioteker åbner dørene for en underholdende aften dedikeret til Stranger Things, onsdag den 21. januar på Hovedbiblioteket.
Arrangementet, der byder på foredrag, 80'er-quiz og pizza, henvender sig til fans af serien, der ønsker at dykke dybere ned i universet. Filmekspert Jacob Holm Krogsøe vil dele sin indsigt omkring karaktererne og tidstypiske referencer.
Deltagere kan glæde sig til en hyggelig aften fuld af 80'er-nostalgi, og billetter kan erhverves for kun 35 kroner via en kommentartråd på bibliotekets Facebook-side.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Er du i Esbjerg denne weekend? Så har vi samlet et sprudlende udvalg af arrangementer, der spænder fra dansefesten i Esbjergs dansesale til livlig folkemusik på Syddansk Musikkonservatorium.
Ribe-Esbjerg HH har netop lanceret en musikvideo til deres klubsang, som blev introduceret sidste år. Klubben deler, at sangen allerede er blevet en elsket tradition ved hver hjemmekamp. Musikvideoen kan opleves på YouTube, hvor et link findes i kommentarfeltet på deres Facebook-side. Klubben udtrykker glæde og stolthed over den varme modtagelse, klubsangen har fået fra fans og tilhængere.
Esbjerg Energy forbereder sig til aftenens intense opgør mod Frederikshavn White Hawks i Granly Hockey Arena. Slaget fløjtes i gang kl. 19.00, men dørene åbner allerede kl. 18.00, og sæsonkortholdere kan komme ind fra 17.45.
For dem, der ikke kan være til stede, er der mulighed for at streame kampen på jfmplay.dk/ishockey, så alle har chancen for at følge med i spændingen. Billetter kan stadig købes online via Esbjerg Energys hjemmeside.
Team Esbjerg forbereder sig på en travl periode med to kampe om ugen frem til foråret. Dette kræver, at spillerne er i top fysisk form, især da nogle spillere i øjeblikket kæmper med mindre skader.
Onsdag aften står holdet over for Horsens Håndbold Elite i Bambuni Kvindeligaen i Blue Water Dokken. Trænerstaben er særligt opmærksom på at tilpasse spillerbelastningen for at optimere præstationerne i det intense kampprogram.
Orienteringsklubben Esbjerg inviterer voksne til et spændende orienteringskursus i og omkring Vejle lørdag den 21. februar 2026. Deltagerne kan se frem til morgenmad inden et lærerigt teoriforløb.
Kurset byder på to løb, først i Vejle Nørreskov om formiddagen og senere i Tirsbæk om eftermiddagen. Prisen for dagen er 100 kr., og frokosten skal medbringes af den enkelte deltager. Tilmelding foregår via o-service.dk, hvor yderligere information også kan findes.