Esbjerg ENERGY inviterer til en unik Veteran Match i Granly Hockey Arena, hvor der er dømt storslået atmosfære og respekt for danske veteraner på programmet.
Aktiviteterne begynder kl. 14.00 på forpladsen, hvor to mandskabsvogne fra Pansermuseet i Oksbøl står klar til besøg. Publikum kan også få ansigtet malet i sløringsfarver og prøve gear hos patruljesoldaterne. Selve kampen starter kl. 15.30, hvor holdet bærer specielle kamptrøjer, der senere kan vindes eller købes på auktion til fordel for Safe Zone.
Billetter er tilgængelige online, og hele arrangementet kan streames via direktesport.dk.
Esbjerg Havn huser nu det splinternye installationsskib Norse Energi, som netop er ankommet. Skibet er designet til at transportere og installere havvindmøller og er blandt verdens mest moderne af sin slags.
Norse Energi er et hybridskib, hvor traditionelle motorer er kombineret med et avanceret batterisystem for at mindske både brændstofforbrug og CO₂-udledning. Skibet måler over 150 meter i længden og har en imponerende løftekapacitet på op til 3.200 ton med sin kran.
Der er plads til 120 personer om bord, bestående af besætningsmedlemmer, teknikere og montører. Esbjerg Havn fungerer som base for nogle af de største installationsskibe, hvilket skaber talrige lokale jobmuligheder. Skibet fremhæver Esbjerg Havns rolle i den grønne omstilling.
Esbjerg Byhistoriske Arkiv har været på inspirationstur for at hente idéer til deres fremtidige projekter. Turen fandt sted i dag, hvor arkivets personale startede ud med at besøge det lokale rockmuseum. Her blev der drøftet muligheder for formidling af Esbjergs musikhistorie samt potentielle samarbejder om indsamling af materialer.
Efter opholdet på rockmuseet fortsatte turen til Rigsarkivet. Her fik arkivpersonalet indblik i, hvordan arkivalier digitaliseres og gøres tilgængelige online—aftagelser, som også har fokus i Esbjerg. Besøget gav ny inspiration og overvejelser til videreudvikling af arkivets arbejde.
Keramikholdet i Bramming, arrangeret af UngEsbjerg - Fritid, er nu i gang og tilbyder en kreativ aften med ler og hyggelige stunder. På trods af en vellykket opstartsaften, er der stadig mulighed for flere interesserede at komme med.
Holdet er en oplagt mulighed for dem, der ønsker at udforske deres kreative sider i en afslappet atmosfære. Ønsker man at deltage, kan man tilmelde sig gennem UngEsbjergs hjemmeside.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen byder på tørt vejr, svag vind og temperaturer, der stille og roligt kravler opad.
Efter en magisk weekend på Fantasyfestivalen takker Esbjerg Kommunes Biblioteker alle de fremmødte, som trodsede det skiftende vejr og kastede sig ind i fantasiens verden.
Biblioteket i Esbjerg er nu tilbage til mere dagligdags formål efter festivalens fortryllende forvandling. En række glemte genstande venter dog på atter at blive forenede med deres ejere. Blandt fundene er bl.a. drikkedunke, kasketter, smykker, en rollator, og endda en pil til en bue.
Festivalgæster, der savner noget, opfordres til at besøge infozonen på Hovedbiblioteket inden slutningen af ugen for at hente deres efterladte skatte. Efter ugen vil de glemte genstande blive opbevaret som vanligt. Allerede nu ser biblioteket frem til næste års festival.
Ribe-Esbjerg HH's håndboldhold arbejder hårdt på træningsbanen forud for den kommende pokalkamp mod Mors-Thy, som finder sted onsdag. Holdet har gennem deres Facebook-opslag opfordret fans til at sikre sig billetter i god tid for at opleve kampen live.
Billetter til pokalkampen kan købes via klubbens hjemmeside, og beskeden er klar: Sport er bedst at opleve i virkeligheden.
Ribe-Esbjerg HH inviterer håndboldfans til en spændende aften, når de onsdag den 23. september møder Mors-Thy i 1/8-finalen i pokalturneringen.
Kampen fløjtes i gang kl. 18:30 i Blue Water Dokken. Holdet er i topform, og spillere som Rasmus Meyer og Sasser Sonn ser frem til stor opbakning fra tribunerne.
Billetter til opgøret kan købes online på klubbens hjemmeside, og der loves en intens kamp i jagten på yderligere pokalsucces.
Esbjerg Kunstmuseum åbner dørene til deres populære drop-in familieværksted, SNIK SAKS SØNDAG, den 27. september mellem klokken 11.00 og 14.00. Arrangementet, også kendt som SNIK SAKS STORE STRØG, inspireres denne gang af kunstneren Ruth Campau og hendes udstilling COLOR PUSH, hvor store, farverige penselstrøg bliver skabt med kost i stedet for pensel.
Alle familiemedlemmer, fra de yngste til de voksne, inviteres til at deltage i de kreative eksperimenter, der inkluderer både snak om kunst, klipning og maleri. Arrangementet er pligtfrit, da det ikke kræver tilmelding, men man skal være i besiddelse af en entrébillet til museet, hvor børn altid har gratis adgang. Museets kunstformidlere står klar til at inspirere og guide deltagerne gennem dagen.
Spejdernes Danmarkshistorie Esbjerg Spejdermuseum inviterer gæster til at udforske deres seneste udstilling, hvor spejdertørklæder præsenteres overskueligt. Udstillingen fremhæver de forskellige formål og baggrunde for de mange tørklæder, der anvendes til hverdag, lejre og særlige anledninger.
Museet understreger tørklædernes betydning og alsidighed med en begejstring, der skinner igennem i deres opslag. Gæsterne kan nu nyde den smukke fremvisning og dykke endnu dybere ind i spejdernes verden.
Esbjerg City kunne i weekenden berette om en vellykket Fantasy Festival, der tiltrak mange glade udklædte gæster. Festivalen, som blev afholdt trods vejrets luner, fik byen til at summe af liv.
De deltagende havde mulighed for at se nogle fantastiske udklædninger, som fyldte gaderne med farve og kreativitet. Gæsterne kunne dele deres oplevelser med begivenhedens billeder, der blev lagt op på Facebook for at fange essensen af denne magiske weekend.
Ribe-Esbjerg HH forbereder sig på en spændende håndboldbegivenhed onsdag aften i Blue Water Dokken. Her skal holdet spille 1/8-finale i Pokalturneringen mod Mors-Thy Håndbold klokken 18.30.
Klubben har opfordret lokale fans til at sikre sig billetter for at støtte holdet i kampen. Det er en mulighed for håndboldentusiaster at opleve intens konkurrence og en festlig aften. Billetter kan købes online via klubbens hjemmeside.
Esbjerg Energy måtte se sig besejret efter et intenst forsøg på udligning i tredje periode, da kampen mod Frederikshavn White Hawks endte med en sejr til gæsterne.
Målene for White Hawks blev scoret af Sebastian Skovning og Oliver Kjær med assistance fra Zane Franklin og Troy Lajeunesse. Nicolas Werbik fandt også nettet med hjælp fra Franklin og Kjær. Esbjerg Energy lagde hårdt pres på i slutperioden, men måtte alligevel nøjes med en nederlag.
Lørdag formiddag emmede Spangsbjergs klubhus af nostalgi og festlighed, da klubben afholdt reception for deres tidligere formand, Peter Madsen. Arrangementet blev afholdt som anerkendelse af Peters 25 års dedikerede arbejde, efter han trak sig tilbage ved forårets generalforsamling.
Receptionen indbefattede brunch, hyggeligt samvær med gamle bekendtskaber, samt taler der fremhævede Peters mangeårige indsats og betydning for klubben. Dagen blev yderligere forgyldt på Peters initiativ, da førsteholdet samtidig spillede kamp.
I en fantastisk kampform besejrede Spangsbjerg IF deres modstander HTS med en overlegen sejr på 7-1, hvilket markerede afslutningen på en uforglemmelig dag i klubben. Peter Madsen, hvis arv stadig vil kunne mærkes, forventes fortsat at deltage i klubbens arrangementer.
ESE Festival er klar til at genoplive Esbjergs vintermørke med nye og spændende oplevelser fra den 22. til den 31. januar 2027. Festivalen byder på et væld af kreative aktiviteter, som alle inviteres til at deltage i.
Sidste år gav festivalen Esbjerg liv og lys med alt fra skøjteløb og kreative værksteder til musik og lokale smagsoplevelser. Igen i år samarbejder borgere, foreninger og kulturaktører fra hele Esbjerg Kommune om at skabe et alsidigt program.
Oplev Esbjerg inviterer alle interesserede til at byde ind med deres egne idéer og arrangementer. Tilmeldingen er nu åben, og det er muligt at læse mere på www.esefestival.dk.