Ventilen Esbjerg har åbnet op for nye frivillige mellem 18 og 35 år, der vil spille en vigtig rolle i at skabe trygge rammer for ensomme unge. Den lokale forening inviterer mennesker med engagement og lyst til at investere tid i meningsfulde fællesskaber.
Gennem hyggelige og faciliterede samlinger ønsker Ventilen Esbjerg at bekæmpe ensomhed og styrke relationer blandt unge. Interesserede kan kontakte foreningen via mail eller finde flere oplysninger på deres hjemmeside.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Esbjerg Havn havde i dag en særlig gæstebesøg, da en delegation fra staten Washington, USA, ankom. Formålet med besøget var at diskutere industrielt samarbejde og udforske havnens rolle i den grønne omstilling.
Besøget blev præsenteret som en mulighed for at udveksle viden og erfaringer på tværs af kontinenterne. Esbjerg Havn understreger i et Facebook-opslag, hvor mange takker for de inspirerende dialoger, betydningen af sådanne møder for fremtidens bæredygtighed.
Esbjerg City melder om travlhed på Torvet, hvor opsætningen til det kommende Energiens Folkemøde er i fuld gang. Gulvene er ved at blive lagt, og teltene, som skal rumme den store forsamling, er på vej.
I løbet af weekenden vil Kongensgade også blive fyldt med telte til debat- og standområder. Skolegade bliver ligeledes en del af det omfattende arrangement, der løber af stablen på fredag. Esbjerg City udtrykker stor glæde og forventning til begivenheden via deres Facebook-side.
Esbjerg skateforening (ESF) har sendt en opfordring ud til lokalsamfundet via et Facebook-opslag, hvor de understreger nødvendigheden af opbakning fra byens skate-entusiaster. Med fokus på at fremme skatekulturen i Esbjerg, inviterer ESF lokale skateboardere, rulleskøjtekørere, scooters og BMX-cyklister til at støtte foreningen ved at deltage i events og ikke mindst gennem medlemskab.
Foreningen fremhæver, at medlemskabet, der koster 50 kr. årligt, er afgørende for at vise opbakningen til Esbjerg Kommune og mulige samarbejdspartnere. Medlemmer får adgang til diverse aktiviteter, mens gebyret betales via MobilePay.
Esbjerg Jazz Collective er klar til at skyde en ny sæson af jazz jams i gang, og denne gang sker det med et par forandringer.
Fra nu af vil jamsessionerne finde sted hver anden onsdag aften på Café Bluesette, der ligger på Jyllandsgade 30 i Esbjerg. Arrangementet, som byder på kolde drikkevarer, pandekager og mad, vil løbe fra kl. 20:00 til 22:30.
Årets første jam åbnes i aften af erfarne musikere: Emil Brinch på klaver, Niclas Bramming på trommer, Kristoffer Kock på bas og Thomas Occhionero på saxofon. Alle jazzinteresserede opfordres til at komme forbi og deltage i den musikalske oplevelse.
Esbjerg Atletik & Motion fejrede en enestående indsats ved Danmarksmesterskabet for Ungdom i Tårnby. Klubben sikrede sig 9 guld-, 5 sølv- og 2 bronzemedaljer, et resultat, der ifølge dem ikke er set i mange år.
Unge atleter udstrålede glæde og fællesskab, mens de heppede og støttede hinanden hele vejen. Forældre viste også stor opbakning ved at tage turen til Amager for at støtte deres børn. Trænerteamet modtog ros for deres afgørende indflydelse på atleternes udvikling.
Weekendens konkurrencer blev desuden beriget af sol og klar himmel, hvilket fuldendte den succesfulde oplevelse.
Esbjerg Motorsport har netop afsluttet de indledende matcher i 1. division og ser nu frem mod den spændende finale i Slangerup, som finder sted lørdag den 20. september.
I den forbindelse har klubben delt en refleksion over sæsonen, hvor holdleder Brian Skydt dykker ned i begivenhederne og resultaterne fra årets turnering. Denne retrospektive gennemgang er nu tilgængelig, og Esbjerg Motorsport inviterer interesserede til at læse videre på deres Facebookside.
Esbjerg Havn havde tirsdag besøg af en delegation fra Washington, USA, hvor samtalen primært drejede sig om industriel symbiose og havnens rolle i den grønne omstilling.
Besøget, som blev fremhævet i et opslag på Facebook, blev beskrevet som en inspirerende oplevelse, der fremhæver den internationale dialog omkring bæredygtige løsninger. Dagens møde understreger havnens engagement i den globale indsats for bæredygtighed.
Fantasyfestival har i år udvidet sit program til at inkludere en række aktiviteter for skoleelever i hele Esbjerg Kommune. Over 1000 elever har allerede fået en smagsprøve på festivalens Fantasy Quest Esbjerg ved at opleve historien "Skurkene vender tilbage" på Hovedbiblioteket.
Også næsten 1000 gymnasieelever har haft mulighed for at fordybe sig i fantasygenren gennem spændende oplæg og samtaler på deres skoler. Desuden har 200 femteklasses-elever på Ansgar- og Ådalskolen nydt en forestilling af "Brødrene Løvehjerte" fremført af skuespiller André Andersen.
Med disse aktiviteter bringer festivalen magi direkte ind i undervisningen inden den officielle åbning den 19. september.
I en intens åbningskamp på hjemmebane tabte Esbjerg Energy i overtid til Rungsted Seier Capital med 4-3. Kampen blev således afgjort efter en spændende afslutning, hvor Rungsted trak det længste strå.
På fredag klokken 19.00 får Esbjerg Energy chancen for revanche, når de byder Herning Blue Fox velkommen til Granly Hockey Arena. Under gårsdagens kamp formåede Esbjerg at bringe pucken i nettet tre gange. Niklas Andersen, Todd Winder og Rasmus Bjerrum blev alle noteret for scoringer med assists fra deres holdkammerater. Fanatiske fans kan allerede begynde at varme op til endnu en spændende dyst.
I hjertet af de fortryllende skove ved Esbjerg venter "Heksens Honningkagehus" på de modige. New in Esbjerg inviterer til et unikt event under Fantasy Festivalen, hvor deltagere kan dykke ned i mørke eventyrverdener.
Festivalgæster skal gennemføre en trinvis registreringsproces for at deltage: Opnå festivalarmbånd og reserver en plads til workshoppen, inden de ankommer til Esbjerg International House, klar til kreativ udfoldelse.
Eventet byder på alle nødvendige materialer og instruktioner samt hjembringelse af et sødt mesterværk. Der er åbent for alle fra kl. 12:30 til 15:30, men fra 14:30 er det kun for voksne og unge over 16 år. Tør du overgive dig til skovens søde fristelser? Registrering sker på fantasyfestival.dk.
På fredag skydes ishockeysæsonen i gang, når Esbjerg Energy inviterer til en stor åbningsfest foran Granly Hockey Arena. Arrangementet begynder kl. 17.30 og byder på billig fadøl, cornhole-spil og fællessang med Jesper Hembo, der sørger for en festlig stemning.
Fra kl. 18.00 åbnes dørene til arenaen, med sæsonkortholdere der får tidlig adgang. Kl. 19.00 er der face-off, hvor Esbjerg Energy møder Herning Blue Fox. Der er stadig billetter tilgængelige, som kan købes online. Fans opfordres til at komme tidligt og gøre klar til en spændende aften på isen.
Just Ask i Torvegade, Esbjerg, er et stop for dem, der søger mode til mænd i størrelser fra S til 8XL. Butikken har desuden en særlig afdeling for "big and tall".
Hvis du har besøgt Just Ask før, vil du allerede kende til deres høje serviceniveau. Personlig betjening er i fokus, hvor kunder får hjælp, ikke kun til at finde det rette tøj, men også til at føle sig godt tilpas og få den perfekte pasform.
Du kan spørge efter alt fra hjælp med binding af slips og butterflies til råd om tøjkombinationer. Butikken accepterer Esbjerg City gavekort og udsteder også disse. Besøg Just Ask på Torvegade 31 for god service og godt humør.
Kulturskolen Esbjerg er på udkig efter en ny kollega til et barselsvikariat som kommunikations- og projektmedarbejder. Stillingen indebærer opgaver som vedligeholdelse af skolens hjemmeside og sociale medier, samt foto- og videooptagelser ved udvalgte events.
Jobbet inkluderer også at understøtte afholdelse af arrangementer ved at koordinere lokaler og formidle invitationer. Stillingen kræver samtidig samarbejde med kollegaer og lærere om planlægningen af større begivenheder såsom Esbjerg Festuge.
Ansøgningsfristen er den 6. oktober, og tiltrædelse er planlagt til den 15. december. Interesserede kan finde mere information og ansøge via Esbjerg Kommunes jobportal.