Nørrebrogade 76 i Esbjerg er solgt for 2.250.000 - se køberen og 2 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Esbjerg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES By Esbjerg følger boligmarkedet i og omkring Esbjerg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Nørrebrogade 76 solgt for 2.250.000 kr.

Boligen overtages af Gina Paola Qvist og Jesper Revelius Grundahl den 18. maj. Køberen har betalt 2.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 20.089 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.400.000 og boligen er derfor handlet til 61% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 112 kvm. og er opført i 1903. Grunden er på 510 kvm.

Boligen er solgt af Nybolig Rekrea

Eranthisvej 10 solgt for 2.250.000 kr.

Boligen overtages af Mette Kristina Mose Jelstrup og Søren Mose Jelstrup den 19. maj. Køberen har betalt 2.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.397 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.250.000 og boligen er derfor handlet til 80% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 116 kvm. og er opført i 1961. Grunden er på 788 kvm.

Boligen er solgt af Esbjerg Mægleren

Sjællandsgade 32, 1. th solgt for 1.575.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 18. maj. Køberen har betalt 1.575.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 18.529 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 500.000 og boligen er derfor handlet til 215% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 85 kvm. og er opført i 1938. Grunden er på 1.225 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Rekrea

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk