Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
1 time siden

Esbjerg Hurricanes lancerer ny bobblehead-kollektion

Esbjerg Hurricanes har netop præsenteret en spændende ny kollektion af bobbleheads, der afspejler klubbens passion for amerikansk fodbold.

Selvom disse unikke figurer ikke er til salg, er fans opfordret til at dele ideer til nye tilføjelser i serien.

Klubbens humoristiske opslag på Facebook viser engagement og legende begejstring blandt deres tilhængere, med opmærksomheden vendt mod den næste mulige figur i samlingen.

Boligmarked
Sponsoreret
1 time siden

Hjertingvej 42, 3. tv, 6700 Esbjerg Flot lys 72 m2 stor Andelsbolig på 3 sal, med altan og god udsigt i sund Andelsboligforening.

Drømmer du om en bolig i en velfungerende andelsforening med solid økonomi? Hos CIBO Ejendomskontor kan du nu få fingrene i en charmerende 72 m² andelsbolig på 3. sal med altan og kort afstand til byen. Boligen byder på massivt trægulv, en skøn spisestue med kunststuk og et lyst køkken med udgang til altan. Kontakt os for en uforpligtende fremvisning.

Hjertingvej 42, 3. tv, 6700 Esbjerg Flot lys 72 m2 stor Andelsbolig på 3 sal, med altan og god udsigt i sund Andelsboligforening.
Lokalt nyt
1 time siden

UngEsbjerg åbner for tilmelding til kokkekurser i august

UngEsbjerg inviterer unge madentusiaster til at finpudse deres kulinariske evner med "Unge kokke", som vender tilbage efter sommerferien. Her vil deltagere have mulighed for at eksperimentere med madretter fra hele verden og opnå nye teknikker inden for kogekunst.

Det særlige ved kurset er, at de unge selv får indflydelse på, hvilke retter der skal tilberedes, hvilket giver mulighed for personlig udvikling og kreativ udfoldelse. UngEsbjerg meddeler, at tilmeldingen til dette spændende efterårskursus åbner i august. Følg med på deres Facebook-side for opdateringer.

Lokalt nyt
1 time siden

Danske talenter kæmper om finalepladser i Speedway SGP2

Esbjerg Motorsport deler opdateringer fra dagens afgørende semifinaler, der finder sted i Fjelsted, Pardubice og Krsko som del af SGP2-serien.

I Fjelsted starter semifinalen klokken 19, hvor Mikkel Andersen, Nicolai Heiselberg, Bastian Pedersen og Jacob D. Jensen vil kæmpe om de eftertragtede finalepladser. Samtidig stiller William Drejer op blandt andre stærke konkurrenter i Pardubice klokken 15:15.

I Krsko deltager Niklas Holm Jakobsen og Villads Nagel, der møder velkendte navne fra den danske Speedwayliga. Esbjerg Motorsport udtrykker håb om en stærk dansk repræsentation i det samlede finalefelt og opfordrer fans til at følge med live online.

Lokalt nyt
1 time siden

Marinehjemmeværnet Esbjerg søger nye frivillige til søberedskabet

Marinehjemmeværnet Esbjerg opfordrer i et nyligt Facebook-opslag lokalsamfundet til at overveje en frivillig indsats i det nationale søberedskab. Organisationen fremhæver deres konstante parathed, hvor de hele året står klar til at rykke ud med en times varsel, hvis der er behov for hjælp til søs.

Marinehjemmeværnet er også aktive på vandet 45 weekender om året og deltager med mindst tre skibe i overvågningen af danske farvande. Interesserede i at blive en del af holdet kan kontakte dem via email eller læse mere på deres hjemmeside.

Lokalt nyt
2 timer siden

SIF Gymnastik præsenterer Esbjerg Ungdomsmix i Bramming

SIF Gymnastik i Esbjerg inviterer unge over 16 år til at blive en del af deres nye hold, Esbjerg Ungdomsmix, med fokus på både spring og rytme. Holdet appellerer til dem, der ønsker at kombinere udvikling og udfordringer med et stærkt fællesskab.

Træningerne finder sted hver søndag fra kl. 17.00 til 19.00 i Bramming Idrætscenter. Deltagerne kan forvente en sæson fyldt med teknikforbedringer, sociale aktiviteter og opvisninger. Med ekstra træninger og hyggelige stunder lover SIF Gymnastik en komplet oplevelse for gymnasterne.

Lokalt nyt
2 timer siden

Idræt Esbjerg hylder nybagte studenter fra elitesporten

Idræt Esbjerg har i et Facebook-opslag sendt varme lykønskninger til elever fra Esbjerg Golfklub, Esbjerg Svømmeklub og Esbjerg fB, som netop har afsluttet deres ungdomsuddannelse.

Eleverne er lykkedes med at kombinere sport på eliteniveau med studier gennem EsbjergOrdningen, der giver dem mulighed for at forfølge både sportslige og uddannelsesmæssige mål. Dette kræver dedication, disciplin og hårdt arbejde, hvilket de nu anerkendes for.

Samtidig rettes der også en stor lykønskning til alle andre studenter i EsbjergOrdningen, med ønsket om alt det bedste i deres fremtidige eventyr.

Lokalt nyt
2 timer siden

Esbjerg City byder på byliv og sommerudsalg i weekenden

Esbjerg City inviterer til en sommerhed shoppinglørdag, hvor indkøbsmulighederne er mange og stemningen varm. Butikkerne holder åbent til kl. 15, mens byens caféer og restauranter forlænger dagen med mad og drikke under solens stråler.

Det er en oplagt mulighed for at opgradere garderoben med gode tilbud, da sommerudsalget er i gang med fristende besparelser. Byens besøgende opfordres til at nyde de smukke omgivelser og samtidig passe på sig selv og hinanden i sommervarmen.

Lokalt nyt
2 timer siden

Ribe-Esbjerg HH klar med træningskampe og spillerpræsentation

Ribe-Esbjerg HH har nu annonceret det fulde program for deres kommende træningskampe, hvilket giver fans mulighed for at planlægge sommeraktiviteterne omkring de spændende kampe. Klubben har delt detaljerne via deres Facebook-side og opfordrer tilskuere til at deltage i pokalkampen mod Norddjurs, der markerer afslutningen på træningskampene inden ligasæsonen starter.

En særlig dato at bemærke er mandag den 17. august kl. 17, hvor spillertruppen for den nye sæson vil blive præsenteret i Ribe Fritidscenter & Svømmebad, samtidig med afsløringen af de nye spillertrøjer. Dette arrangement er en stor begivenhed for klubben og dens fans, der opfordres til at gemme programmet og glæde sig til de kommende kampe.

Lokalt nyt
3 timer siden

UngEsbjerg lancerer Snapchat Kitchen for mad- og medieentusiaster

UngEsbjerg – Fritid præsenterer et nyt og kreativt hold til efteråret: Snapchat Kitchen. Dette tilbud er skabt til unge, der har interesse i både madlavning og sociale medier.

På Snapchat Kitchen kan deltagerne lave lækre retter, eksperimentere med idéer og præsentere deres kreationer gennem snaps og sjove udfordringer. Holdet kombinerer det praktiske arbejde i køkkenet med det kreative arbejde bag kameraet, og deltagernes egne idéer sættes i fokus.

Interesserede opfordres til at holde øje med tilmeldingsåbningen, som sker i august, for at være med fra start på dette spændende projekt.

Lokalt nyt
3 timer siden

Esbjerg Hurricanes afholder Northman Camp med international trænerstab

Esbjerg Hurricanes og Esbjerg Atletikstadion er klar til at byde nordiske ungdomsspillere velkommen til dette års Northman Camp. De næste tre dage bliver atletikstadion omdannet til et centrum for amerikansk fodboldtræning.

Ungdomsspillere fra hele Norden får chancen for at deltage i intensiv træning, ledet af hele ni trænere fra USA, som er klar til at dele deres ekspertise og løfte spillernes niveau.

Med solen højt på himlen opfordres deltagere til at huske solcreme og væske under den omfattende træning. Campen lover action og fællesskab i den varme danske sommer.

Boligmarked
Sponsoreret
6 timer siden

Til salg hos ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde: Investeringsejendom i Frodesgade

Oplev en unik investeringsmulighed i hjertet af Esbjerg med denne fuldstændigt renoverede ejendom fra 1927, der nu er til salg hos ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde. Beliggende på Frodesgade 171, tilbyder ejendommen to moderniserede lejligheder, nær hovedattraktioner som Banegården og BROEN Shopping Center. Med elegante renoveringer, en skøn have og parkering er dette en sjælden perle for potentielle...

Til salg hos ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde: Investeringsejendom i Frodesgade
Alarm112
11 timer siden
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
18 timer siden

Billetsalg til årets RoséWalk i Esbjerg åbner snart

En uge endnu, før billetterne til den populære RoséWalk i Esbjerg kan købes. Fra den 3. juli kan lokale og besøgende sikre sig adgang til en weekend fyldt med rosévinsglæder fra den 31. juli til den 2. august i byens gader.

Hele 19 medlemmer af Esbjerg City står klar til at byde deltagerne på et glas rosé hver og skabe en hyggelig atmosfære. I år introduceres også et særligt årsglas, som kan tilkøbes for 50 kr. Glassene prydes af RoséWalk logoet og årstallet og kan tages med rundt på turen.

Billetter kan købes hos alle deltagende medlemmer og hos Esbjerg City til kun 250 kr. Arrangørerne forventer, at de vil være eftertragtede, så det kan være klogt at handle hurtigt.

Lokalt nyt
18 timer siden

Studenter fejret med dans og fest i Esbjerg

Esbjerg City lagde i går billeder op fra den festlige fejring af de nye studenter, der dansede om den ikoniske hest i centrum. Denne årlige tradition blev markeret med stor entusiasme, og det blev fejret på tværs af generationer med en særlig festlig stemning.

I opslaget beskrives hvordan endda en statue af Kong Christian den 9. åndede ind af festviben, blev en del af øjeblikket og tog del i løjerne. Alle de nye studenter overstrømmet af lykønskninger og fællesskabet, hvad end det var på dansegulvet eller ved ølbongen. Se fotos fra festlighederne og oplev dagen gennem Esbjerg Citys linse.

Lokalt nyt
18 timer siden

Esbjerg Byhistoriske Arkiv udforsker byens tidlige historie

Esbjerg Byhistoriske Arkiv inviterer lokalbefolkningen til et fascinerende indblik i byens oprindelse, hvor Esbjerg havn nu står. For de historieinteresserede er der mulighed for at følge med, når Lars giver en rundtur i det tidligste Esbjerg, set fra Exnersgade.

Videoen, der udforsker de spændende historier fra den gamle Jernebanegade, kan ses gennem et link i kommentarerne på arkivets Facebook-opslag, støttet af Johann Hoffmann Fonden.